bledy-w-nawozeniu-roslin-poprawione

Przebarwienia na liściach, zahamowanie wzrostu czy więdnięcie nie muszą być objawami choroby czy ataku szkodników. Mogą być spowodowane przez błędy w nawożeniu roślin. Sprawdź, jakich pomyłek unikać w pielęgnacji Twojego ogrodu.

Niewłaściwe nawożenie nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego wzrostu roślin. Może ono także powodować obniżenie jakości i żyzności gleby. Czego w takim razie nie powinno się robić oraz na co zwracać uwagę? Poznaj 4 najczęstsze błędy w nawożeniu roślin i dowiedz się, jak ich uniknąć.

POZNAJ 4 BŁĘDY W NAWOŻENIU ROŚLIN

1 . Stosowanie sztucznych nawozów

Nawozy mineralne szkodzą nie tylko Tobie, ale także środowisku naturalnemu. Niewłaściwe stosowanie nawozów sztucznych powoduje, że rośliny nie są zdolne do przyswajania pozostałych, potrzebnych do ich rozwoju minerałów, np. miedzi, fosforu czy potasu. Ponadto – wypłukiwane z gleby, dostają się do wód gruntowych, zanieczyszczając zbiorniki wodne.

2. Użycie nieodpowiedniego nawozu

Kolejnym błędem jest stosowanie nawozów o niewłaściwym odczynie ph. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny mają takie same wymagania glebowe. Dlatego zanim zaczniesz nawozić glebę, zbadaj pH ziemi. Od jego współczynnika zależy, jakie nawożenie będzie najlepsze na Twojej działce.

Jak sprawdzić odczyn pH gleby?

Możesz spróbować domowych sposobów, takich jak: ocet i soda oczyszczona. Potrzebujesz do tego dwóch próbek z ziemią – jedną z nich polewamy octem (ok. pół szklanki). Jeśli gleba zacznie “syczeć” i “bulgotać”, ma odczyn zasadowy (poziom pH to 7 lub więcej).

Jeśli nie zaobserwujesz reakcji, do drugiej próbki wlej pół szklanki wody i pół szklanki sody oczyszczonej. Jeśli pojawią się bąble, Twoja gleba ma odczyn kwaśny. Uzyskany wynik nie będzie do końca miarodajny.

Skuteczną metodą jest zakup kwasomierza. Można używać go wielokrotnie i sprawdzać efekty pracy ogrodniczej.

Najbardziej pewnym sposobem jest jednak oddanie próbki ziemi do laboratorium, gdzie specjaliści dokładnie określą, jakie pH ma gleba na Twojej działce.

bledy-w-nawozeniu-roslin-jak-nawozic-rosliny

Błędy w nawożeniu roślin: należy pamiętać, że nawożenie rozpoczyna się od zbadania pH ziemi w ogrodzie.

Co robić, gdy odczyn gleby jest za kwaśny?

Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, niezbędne jest jej wapnowanie. Należy podwyższyć jej odczyn pH. Jak naturalnie wapnować glebę? Jest na to prosty sposób – do wapnowania gleby możesz użyć pokruszonej kredy. Pamiętaj, żeby ten zabieg wykonać jesienią i nie łączyć go z użyciem obornika.

Rośliny rzadko wymagają kwaśnego podłoża. Kwaśna gleba odpowiada m.in. wrzosom i kwiatom oraz krzewom, które należą do rodziny wrzosowatych (np. azalia, borówka wysoka, wrzosiec).

Jak sobie poradzić z nadmiernie zasadowym odczynem gleby?

Co jeśli ziemia w Twoim ogrodzie potrzebuje zakwaszenia? W takiej sytuacji polecamy wymieszanie ziemi z torfem (1:1) i piachem. Drugim sposobem jest ściółkowanie gleby igliwiem. Kolejną, ekologiczną metodą na zmianę pH ziemi zasadowej, to użycie fusów po kawie jako naturalnego nawozu.

3. Przenawożenie lub zbyt mała ilość nawozu

W przypadku gdy nawóz jest stosowany zbyt często i/lub w dużych dawkach, bardzo łatwo może dojść do przenawożenia roślin. Wówczas nadmiar jednego ze składników utrudni przyswajalność innego.

Przy przenawożeniu potasem, rośliny nie pobiorą niezbędnej dawki magnezu. Zbyt duża ilość fosforu powoduje niedobór cynku oraz żelaza. Co się stanie, jeśli użyjemy zbyt dużo azotu? Rośliny będą za bardzo wybujałe, ich liście nabiorą ciemnozielonej barwy, a w później przyniosą mniejszy plon. Zbyt mała ilość azotu wpłynie na zahamowanie wzrostu i słabsze kwitnienie oraz owocowanie. Przenawożenie ziemi jest przyczyną zmiany pH, co z kolei wpływa na jakość rozwoju roślin w ogrodzie.

Sprawdź, jakich makroelementów potrzebują Twoje rośliny do prawidłowego rozwoju. Co się stanie jeśli nie dostarczymy im tym składników? Przeczytaj nasz artykuł.

4. Nawożenie w niekorzystnych warunkach i w nieodpowiednich terminach

Nie należy użyźniać ziemi podczas deszczowej pogody, ponieważ składniki mineralne nie zdążą się wchłonąć i zostaną wypłukane. Jeśli chcemy nawozić glebę w naszym ogrodzie, zróbmy to w słoneczny i bezwietrzny dzień.

Każdy rodzaj nawozu ma trochę inne wymagania jeśli chodzi o warunki, w jakich powinno się go stosować.

Kompost

Najlepiej stosować co roku jesienią lub na wiosnę, ponieważ właśnie wtedy rośliny potrzebują najwięcej składników odżywczych. Trzeba go wymieszać z ziemią na głębokości 10-15 cm. Można rozłożyć go także na murawie. Warstwę gotowego kompostu (1 cm) należy umieścić na całej powierzchni trawnika.

Obornik

Zawiera dużo naturalnego azotu. Najlepiej jest go używać na na początku lata i wczesną jesienią. Obornika nie należy stosować na wiosnę, gdyż wpłynie to negatywnie na rozwój roślin ogrodowych.

Nawóz zielony

Po posadzeniu roślin takich jak: peluszka, łubin, koniczyna wyka, seradela, owies czy gorczyca, czekamy około dwóch miesięcy. Następnie, zanim wydadzą nasiona, przekopujemy je razem z glebą. Dzięki temu uzupełnimy w ziemi potrzebne roślinom składniki mineralne. Dodatkową zaletą nawozów zielonych jest to, że niwelują wzrost chwastów. Stosujemy je na wiosnę.

bledy-w-nawozeniu-roslin-obornik

Podpis: Błędy w nawożeniu roślin obornikiem: pamiętaj, że świeży obornik musi się przekompostować. Dopiero wtedy możesz użyć go na działce.

Nasza rada: stosuj naturalne preparaty doglebowe

Co zrobić, żeby nawożenie ziemi na działce stało się nieuciążliwe i łatwe? Jak użyźnić glebę bez ryzyka przenawożenia?

Stosuj naturalny preparat doglebowy BioGarden. Ten w 100% ekologiczny środek podnosi zawartość próchnicy w glebie, zapobiega gromadzeniu się szkodliwych związków azotu w ziemi i zmniejsza niedobory fosforu. Stosowany regularnie, stymuluje aktywność biologiczną gleby.

Co jeszcze pomoże Ci w naturalnym nawożeniu ziemi? Kompost. Dzięki niemu nie tylko wzbogacisz glebę w składniki odżywcze, ale także powtórnie wykorzystasz resztki roślinne i zwierzęce z Twojego ogrodu.

bio-garden-i-bio-komposter

BioGarden i Biokomposter w naturalny sposób wzmocnią Twoje rośliny.

Aby zwiększyć żyzność kompostu, zastosuj preparat przyspieszający kompostowanie – Biokomposter . Dzięki niemu nie tylko poprawisz żyzność nawozu, lecz także oczyścisz kompost z patogenów i zwiększysz odporność roślin.

Wiesz już, jakich błędów w nawożeniu roślin unikać. Jeśli znasz inne pomyłki w używaniu nawozów, podziel się nimi w komentarzu.

Sprawdź także:

Jak zrobić kompost z trawy?
W jaki sposób samemu zbudować kompostownik?
Jak zwiększyć próchnicę w glebie?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz