jak-utrzymac-czystosc-w-lazience

Czysta łazienka to bardzo istotny element każdego domu. Niestety, bardzo łatwo jest zaniedbać to pomieszczenie, dlatego podpowiadamy, jak utrzymać czystość w łazience i dlaczego to tak istotne?

Mikroorganizmy otaczają nas w każdym miejscu. Łazienka to miejsce, gdzie ich obecność jest zwielokrotniona. Nigdy (nawet używając chemicznych środków czystości) nie doprowadzimy do sytuacji, w której nasze środowisko będzie od nich sterylne. Właściwie, zupełnie nie o to chodzi.

Jak utrzymać czystość w łazience?

W czym tkwi istota problemu? W znalezieniu skutecznych metod ograniczenia rozwoju oraz ilości szkodliwych dla zdrowia szczepów bakterii. Najgroźniejsze są bakterie chorobotwórcze: E-coli, Salmonella czy Proteus (szczególnie niebezpieczny jest ich nadmiar) oraz pleśnie, które produkują toksyny, zagrażające zdrowiu, tj. Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps i Stachybotrys. Mogą powodować alergie, grzybice, zatrucia, a także choroby układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego. Co ciekawe, pomogą nam w tym m. in. inne grupy mikroorganizmów. Co zrobić, aby nasza łazienka była czysta i bezpieczna? Przeczytaj nasze wskazówki.

Regularność to podstawa

To stwierdzenie choć banalne jest prawdziwe. Tylko systematyczne sprzątanie urządzeń sanitarnych w łazience uchroni nas przed osadzaniem się na nich nie tylko kamienia, ale również niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, grzybów i pleśni.

Chemiczne czy naturalne środki czystości?

Podstawowa alternatywa przed którą stajemy, dbając o czystość w łazience, to wybór między naturalnymi bądź chemicznymi środkami czystość. Warto mieć świadomość, że te ostatnie nie tylko niszczą niechciane bakterie, ale także wraz z parą wodną czy powietrzem dostają się do naszych płuc powodują liczne choroby.

Naturalne środki czystości, które obejmują domowe sposoby oraz biopreparaty przygotowane w tym celu, aby chronić nasze życie i zdrowie, nie powodują skutków ubocznych, a systematyczne korzystanie z ekologicznych preparatów sprawi, że sięgnięcie po tzw. chemię nie będzie konieczne.

Chemiczne środki czyszczące – zagrożenia i wady

Uwaga! Korzystając z toalety, zamykaj deskę klozetową przed jej spłukaniem. To zatrzyma większość bakterii. W innym wypadku niezwykle łatwo przedostają się do łazienki i osiadają na wielu powierzchniach, np. nieosłoniętych szczoteczkach do zębów.

Na co zwrócić uwagę czyszcząc łazienkę?

Brodzik lub wanna

Największa ilość bakterii gromadzi się przy odpływach, dlatego należy szczególnie zadbać o dokładne czyszczenie właśnie tych miejsc. Jeśli korzystasz z wanny dobrze jest po kąpieli ją opłukać, a następnie wytrzeć do sucha. To ważne, ponieważ wysoka temperatura (a taka właśnie najczęściej panuje w naszych łazienkach) oraz wilgoć są idealnymi warunkami do rozwoju grzybów i bakterii.

jak-utrzymac-czystosc-w-lazience

Jak utrzymać czystość w łazience: po kąpieli warto nie tylko opłukać wannę, ale również wytrzeć ją tak, aby ograniczyć rozwój niechcianych bakterii.

Muszla klozetowa

Często zapominamy o tym, że powinniśmy czyścić całą toaletę, nie tylko jej wnętrze, ale również zewnętrzne części, na których osadza się kuch i gromadzą się niechciane mikroorganizmy.

Fugi

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości w łazience, zadbaj o najmniejszy szczegół. Pamiętaj, że fugi też powinniśmy czyścić regularnie – co najmniej raz w miesiącu. To w tych małych, ciemnych, załamanych przestrzeniach zamieszkują pleśnie.

Odpowiednia wentylacja

Wilgoć, która jest naturalną konsekwencją kąpieli, powinna zostać odprowadzona z naszej łazienki. Tylko w ten sposób unikniemy szkodliwego zagrzybienia. Sprawdź czy kratka wentylacyjna działa prawidłowo, a po każdym prysznicu koniecznie uchylaj okno tak, aby przewietrzyć pomieszczenie. Możesz też zainwestować w pochłaniacz wilgoci i ustawić go w łazience.

A jeśli masz małe dzieci…

Wtedy pamiętaj, aby zabawki do kąpieli wybierać bardzo ostrożnie. Zwróć uwagę, czy w plastikowej kaczuszce Twojego malca jest dziurka, do której swobodnie wpływa woda. Jeśli tak, koniecznie ją wymień, ponieważ w środku gromadzą się naprawdę niebezpieczne szczepy pleśni i grzybów.

jak-utrzymac-czystosc-w-lazience-blog

Jak utrzymać czystość  w łazience: wybierając zabawki do kąpieli, zwróć uwagę na to, aby nie miały dziur, przez które do wnętrza może wlewać się woda.

Utrzymuj czystość nawet tam, gdzie nie widać problemu

Higieniczne zachowanie czystości jest istotne nie tylko w urządzeniach sanitarnych w łazience, ale również w odpływach i rurach kanalizacyjnych. Na nic zda się ciągłe czyszczenie muszli klozetowej czy umywalki, jeśli problem tkwi w zatkanym syfonie czy niedrożnych rurach odpływowych. Wypróbuj Bioudrażniacz do łazienki, który nie tylko usuwa białka i tłuszcze oraz włosy, ale również niweluje przykry zapach, jaki może wydobywać się z umywalki lub brodzika.

BIOUDRAŻANIACZ-DO-LAZIENKI-BACTOTECH

Bioudrażniacz do łazienki – uchroni Cię przed niemiłymi zapachami i zniszczy niebezpieczne bakterie, które gromadzą się w odpływach i wewnątrz kanalizacji.

Sprawdź też:

Jak dbać o syfon w kuchni?
Skuteczne preparaty do oczyszczalni – sprawdź!

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?
jakie-preparaty-do-oczyszczalni
Jakie preparaty do oczyszczalni wybrać?

Dodaj komentarz