jak-uprawiac-maliny

Maliny nie tylko zawierają dużo witaminy C oraz przeciwutleniacze, ale uzupełniają niedobory witaminy B i są po prostu pyszne. Jednak żeby cieszyć się ich właściwościami odżywczymi, trzeba zadbać o ich prawidłową uprawę. Jak uprawiać maliny na działce? Jak sadzić maliny w ogrodzie? Sprawdź nasz artykuł, a wszystko będzie jasne.

Jak uprawiać maliny: sadzenie malin i stanowisko

Jak sadzić maliny? Maliny z odsłoniętymi korzeniami sadzi się późną jesienią lub wczesną wiosną na głębokości około 15-20 cm. Należy zadbać o to, aby ich korzenie były prawidłowo przykryte ziemią. Następnie trzeba je podlać i ubić ziemię wokół krzewów. Pędy malin przycinamy na wysokości 10–15 cm. Jeśli wybierzemy maliny w doniczce, wtedy możemy je posadzić również latem.

Najlepsze dla tych krzewów owocowych będzie ciepłe i słoneczne miejsce w naszym ogrodzie. Pamiętajmy, aby wybrać przestrzeń osłoniętą od wiatru. Dzięki temu krzewy malin nie będą przemarzać. Warto pamiętać, że maliny są krzewami wieloletnimi i dobrze znoszą mróz.

Jak uprawiać maliny: rozstawa malin

jak-uprawiac-maliny-mlode-liscie

Jak uprawiać maliny w ogrodzie? Trzeba chronić krzewy malin przed szkodnikami, które mogą je zaatakować.

Odpowiednie rozmieszczenie sadzonek przed ich zasadzeniem ułatwi późniejszą pielęgnację malin. Sadzonki umieszcza się w dołkach oddalonych od siebie o 40 cm – 50 cm, odległość między rzędami powinna wynosić 2 m. Optymalna głębokość sadzenia malin to 15-20 cm.

Jak uprawiać maliny: ziemia pod maliny

Ziemia pod uprawę malin powinna być żyzna i przepuszczać powietrze. Najlepszy odczyn gleby dla malin będzie lekko kwaśny (pH w granicach 5,5 – 6,5). Należy zadbać o to, aby ziemia nie była zasadowa, ponieważ maliny w takim środowisku nie będą się prawidłowo rozwijać. Gleba pod uprawę malin powinna być wilgotna.

Maliny mają słabo rozbudowany system korzeniowy, dlatego nie warto sadzić ich na glebach piaszczystych, ponieważ korzenie będą miały kłopoty z dostarczaniem wody i składników odżywczych.

Jak uprawiać maliny: nawożenie

Maliny potrzebują obfitego nawożenia, szczególnie bogatego w azot. Dobrze jest przed zasadzeniem tych krzewów owocowych użyć obornika lub nawozów zielonych.

Bardzo dobrym sposobem na nawożenie malin jest użycie ekologicznego preparatu Biogarden, poprawiającego użyźnienie ziemi. Biogarden zmniejsza niedobory naturalnego fosforu, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin. Należy go stosować w podwójnej dawce od początku wiosny aż do końca owocowania.

Jak uprawiać maliny: pielęgnacja

Jak pielęgnować maliny? W okresie owocowania (od lipca do późnej jesieni) należy uważnie obserwować krzaki malin i sprawdzać czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki (kistnik maliniak i kwieciak malinowiec). Szczególnie niebezpieczny dla malin jest mączniak prawdziwy. Jeśli zaatakuje nasze krzaki, zauważmy biały nalot na liściach. Istotne w pielęgnacji tych owoców jest też to, czy liście nie schną lub zmieniają barwę.

Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu malin. Dobry sposobem pielęgnacji malin w ogrodzie jest ściółkowanie gleby pomiędzy krzewami. Dzięki temu zmniejszymy zachwaszczenie i odparowywanie wody.

Szczególną uwagę należy przywiązać do cięcia malin, które jest tak istotne ze względu na niebezpieczeństwo zbytniego zagęszczenia krzewów. Utrudnia ono uprawę malin na działce.

jak-uprawiac-maliny-na-dzialce

Jak uprawiać maliny? Pamiętaj, że ważna jest odpowiednia pielęgnacja malin m. in. regularne odchwaszczanie krzewów.

Jak uprawiać maliny: cięcie malin letnich

  • – Przy ziemi wycinamy pędy dwuletnie, które już owocowały. Najlepiej zrobić to, gdy są jeszcze zielone i mają liście.
  • – Należy usunąć część pędów jednorocznych.
  • – Zostawiamy 3-4 najsilniejsze pędy, które skracamy o 1/4. Takie cięcie spowoduje, że maliny wypuszczą więcej pędów i będą lepiej owocować w przyszłym roku.
  • – Jeśli tego nie zrobimy, na krzewach malin mogą pojawić się pasożytnicze grzyby.

Jak uprawiać maliny: cięcie malin jesiennych

  • – Ta odmiana malin powtarza owocowanie.
  • – Obcinamy pędy tuż przy ziemi po jesiennym owocowaniu.
  • – Jeśli to zaniedbamy, krzewy wydadzą owoce w przyszłym roku, ale ich owocowanie będzie zdecydowanie mniejsze.

Jak uprawiać maliny: palikowanie

Palikowanie malin jest ważną częścią ich pielęgnacji. Jak to zrobić? Paliki wkopujemy przy krzewach w pierwszym roku uprawy. Pamiętajmy, że dla pędów malin korzystne jest oparcie, po którym będą mogły się piąć. Można wykorzystać do tego linki, które rozciągniemy pomiędzy krzewami. Drugim sposobem jest własnoręczne zawijanie pędów malin wokół rozciągniętych linek lub drutów.

Jak uprawiać maliny: podlewanie

Maliny należy podlewać regularnie, szczególnie jeśli jest susza lub kiedy zawiązują owoce. Z podlewania możemy zrezygnować tylko wtedy, jeśli posadziliśmy je na wilgotnej glebie.

Sprawdź:

Jak uprawiać truskawki w gruncie?
Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie?
Dlaczego krzewy owocowe potrzebują fosforu?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz