jak-dbac-o-trawnik-w-marcu

Po zimie trawnik wymaga od nas nieco więcej uwagi. Jednak dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym szybko odzyska piękny wygląd po zimowym odpoczynku. Zastosuj nasze porady: jak dbać o trawnik w marcu, a efekty same Cię zaskoczą.

Jak dbać o trawnik w marcu: uporządkowanie trawnika

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne trawnika trzeba zacząć od jego wysprzątania. Jeśli do tej pory leżą na nim zeschłe liście, połamane gałęzie, suche źdźbła i mech, bardzo utrudni to dalsze prace. Dlatego na początku wygrab trawę i usuń z powierzchni trawnika wszystkie niepotrzebne przedmioty.

Jak dbać o trawnik w marcu: wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika to podstawowy zabieg, jaki powinniśmy wykonać w marcu. Polega ona na zlikwidowaniu zbyt dużej ilości materii organicznej z powierzchni gleby. Usuwając z trawnika tzw. filc, czyli zbitą warstwę trawy, możemy zapobiegać różnym chorobom grzybowym. Istotą wertykulacji jest pionowe cięcie darni, które ma na celu dostarczenie do warstwy korzeniowej większej ilości powietrza, wody i składników odżywczych.

Pamiętaj, że wertykulację należy przeprowadzać po pierwszym koszeniu na początku wiosny, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Możliwe jest też nacinanie darnii jesienią – najkorzystniej wykonać je we wrześniu. Podłoże musi być w miarę suche. Nie zapominaj, że nie wertykuluje się trawników jednorocznych, ponieważ to może znacznie uszkodzić ich jeszcze niezbyt mocny system korzeniowy.

Po wertykulacji trawnik należy poddać piaskowaniu, które sprawi, że łatwo uzupełnimy braki w trawie, które powstały w wyniku zimowych mrozów, a nowe nasiona dużo szybciej przyjmą się w tak przygotowanym podłożu.

jak-dbac-o-trawnik-w-marcu-koszenie

Jak dbać o trawnik w marcu koszenie: zanim wykonamy inne prace pielęgnacyjne, powinniśmy najpierw wysprzątać trawnik i skosić go na wysokość ok. 3 cm.

Jak dbać o trawnik w marcu: aeracja, czyli napowietrzenie

Aerację trawnika powinno się wykonywać wiosną między marcem, a majem lub na jesień: od sierpnia do listopada. Jej celem jest przerzedzenie za mocno zbitej i zbyt zagęszczonej wierzchniej warstwy ziemi. Specjalnym aeratorem lub grabiami ogrodniczymi wykonujemy dziury w trawniku tam, gdzie rozwijają się korzenie trawy. Poprzez aerację wymiana powietrza w glebie jest większa, poprawia się pobieranie wody, a działanie nawozów jest efektywniejsze.

Dzięki aeracji trawnik jest odporniejszy na deptanie, ponieważ jego korzenie się rozrastają. Zwiększają się też jego zdolności regeneracyjne. Jednak zanim przejdziemy do tego zabiegu należy odpowiednio przygotować glebę. Najpierw kosimy trawnik na wysokość ok. 3 cm, następnie zbieramy powierzchni trawnika skoszoną trawę i obficie ją podlewamy. Nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra, ponieważ utrudni to wykonanie otworów.

jak-dbac-o-trawnik-w-marcu-napowietrzanie

Jak dbać o trawnik w marcu: napowietrzanie trawnika możemy również wykonać za pomocą tradycyjnych wideł. To dobry wybór jeśli nasz trawnik ma niewielką powierzchnię.

Jak dbać o trawnik w marcu: nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika powinniśmy zacząć na przełomie marca i kwietnia, po pierwszym koszeniu i wertykulacji trawnika. Dobrze jest dostarczyć trawie niezbędnych do wzrostu pierwiastków (azotu – N, fosforu – P, potasu – K) oraz mikroelementów, które ją wzmocnią i sprawią, że zacznie bujnie rosnąć.

Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy. Warto też wybierać nawozy naturalne, które nie wyjaławiają gleby i stopniowo uwalniają potrzebne składniki mineralne. Dobrym wyborem będzie obornik lub torf. Jeśli jednak nie przygotowałeś własnego nawozu zdecyduj się na naturalny preparat BioGarden.

Nasz biopreparat nie tylko zwiększy ilość niezbędnej próchnicy w glebie, ale również wzmocni ukorzenienie trawy i naturalnie uzupełni niedobory fosforu w ziemi. Do nawożenia trawnika należy do rozcieńczyć w następujących proporcjach: jedną nakrętkę preparatu wlać do 10 l odchlorowanej wody i podlać nią ok. 10 m² trawnika.

biogarden-biopreparaty-uzyznianie-gleby

Zobacz również:

Jak zadbać o ogród w marcu?
Szklarnia, inspekt czy tunel?
Jak zakwasić ziemię na działce?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz