jak-zwiekszyc-ilosc-prochnicy-w-glebie

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie? Co zrobić, żeby ziemia w naszym ogrodzie była żyzna? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, przeczytaj ten artykuł!

Obecność próchnicy w glebie ma zasadniczy wpływ na wzrost roślin naszym ogrodzie: próchnica ma wiele cennych składników mineralnych. Warto zauważyć, że gleby w  Polsce są raczej ubogie w próchnicę, dlatego tym bardziej ważne jest pytanie: co możemy zrobić, żeby wspomóc rozwój naszych roślin.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: co to jest próchnica?

Próchnica glebowa, czyli humus, to organiczna część ziemi, która tworzy się głównie ze szczątek roślin (wysuszona trawa, liście, gałązki, obumarłe korzenie, opadłe owoce) i zwierząt (odchody zwierzęce, martwe owady itp.) rozłożonych przez mikroorganizmy glebowe.

Próchnica jest bogata w składniki odżywcze i tzw. kwasy humusowe, w skład których wchodzą: huminy, kwasy huminowe i fulwowe.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: dlaczego humus jest ważny?

Dzięki obecności próchnicy w ziemi ograniczona zostaje strata związków mineralnych (m.in. azotu, potasu), ponieważ w mniejszym stopniu wypłukują się z gleby i trudniej przenikają do jej  głębszych warstw. Próchnica bardzo dobrze wpływa na wzrost i rozwój roślin, które mają ciągły dostęp do łatwo przyswajalnych składników odżywczych, pobieranych przez nie z warstwy próchniczej.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: optymalna zawartość próchnicy w glebie

Wyznacznikiem zawartości próchnicy w glebie jest zawartość cząstek mineralnych mniejszych od 0,02 mm. Dlatego im ziemia zawiera więcej tych drobnych cząstek, tym bogatsza będzie w próchnicę. W związku z tym ziemie piaszczyste są ubogie, a gliniaste bardziej bogate w próchnicę. Próchnica jest najwyższym poziomem gleby. Jej głębokość wynosi ok. 10 cm.

Ze względu na zawartość próchnicy w ziemi możemy podzielić je na:

 • – gleby ubogie (0,1-1%),
 • – gleby słabo próchniczne (1,01-2%),
 • – średnio próchniczne (2,01-4%)
 • – próchniczne powyżej 4%.

Zawartość próchnicy w glebie zależy od:

 • – warunków klimatycznych,
 • – roślinności,
 • – wieku gleby,
 • – jakości i ilości związków organicznych w ziemi.

Ziemie, które mają najwięcej próchnicy:

 • – rędziny,
 • – czarnoziemy,
 • – czarne ziemie,
 • – mady.
Humus glebowy-jak-zwiekszyc-ilosc-prochnicy-w-glebie

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie? Pamiętaj o regularnym nawożeniu ziemi w Twoim ogrodzie.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: płodozmian

Warto pamiętać, że ziemia na której stosujemy płodozmian ma szansę “odpoczynku” i jest gotowa na większy plon. Odpowiednio przeprowadzony płodozmian zwiększa żyzność gleby, a ponadto chroni przed niebezpiecznymi chorobami roślin uprawnych.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: nawozy naturalne

Nawozy naturalne pochodzą z odchodów zwierząt w gospodarstwie rolnym (obornik, gnojówka i gnojowica) i są źródłem próchnicy. Ich wykorzystywanie w ogrodnictwie i rolnictwie wspomaga właściwości chemiczne i biologiczne gleby: uzupełniają jej mikroflorę.

Dobrym  sposobem na użyźnienie gleby będą rozłożone resztki organiczne warzyw i owoców oraz skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak łatwo przygotować miejsce do kompostowania, sprawdź nasz poradnik, jak zrobić kompostownik. Dzięki temu będziesz mógł sam zrobić ekologiczny kompost, który zapewni Twoim roślinom większy wzrost.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: ekologiczne preparaty bakteryjne

Co zrobić, żeby kompost był bogaty w próchnicę?

Dobrym rozwiązaniem jest użycie Biokompostera, który jest ekologicznym preparatem, ułatwiającym rozkładanie resztek roślinnych i zwierzęcych. Ponadto: likwiduje chorobotwórcze drobnoustroje oraz jaja pasożytów, wzbogaca nawóz w składniki odżywcze, które są łatwiej przyswajalne przez rośliny.

Warto również stosować BioGarden, dzięki któremu w bezpieczny, bo naturalny sposób, zwiększysz zawartość próchnicy w glebie.

Ten preparat zwiększa stężenie naturalnego fosforu w ziemi i zwiększa ilość próchnicy w glebie, dzięki czemu ziemia w Twoim ogrodzie lub na działce będzie żyzna i dobra pod uprawę roślin. Ponadto, rośliny zostaną uodpornione na choroby, a Twój plon się zwiększy.

Jak zwiększyć ilość próchnicy w glebie: podsumowanie

Zadbaj, żeby ziemia w Twoim ogrodzie miała odpowiednio dużo składników mineralnych. Właściwe środowisko glebowe gwarantuje wzrost Twoich roślin i sprawia, że mają wysoką zawartość składników odżywczych, których potrzebujesz.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

preparat do kompostowania trawy

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz