jak-zima-dbac-o-ogrod-BactoTech

Gleba odpoczywa, większość roślin nie weszła jeszcze w stan wegetacji, a ogrodnik czeka, aż natura obudzi się do życia. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jak zimą dbać o ogród. Co możesz zrobić teraz, żeby działka wyglądała lepiej na wiosnę. Zobacz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Zaplanuj zmiany na działce

Zima to idealny czas na przemyślenie, jakie metamorfozy będą najlepsze dla naszego ogrodu. Nowe gatunki drzew i krzewów, a może inna odmiana ulubionego warzywa. Warto zastanowić się również, które rośliny usunąć z przestrzeni ogrodu oraz jak przygotować glebę pod uprawę nowych odmian.

Sprawdź zimowe osłony roślin

Dodatkowej ochrony przed zimowymi mrozami wymagają m. in. rośliny ozdobne. Pamiętajmy, że rośliny zabezpieczone przed mrozem pod wpływem wyższych temperatur dostają impuls do wzrostu (w ich strukturach zaczynają krążyć soki). Jeśli po odwilży, temperatury znowu się obniżą, może łatwo dojść do ich przemarznięcia.

Dlatego w czasie chwilowego okresowego ocieplenia należy sprawdzać, czy pąki roślin nie nabrzmiały. Jeśli tak, ich osłonę trzeba zdjąć do momentu, w którym znowu na termometrze pojawią się minusowe temperatury.

Usuwaj nadmiar śniegu z gałęzi

O ile warstwa śniegu na rabatach tworzy dodatkową izolację od mrozu, to zbyt gruba warstwa śniegu na gałęziach drzew i krzewów może zaszkodzić roślinom. Dzieje się tak ponieważ duża ilość mokrego śniegu zbytnio obciąża gałęzie, które mogą się zniekształcić lub nawet złamać. Po obfitych opadach warto zadbać o to, aby usunąć zbyt grubą warstwę śniegu z drzew w ogrodzie.

jak-zima-dbac-o-ogrod-bactotech

Jak zimą dbać o ogród: choć warstwy śniegu na gałęziach drzew wyglądają pięknie, to mogą uczynić naszym drzewkom i krzewom wiele szkód. Dlatego po większych opadach śniegu należy usunąć z nich biały puch.

Nie zapominaj o dokarmianiu ptaków

W czasie zimy nasze ogrody odwiedzają różne gatunki ptaków, które potrzebują troski szczególnie w okresie większych mrozów. Karmnik na działce to bardzo dobre rozwiązanie. Co więcej, dzięki temu możesz nie tylko pomagać, ale również podziwiać różne gatunki ptaków.

Zadbaj o trawnik

Należy pamiętać o konieczności rozbijania skorupy śnieżnej na trawniku. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania pleśni śniegowej.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie można chodzić po trawniku, na który spadła warstwa mokrego śniegu, gdyż na wiosnę pojawią się tam widoczne ślady ścieżki. Może dojść do tego, że w zadeptanych miejscach trawa na wiosnę nie urośnie wcale lub jej źdźbła będą bardzo słabe.

Na początku wiosny, po stopnieniu ostatnich śniegów, rozłóż na trawniku kilkucentymetrową warstwę świeżo przekompostowanej ziemi. Aby upewnić się, że warstwa kompostowa bogata jest w potas i fosfor, do materiału kompostowego dodawaj naturalne bakterie, które uzupełniają ziemię w żyzną próchnicę. Sprawdź nasz biopreparat.

jak-zima-dbac-o-ogrod-snieg-na-trawniku

Jak zimą dbać o ogród: chodzenie zimą po trawniku może przyczynić się do gorszego stanu trawy na wiosnę. Jeśli to konieczne, wytycz jedną ścieżkę, aby uniknąć większych uszkodzeń.

Jak zimą dbać o ogród: podsumowanie

Zaangażowanie w zimowe prace ogrodowe, przyniesie oczekiwane efekty już w przyszłym sezonie. Jeśli nie zapomnisz o tych podstawowych regułach, Twój ogród na wiosnę będzie prezentować się dużo lepiej. Warto pamiętać, że dzięki systematycznemu stosowaniu biopreparatów, wspomożesz naturalne procesy wzrostu roślin i wzmocnisz strukturę gleby pod uprawę.

Sprawdź też:

Jak przygotować trawnik do zimy?
Kompost z trawy – zrób go sam!
Jak działają naturalne nawozy?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz