jak zrobić kompostownik z desek, z palet, z siatki jak zbudowac kompostownik

Jeśli masz kawałek ziemi, który możesz zagospodarować, przeznacz go na założenie kompostownika. Jest to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie żyzny nawóz przez cały rok. Dowiedz się, jak zrobić kompostownik na działce lub ogrodzie. Poznaj 3 proste sposoby.

Z czego zbudować kompostownik?

Pamiętajmy, że kompostownik z założenia ma być praktyczny, a jego wygląd jest sprawą drugorzędną, zatem zbudowanie kompostownika nie wymaga talentu majsterkowicza. Kompostownik z palet, desek czy siatki – do zrobienia kompostownia wykorzystuje się materiały, które są łatwo dostępne i przeważnie mamy je pod ręką.

Wymiary kompostownika

Jak duży powinien być kompostownik? Optymalne wymiary to 100-120 cm wysokości i 120-150 cm szerokości. Dzięki takiej wielkości struktura kompostu będzie odpowiednio rozłożona, a pryzma przewiewna. W przeciwnym razie resztki kompostowe zaczną gnić. Warto też pomyśleć o zbudowaniu dwóch kompostowników. Jeden służyłby do fermentacji świeżych i kompostowania nierozłożonych resztek, a drugi do przerabiania kompostu.

Gdzie postawić kompostownik?

Miejsce, które przeznaczymy na kompostownik, powinno być w miarę osłonięte od wiatru i słońca, żeby ograniczyć wysychanie kompostu. Unikamy jednak miejsc zupełnie zacienionych, ponieważ dodatnia temperatura przyspiesza procesy fermentacyjne. Dobrze jest też pomyśleć o umieszczeniu kompostownika w niewidocznej, rzadziej uczęszczanej części działki, żeby nie psuł on estetyki ogrodu.

Jak zrobić kompostownik z palet

1. Na początek wytyczamy granicę naszego kompostownika. W tym celu wycinamy w ziemi darń na głębokość ok 40 cm, którą następnie kładziemy zieloną częścią do dołu, zapełniając stopniowo wykopany dołek.

2. Przygotowujemy 4 palety – oddzielamy od nich spód, wystające gwoździe zaginamy młotkiem w taki sposób, by nie odstawały.

3. Za pomocą palików łączymy ze sobą 3 palety. Paliki przytwierdzamy w narożnikach od wewnętrznej strony kompostownika za pomocą wkrętarki (ważne, żeby paliki wystawały od spodu na ok 30-40 cm).

4. 4 paletę przymocowujemy na zawiasach do palika, aby móc swobodnie otwierać kompostownik. Opcjonalnie możemy także zamocować zamykający haczyk. Jeśli kompostownik jest niski, możemy zrezygnować z robienia drzwiczek, przymocowując na stałe 4 palety.

5. Tak przygotowaną konstrukcję impregnujemy i wbijamy w wytyczonym miejscu. Żeby przyspieszyć proces kompostowania wewnętrzne ściany kompostownika wykładamy czarną podziurkowaną folią.

6. Na dnie wysypujemy rozdrobnioną trawę i gałęzie i już – kompostownik z palet jest gotowy do pracy.

Jak zrobić kompostownik: samodzielnie przygotowany kompostownik to idealne miejsce na resztki owoców i warzyw. Im bardziej je rozdrobnisz, tym szybciej uzyskasz nawóz.

Jak zrobić kompostownik: samodzielnie przygotowany kompostownik to idealne miejsce na resztki owoców i warzyw. Im bardziej je rozdrobnisz, tym szybciej uzyskasz nawóz.

Jak zrobić kompostownik z desek

1. Tak jak wyżej – najpierw należy przygotować glebę pod kompostownik.

2. Z desek równej długości i aluminiowych narożników zbijamy skrzynię (bez góry i dna).

3. Za pomocą wkrętarki mocujemy w każdym rogu palik w taki sposób, by wystawał on ok. 30-40 cm od dołu.

4. Dla uzyskania szybszego nawozu, w środku kompostownika mocujemy czarną podziurkowaną folię.

5. Po wyrównaniu podłoża, wbijamy kompostownik w ziemię i go impregnujemy.

6. Kompostownik można dodatkowo zakryć z góry drzwiczkami z siatką, żeby nie zwabiać zwierząt do znajdujących się w środku resztek.

Jak zrobić kompostownik z siatki

Aby przygotować kompostownik z siatki, wystarczy przymocować ją za pomocą drutów do 4 palików wbitych w ziemię (spód przygotowujemy tak jak w przypadku kompostownika z palet).

Kompostownik z recyklingu

Kompostownik można także przygotować z innych gotowych przedmiotów, np. z drewnianej skrzyni, beczki lub wiadra (wystarczy wyciąć dno), a nawet z kosza wiklinowego. Ważne żeby miał on kontakt z glebą i był przewiewny.

Jak przyspieszyć kompostownie?

• rozdrabniaj resztki – odpady wyrzucane w całości lub dużych częściach rozkładają się dłużej,

• szczep kompost – dodawaj pożyteczne bakterie do kompostu, aby 2-krotnie przyspieszyć powstawanie kompostu,

• rób warstwy – odpowiednio ułożone resztki szybciej się rozkładają i nie gniją (sprawdź, w jaki sposób kompostować resztki z domu i ogrodu).

Teraz już wiesz, jak zrobić kompostownik szybko i bez zbędnych wydatków. Znasz inne sposoby na zbudowanie kompostownika? Które z nich wykorzystałeś na swojej działce lub w ogrodzie? Podziel się w komentarzu.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz