jesienne-nawozenie-kompostem

Powoli zbliża się koniec lata. To dobry moment, żeby wzmocnić strukturę gleby i przygotować ją na kolejny sezon. Jesienne nawożenie kompostem to krok do piękniejszego ogrodu na wiosnę. Co zrobić, żeby dobrze wykorzystać ten cenny nawóz? Wypróbuj nasze rady.

Kiedy stosować kompost?

Chociaż kompost możemy stosować praktycznie przez cały rok, za wyjątkiem zimy, to najlepiej nawozić nim na wiosnę i na jesień. Najkorzystniejsze wiosenne terminy to czas od kwietnia do końca czerwca, a na jesień optymalny będzie listopad, po usunięciu ostatnich chwastów w październiku.

Sezon jesienny to dobry czas, żeby na działkach wykorzystać również na wpół przerobiony kompost. Dlaczego? Pod wpływem minusowych temperatur, łatwiej rozłoży się na wiosnę. Poza tym, skutecznie ochroni przed mrozem późne odmiany takich warzyw jak: pietruszka, marchew czy czosnek.

jesienne-nawozenie-kompostem-blog-bactotech

Jesienne nawożenie kompostem nie jest trudne, warto założyć kompostownik w ogrodzie. To ekologiczny sposób utylizacji odpadków organicznych.

Jesienne nawożenie dojrzałym kompostem można stosować przed wysiewem roślin w ogrodzie. Należy płytko zmieszać go z glebą. Dojrzały kompost ma ciemnobrunatną barwę i jednolitą strukturę sypkiej gleby. Nie znajdziemy w nim też dżdżownic, które opuszczają pryzmę kompostową. Jeśli kompost jest zbyt kwaśny, musimy go wcześniej zwapnować, używając do tego np. pokruszonej kredy.

Do czego można wykorzystać świeży kompost?

Możemy wykorzystać go jako mulcz, a więc ochronną warstwę, która pozwala zachować korzystną temperaturę gleby na jesień i zimę, zmniejsza zachwaszczenie, ograniczy również utratę wody (spowalnia proces parowania) oraz wzbogaci ziemię w materię organiczną i składniki odżywcze.

Jesienne nawożenie kompostem

Kompost możemy stosować właściwie bez ograniczeń, ponieważ przenawożenie tym nawozem organicznym jest mało prawdopodobne.

Kompost na grządkach i wokół roślin wieloletnich rozkłada się w warstwach około 2-5 cm. Należy wymieszać go z glebą. Jeśli użyjemy kompostu do rabat jesiennych, ochroni on korzenie roślin przed mrozem.

Kompost na trawniku można rozłożyć zarówno na wiosnę jak i na jesień. Grabiami rozprowadzamy cienką warstwę nawozu (ok. 1 cm) na całej powierzchni (w ilości 20 do 40 kg na 10 m²).

Obejrzyj: Jak przygotować idealny kompost?

Dlaczego przesiewanie kompostu jest ważne?

Przed rozprowadzeniem tego nawozu na działce należy go przesiać na drucianej siatce o małych oczkach. Kompostowane składniki rozkładają się w różnym stopniu, dlatego trzeba oddzielić nierozłożone resztki organiczne, od wartościowego nawozu. Kompost powinien dotrzeć do korzeni roślin, ale niezbyt głęboko, ponieważ może zostać wypłukany z głębszych warstw gleby.

Sposoby stosowania kompostu:

  • nawożenie: równomierne rozłożenie kompostu na wybranej części ziemi i przekopanie go na głębokości ok. 15 cm;
  • ściółkowanie: ten sposób ochrony roślin wybieramy, gdy gleba jest jeszcze wilgotna i ciepła – ten nawóz na dłużej zatrzyma te optymalne warunki – zadziała jak izolacja i ochroni rośliny przed działaniem mrozu.

Jak kompost wpływa na glebę i rośliny?

  • ✅ użyźnia ziemię, ponieważ jest źródłem substancji organicznej i składników pokarmowych;
  • ✅ reguluje właściwości fizykochemiczne i biologiczne gleby;
  • ✅ stosowany systematycznie zwiększa pojemność sorpcyjną ziem lekkich i wzmacnia strukturę gleb ciężkich;
  • ✅ jeśli stosowano nawozy mineralne, kompost przywróci równowagę biologiczną ziemi – zwiększy ilość humusu;
  • ✅ powoduje rozwój mikroflory, która niszczy patogeny, co poprawia odporność roślin;

Nie masz kompostownika – załóż go jesienią!

jesienne-nawozenie-kompostem-Bactotech

Jesienne nawożenie kompostem: pamiętaj, żeby ustawić kompostownik w zaciemnionym miejscu. Wtedy woda nie będzie zbyt szybko odparowywać z kompostu.

Dzięki temu nie zmarnują się żadne resztki organiczne po jesiennych porządkach na działce. Spadające liście, skoszona trawa, połamane gałązki drzew, resztki owoców czy warzyw, które nie zostały zainfekowane przez choroby – to wszystko możesz ponownie wykorzystać. Wzbogacisz glebę w ogrodzie: naturalnie i bez zbędnych kosztów.

Biokomposter – przyspiesza kompostowanie

BIOKOMPOSTER-BACTOTECH

Chcesz, żeby Twój kompost był gotowy w krótszym czasie? Użyj Biokompostera, który zawiera naturalne szczepy bakterii odpowiedzialne za rozkład materii organicznej i usuwanie patogentów. Dzięki temu nie tylko szybciej uzyskasz nawóz, ale uodpornisz rośliny na choroby, a ponadto zmniejszysz nieprzyjemny zapach, jaki może wydobywać się z Twojej pryzmy kompostowej.

Sprawdź też:

Z czego można zrobić kompost?
Jak zrobić kompost z trawy?
Jak samemu zbudować kompostownik?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz