Rolnictwo, zielony ład, dziedzictwo kultury, czy cyfryzacja – właśnie te specjalizacje mogą stać się kołem zamachowym w rozwoju regionu. Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Regionalnej Strategii Inteligentnej Specjalizacji. To jeden z dokumentów, który pozwoli ustalić kierunek rozwoju województwa.

Reaktor doświadczalny służy do optymalizacji procesu produkcji drobnoustrojów. Wszystkie te urządzenia wykorzystywane są do wytwarzania preparatów mikrobiologicznych, które zwiększają mineralizację i poprawiają właściwości gleby, przeciwdziałają też chorobom grzybowym. Ich odbiorcami są głównie rolnicy.

– Jest coraz mniej mikroorganizmów w ich glebach i szukamy alternatywnych metod też ze względu na ceny nawozów. Mikroorganizmy pozwalają na korzystanie z dużo mniejszych dawek nawozów sztucznych W tym pomieszczeniu znajdują się reaktory, które służą do hodowli mikroorganizmów, które wykorzystywane są w późniejszych etapach do produkcji organizmów – wyjaśnia Agata Franke, mikrobiolog Bacto-Tech.

Firma jest efektem wieloletniego doświadczenia i badań naukowych mikrobiologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstała w 2015 roku. Na początku tworzyły ją trzy osoby, obecnie zatrudnia dziesięcioro pracowników. Produkcja z kilkudziesięciu litrów miesięcznie zwiększyła się do kilku tysięcy.

Wcześniej dawaliśmy chemię na pola, teraz próbujemy chemię zastąpić biologią. W glebie jest bardzo dużo związków, które są nieaktywne, nasze bakterie pomagają uaktywnić te związki- tłumaczy Krystian Kurkiewicz, technolog Bacto-Tech.

Rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki opiera się w dużej mierze na inteligentnych specjalizacjach. To działalności o unikalnych i innowacyjnych atutach. Oddziałują na konkurencyjność całej gospodarki regionu i wpływają na to jak jest ona postrzegana.

– Specjalizacje służą przede wszystkim wykorzystaniu specyficznych szans, uwarunkowań potencjałów danego regionu, a więc każdy szuka tego rodzaju nisz, które są charakterystyczne dla tego regionu, ale też, co jest bardzo ważne, jest zaplecze naukowo-badawcze dla rozwoju tych specjalizacji – zaznacza Adam Stańczyk, dyrektor Departamentu Planowania, Zrównoważonego Rozwoju i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

W naszym regionie to m.in. zdrowa żywność, turystyka zdrowotna, przemysły kreatywne, czy transport.

Zarząd województwa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Regionalnej Strategii Inteligentnej Specjalizacji. Konsultacje będą trwały do końca maja.

Źródło:

https://bydgoszcz.tvp.pl/59952177/jak-rozwijac-wojewodztwo-kujawskopomorskie-trwaja-konsultacje-spoleczne

0

Polecamy:

bactotech_taiwan
Nasza obecność na targach BIO Asia Taiwan 2019
czym-sa-uslugi-badawczo-naukowe
Czym są usługi badawczo-rozwojowe i komu je zlecić?

Dodaj komentarz