ekologiczne udrażnianie rur

Stojąca woda w zlewie, bulgotanie, nieprzyjemny zapach – z pewnością każdy zna dobrze ten schemat. Okazuje się, że problem ten, choć stary jak świat, wciąż jest aktualny. Co zrobić, aby resztki jedzenia nie zatykały Twojego zlewu? Jakie istnieją sposoby na ekologiczne udrażnianie rur? Przeczytaj nasz poradnik i zapomnij o zatkanym odpływie!

Największe grzechy konsumenta – co zatyka zlew kuchenny?

Podczas gotowania i zmywania do zlewu dostaje się wiele resztek żywieniowych. Niektóre z nich są w stanie sprawnie przejść przez system wodno-kanalizacyjny, a inne powodują awarię. Istnieje kilka specyficznych grup produktów, które zapychają zlew. Najczęściej są to tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego (np. olej, smalec), które przyklejają się do ścianek rur. Kolejna grupa to produkty pokarmowe, które pęcznieją pod wpływem wody (np. makaron, mąka, galaretka). Do zlewu nie należy także wyrzucać odpadów po kawie i herbacie, czyli fusów, liści oraz ziaren.

Zatkany odpływ to także efekt nagromadzenia się pestek, skorupek po jajkach oraz skórek po owocach lub warzywach. Problemy z nimi mają także osoby, które posiadają zainstalowane młynki do odpadów. Dzieje się tak, ponieważ ostrza łopatek są zwykle za słabe, aby odpowiednio rozdrobnić tego typu resztki żywieniowe. Dodatkowo, niektóre warzywa (np. sałata) zamiast sprawnie przejść przez odpływ, mogą zaplątać się w łopatki młynka. W ten oto sposób, przez zbyt duże nagromadzenie się resztek jedzenia, stajemy przed problemem, jak udrożnić rury…

Ekologiczne udrażnianie rur – 7 ekosposobów na czyste rury w kuchni

Istnieje wiele prostych metod na odetkanie odpływu. Większość z nich jest bezpieczna dla środowiska. Przy wyborze odpowiedniej techniki należy określić rodzaj zanieczyszczenia. Chociaż wiele sposobów uznaje się za uniwersalne, to warto zwrócić uwagę na to, że odpadki w kuchni i w łazience znacząco różnią się od siebie (np. w kuchni przeważają tłuszcze, a w łazience popularnym problemem są zalegające w odpływie włosy). Z tego właśnie powodu warto dobrze zastanowić się nad najlepszą  metodą, która będzie dobrze dostosowana do odpowiedniego rodzaju zanieczyszczenia. Przeczytaj o 7 sposobach na ekologiczne udrażnianie rur i dobierz najlepszą dla Ciebie metodę. Możesz samodzielnie przygotować preparat, zaufać sklepowym produktom lub wybrać rozwiązanie siłowe.

Opcje dla odważnych

Aby odetkać zlew kuchenny, można go zalać wrzącą wodą (przygotuj co najmniej 4 litry). Kolejnym sposobem jest zasypanie odpływu solą kuchenną (wystarczy kilka łyżek), którą zalewa się powoli około 2 litrami gorącej wody. Do udrożnienia odpływu można także skorzystać z płynu do naczyń (około pół szklanki), po którym należy użyć wrzątku. Sposób ten skutecznie usuwa resztki tłuszczu. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie sody oczyszczonej z octem winnym. Po wlaniu szklanki pierwszego składnika powinno się odczekać 5 minut, aby następnie dolać szklankę drugiego. Potem odpływ powinno się zakorkować na 30 minut, a później zalać go wrzącą wodą.

Biopreparaty vs środki chemiczne

Warto zauważyć, że popularnym sposobem jest także używanie preparatów chemicznych, które są dostępne w sklepach. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na fakt, że są to środki żrące, mogące niszczyć rury oraz powodować podrażnienia (dla własnego bezpieczeństwa lepiej zaopatrzyć się w rękawice ochronne). Ponadto, takie preparaty produkują szkodliwe dla użytkownika opary. Z pewnością nie jest to sposób na ekologiczne udrażnianie rur.

Alternatywnym rozwiązaniem jest ekologiczny udrażniacz do rur, który jest nie tylko skuteczniejszy ze względu na występowanie w składzie specjalnie wyselekcjonowanych szczepów bakterii, ale również bezpieczny dla środowiska i systemu kanalizacyjnego. Co więcej, takie środki sprawniej usuwają nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu.

Sposoby dla siłaczy

Gdy wszelkie mikstury zawiodą, pozostają jeszcze rozwiązania siłowe. W takim wypadku warto zaopatrzyć się wcześniej w przepychaczkę gumową. Wystarczy skorzystać z niej tylko kilka razy, aby zauważyć pozytywne efekty. Bardziej zaawansowanym sposobem udrażniania rur w kuchni jest użycie sprężyny kanalizacyjnej. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy najpierw zdemontować syfon. Następnie, wystarczy umieścić sprężynę w rurze i kręcić nią aż do momentu, gdy znajdzie się w niej cała. Potem wyciąga się ją, kręcąc w przeciwnym kierunku. Czynność należy powtórzyć kilka razy.

Kiedy potrzebny jest hydraulik?

Czasami wiesz, że nadszedł ten moment, gdy nie możesz samodzielnie udrożnić odpływu, ponieważ wszystkie znane Ci środki zawiodły. Podobnie jest także w przypadku, gdy zator sięga zbyt głęboko lub jego usunięcie może okazać się ryzykowne. W trosce o swój system kanalizacyjny szukaj wtedy zaufanego specjalisty, który nie tylko skutecznie odetka zator, ale również nie uszkodzi Twojej instalacji.

Jak utrzymać czystość rur?

To najtrudniejsze zadanie, ponieważ niełatwo jest od razu zapamiętać, co można wyrzucać do zlewu, a co nie. Co więcej, sitko i młynek nie są w stanie skutecznie ochronić Cię przed zatkanym odpływem. Na szczęście teraz znasz już wiele sposobów na ekologiczne udrażnianie rur, więc możesz być spokojny o swoją instalację wodno-kanalizacyjną.

Znasz jakieś inne skuteczne rozwiązania na ekologiczne udrożnienie zlewu? Podziel się swoim ulubionym sposobem w komentarzu!

Środek do udrażniania rur Bioudrażniacz  – usuwa tłuszcz w rurach, zapobiega zatykaniu odpływów w zlewie

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz