jak-uprawiac-buraki

Burak ćwikłowy to w Polsce bardzo popularne warzywo. Jest blisko spokrewniony z boćwiną i szpinakiem. Sok z buraka odkwasza nasz organizm i bierze udział w produkcji serotoniny – hormonu szczęścia. Nic, tylko pić na zdrowie! Sprawdź, jak uprawiać buraki na działce?

Jak uprawiać buraki: siew i stanowisko

Buraki są warzywami dwuletnimi. Siejemy je bezpośrednio do gruntu. Głębokość siewu buraka to 2-3 cm. Nasiona wysiewamy w rzędach, w odległości 20-50 cm. Po zasianiu ziemię lekko ugniatamy.

Buraki ćwikłowe siejemy w od połowy kwietnia do początku lipca. Buraki posiane we wczesnym terminie będą nadawać się na botwinkę.

Buraki lubią miejsca słoneczne, dlatego powinniśmy unikać siania buraków w zacienionych miejscach. Mogą mieć stałe miejsce zasiewu, ale pamiętajmy o płodozmianie, najlepiej co dwa lata.

Jak uprawiać buraki: ziemia pod buraki

Gleba pod uprawę buraka nie może mieć kwaśnego odczynu. Powinniśmy zadbać o to, aby ziemia miała odczyn obojętny (o pH 6,0-7,5), a dodatkowo była bogata w mikroelementy. Te warzywa lubią gleby dobrze nawodnione, najlepiej próchnicze, piaszczysto-gliniaste i bogate w wapń.

Jakość gleby, na której uprawiamy buraki, będzie miała wpływ na kształt ich korzeni. Dlatego należy unikać gleby kamienistej, ponieważ korzenie buraka będą zniekształcone. Przed posianiem buraka należy pamiętać, żeby dokładnie spulchnić glebę.

jak-uprawiac-buraki-w-ogrodzie

Jak uprawiać buraki w ogrodzie: buraki potrzebują nasłonecznionego miejsca w ogrodzie lub na działce.

Jak uprawiać buraki: uprawa współrzędna – dobre i złe sąsiedztwo buraka

Dobrze jest posadzić buraki obok grochu, ogórka, kapusty, kalarepy, rzodkiewki oraz truskawki. Możemy też posadzić buraki blisko ziół: czosnku, kopru, kolendry czy kminku.

Burak będzie rósł źle obok ziemniaków, marchwi, szpinaku, pomidorów oraz szczypiorku.

Jak uprawiać buraki: nawożenie

Najlepiej jest siać buraki w drugim roku po nawożeniu składnikami organicznymi. Należy uważać, żeby nie przesadzić z nawozami azotowymi, ponieważ w takim przypadku buraki będą niesmaczne.

Ważne: Buraki źle reagują na niedobór boru i magnezu, dlatego należy stosować nawozy bogate w te mikroelementy. Brak tych pierwiastków może doprowadzić do chorób korzeni buraka.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ekologicznego preparatu BioGarden, który przyspiesza rozkład resztek w glebie, dlatego zwiększa w niej zawartość próchnicy i składników mineralnych, w tym fosforu, który bardzo dobrze wpływa na wzrost warzyw.

Jak uprawiać buraki: pielęgnacja buraków

Po zasianiu buraków należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, ponieważ źle reagują na suszę. Należy też systematycznie usuwać chwasty, które przeszkadzają we wzroście tego warzywa.

jak-uprawiac-buraki-na-dzialce

Jak uprawiać buraki na działce:  sok z buraków zawiera cenne mikroelementy, dlatego ma właściwości regeneracyjne.

Jak uprawiać buraki: zbiór buraków

Podczas zbioru buraka musimy uważać żeby nie uszkodzić jego korzeni. W innym wypadku burki stracą dużo soku i będziemy mieli kłopot z ich przechowaniem. Po zbiorze tego warzywa, jego liście się ukręca.

Sprawdź też:

Jak uprawiać marchew na działce?
Uprawa dyni – krok po kroku
Jak uprawiać truskawki w ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię? 
   

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz