jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni

Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Jeśli też zadajesz sobie to pytanie, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, co możesz zrobić, żeby zaoszczędzić, a przy tym lepiej zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków.

Zanim wybierzesz własną oczyszczalnię, sprawdź jakie będą koszty jej eksploatacji. Zwróć uwagę, że prawidłowo działająca oczyszczalnia musi posiadać napowietrznik, czyli dmuchawę podłączoną do prądu. Często oczyszczalnie są wyposażone w elektrozawory, sterowniki, dlatego wymagają odpowiedniego serwisowania. Podpowiadamy, jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni ścieków.

1. Zapobiegaj

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja ekologicznej oczyszczalni ścieków na Twojej działce to klucz do sukcesu w walce o domowe oszczędzanie. Każdy zgodzi się z tym, że dużo korzystniej jest unikać sytuacji sprzyjających awariom przydomowych oczyszczalni, niż zmagać się z ich negatywnymi skutkami.

Jak prawidłowo eksploatować oczyszczalnię? Mamy dla Ciebie kilka ważnych wskazówek. Ich przestrzeganie uchroni Twój dom przed niechcianą, a czasem skomplikowaną awarią.

2. Opróżniaj osadnik gnilny i wtórny

Zadbaj o to, aby systematycznie oczyszczać osadnik gnilny i wtórny z gromadzących się tam części stałych. Nie musisz wynajmować do tego specjalisty – pamiętaj, że osad musisz poddać utylizacji. Dobra wiadomość jest taka, że trzeba robić tego często – opróżnianie wystarczy powtarzać z przerwami od roku do trzech lat.

3. Pamiętaj o systematycznej konserwacji

Nie zapominaj o pozostałych częściach oczyszczalni ścieków – jeśli będziesz regularnie je konserwował i wykonywał poniższe zadania, nie będzie problemu z awarią przydomowej oczyszczalni.

Systematycznie czyść filtry (co 3-6 miesięcy) i rób przegląd dmuchawy powietrza; co trzy miesiące warto wymienić lub wyczyścić filtr powietrza. Koniecznością jest kontrolowanie poziomu osadu w strefie aktywacyjnej. Pomocne będzie również sprawdzanie składu odpływu i kontrola oraz regulowanie natlenienia.

4. Używaj ekologicznych preparatów do czyszczenia

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się dobrze działającą przydomową oczyszczalnią ścieków nie zapominaj o tym, jak ważne jest stosowanie naturalnych środków czystości. Dlaczego to takie ważne? Chemiczne środki czyszczące niszczą florę bakteryjną wytworzoną przez mikroorganizmy oraz zaniżają poziom oczyszczenia ścieków.

Więcej na temat szkodliwości czyszczących środków chemicznych dowiesz się TUTAJ.

Ważnym krokiem jest stosowanie naturalnych biopreparatów udrożniających rury w kuchni i łazience. Zapobiegają one zatorom w rurach odpływowych, gdyż bakterie zawarte w takich preparatach rozpuszczają tłuszcze, białka i włosy, które gromadzą się w systemie kanalizacyjnym, powodując awarie.

jak-zmniejszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni-lazienka

Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni: nie zapominaj o systematycznym stosowaniu bioudrażniaczy do rur odpływowych. Wypróbuj Bioudrażniacz do łazienki oraz Bioudrażniacz do kuchni – ich regularne użycie zmniejsza ryzyko awarii Twojej kanalizacji.

5. Regularnie uzupełniaj bakterie

Pamiętaj o systematycznym dodawaniu żywych kultur mikroorganizmów: co najmniej raz na dwa tygodnie. Specjalnie wyselekcjonowane dla oczyszczalni bakterie zmniejszają ilość osadu i wielkość kożucha w osadniku gnilnym oraz zwiększają jego wydajność. Sprawnie działający osadnik gnilny to lepsze parametry ścieków, które z niego wypływają.

Co więcej, dzięki stosowaniu naturalnych preparatów do oczyszczalni minimalizujesz ryzyko powstania zatoru w rurach przepływowych. Te wszystkie czynniki usprawniają procesy oczyszczania, dlatego uzupełnianie biopreparatów do oczyszczalni znacznie ogranicza częstotliwość wywozu osadów. Sprawdź naturalny preparat do szamb i oczyszczalni ścieków SanitoBac, który niweluje nieprzyjemne zapachy, zmniejsza osad i pienienie w zbiorniku.

Więcej o działaniu bakterii do oczyszczalni przeczytaj TUTAJ
.  
jak zmniejszyc koszty utrzymania oczyszczalni

Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni: regularne stosowanie preparatów bakteryjnych do oczyszczalni i szamb jest ważną częścią prawidłowej konserwacji przydomowej oczyszczalni.

sanitobac-biopreparaty-bakterie-do-szamba-oczyszczalni

SanitoBac to bakterie do Twojej oczyszczalni ścieków.

Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci zminimalizować koszty utrzymania przydomowej oczyszczalni. Prawidłowa eksploatacja i konserwacja oczyszczalni sprawi, że nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także będziesz używać środków, które są ekologiczne, więc bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Sprawdź też:

Jak dbać o oczyszczalnię ścieków na działce?

Polecamy:

jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?
jakie-preparaty-do-oczyszczalni
Jakie preparaty do oczyszczalni wybrać?

Dodaj komentarz