jak-dbac-o-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Sposoby eksploatacji i konserwacji

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają wiele zalet: dzięki nim znika problem z nieczystościami na Twojej działce i co ważne – są przyjazne dla środowiska. Co zrobić, żeby działały jeszcze lepiej?

Przydomowa oczyszczalnia – zasady działania

Wystarczająca ilość i jakość bakterii w oczyszczalni przydomowej jest czynnikiem, który ma największy wpływ na dobre działanie Twojej oczyszczalni. Dlatego tak ważne jest, żebyś używał ekologicznych środków czystości, które nie zabijają bakterii korzystnie wpływających na eksploatację przydomowej oczyszczalni.

Eksploatacja: jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Zastosuj te proste wskazówki na utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków w dobrym stanie, a będziesz cieszyć się z jej efektywnej eksploatacji.

Co możesz zrobić?

 • – Zadbaj o możliwość zużycia minimum 60 l ścieków przypadającą na jedną osobę w Twoim domu,
 • – maksymalnie zmniejsz użycie chemicznych środków dezynfekujących,
 • – korzystaj ze środków piorących, które ulegają biodegradacji (bez fosforanów i chloru),
 • – używaj ekologicznych środków do czyszczenia w kuchni i łazience. Są bezpieczne nie tylko dla oczyszczalni, ale co ważniejsze: dla Ciebie i Twoich bliskich. Chemiczne środki czyszczące zatruwają organizm. Pamiętaj, że szkodliwość jednego sprzątania środkami chemicznymi można porównać z wypaleniem aż 20 papierosów!
 • – jeżeli ktoś z Twojej rodziny przyjmował antybiotyk, wprowadzić do osadnika preparat enzymatyczno-bakteryjny, który przywróci równowagę biologiczną w przydomowej oczyszczalni;
 • – jeśli do ogrzewania domu stosujesz kotły kondensacyjne, używaj neutralizatorów przed odprowadzeniem kondensatu do kanalizacji.

Czego powinieneś unikać?

 • – Zrezygnuj z młynka w zlewozmywaku, bo resztki jedzenia nadmiernie eksploatują oczyszczalnię;
 • – nie wprowadzaj do kanalizacji tłuszczów, farb i rozpuszczalników, produktów ropopochodnych, pestycydów, środków toksycznych, ścieków odzwierzęcych itp.;
 • – nie zasłaniaj pokryw dostępu do urządzeń;
 • – nie sadź drzew oraz większych roślin bliżej niż 3 m od urządzeń i drenażu;
 • – nie wylewaj do odpływu smarów i olejów (blokują dostęp tlenu do mikroorganizmów w oczyszczalni);
 • – nie wyrzucaj do kanalizacji stężonych substancji organicznych (resztki pokarmu, obierki);
 • – unikaj detergentów piorących: jeśli to konieczne, zrób jedno pranie dziennie. W ten sposób fosforany zawarte w proszku do prania zdążą się rozłożyć;
 • – nie używaj silnie żrących środków do udrażniania rur. Zamień je na ekologiczny preparat udrażniający do łazienki i ekologiczny preparat udrażniający do kuchni;
 • – nie korzystaj ze środków czyszczących, które zawierają podchloryn sodu NaClO, bo osłabia on aktywność osadu czynnego w oczyszczalni;
 • – nie wyrzucaj do toalety wkładek higienicznych i innych środków czystości.
 

Konserwacja: jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Pamiętaj, że ważny jest nie tylko odpowiedni montaż i użycie preparatów bakteryjnych do oczyszczalni, ale również systematyczna kontrola stanu Twojej oczyszczalni. Dlatego należy dbać o reBakterie do oczyszczalni przydomowych SanitoBacgularny serwis oczyszczalni. Dzięki niemu unikniesz kłopotów z jej przebudową i przedłużysz czas eksploatacji oczyszczalni.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznych preparatach bakteryjnych, które rozkładają zanieczyszczenia? Zajrzyj do naszego kompendium. Z niego dowiesz się jakie naturalne środki są pomocne w utrzymaniu flory bakteryjnej w Twojej oczyszczalni.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków, nie jest tak skomplikowana. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

 

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz