kompost-z-trawy-jak-przyspieszyc-kompostowanie-trawy-jak-kompostowac-trawe-

Zastanawiasz się co zrobić ze skoszoną trawą na działce lub w ogrodzie? Jedna z możliwości to: kompost z trawy. Jak go zrobić, do czego i kiedy stosować? Co zawiera kompost z trawy? Jak przyspieszyć kompostowanie trawy i zapobiec jej gniciu w kompostowniku? – podpowiadamy w kolejnej części poradnika kompostowania.

Kompost z trawy – zawartość azotu i pH

Kompost z trawy zawiera sporo azotu w postaci amonowej, który działa stosunkowo szybko i korzystnie wpływa na rośliny, zwłaszcza w fazie wzrostu. Dlatego warto od czasu do czasu podsypać nim rośliny, tym bardziej że nawóz ten można stosować bez ryzyka, że dojdzie do przenawożenia gleby (część azotu i tak zostanie z niej wymyta wraz z opadami deszczu).

Jeśli chodzi o odczyn tego nawozu, to wiadomo, że zawartość pH w kompoście z trawy nigdy nie będzie taka sama, jednak zasadniczo nawóz z trawy ma odczyn lekko kwaśny (pH kompostu z trawy utrzymuje się w granicach 6,7 pH).

Do czego stosować kompost z trawy?

Skoszona trawa jako nawóz może posłużyć do nawożenia trawnika czy roślin, które nie wymagają bardzo kwaśnej gleby. Kompost z trawy można stosować m.in. pod tuje i inne iglaki. Jeśli podsypujesz takim kompostem rośliny, warto zmieszać nawóz z glebą. Możesz zrobić to ręcznie lub za pomocą grabi.

> Sprawdź także: jak samodzielnie zrobić kompostownik?

Czy można kompostować samą trawę?

Odradzamy kompostowania samej trawy, ponieważ taki nawóz jest kleisty i co tu dużo mówić – ma uciążliwy zapach. Nawożenie takim kompostem będzie nie tylko nieprzyjemne, ale także ograniczy dopływ tlenu w glebie.

Jednak nie jest to jedyny powód dla którego warto mieszać trawę z innymi resztkami. Skoszona trawa może się zbijać w pryzmie, co utrudnia cyrkulację powietrza – kompost zaczyna gnić i pleśnieć, co jest szkodliwe dla roślin i może powodować u nich choroby.

UWAGA! Nie kompostuj trawy, która została spryskana herbicydami (środek ten jest obecny na roślinach nawet do 9 miesięcy).

Kompostowanie trawy – od czego zacząć?

Świeżo skoszona trawa zawiera dużo wody, dlatego warto ją podsuszyć przed kompostowaniem – w tym celu wystarczy ją rozłożyć na gruncie. Po około 3 dniach trawa będzie gotowa, a dzięki odparowaniu wody zmniejszy ona także swoją objętość. Ściętą trawę warto też oczyścić z twardych łodyg i kwiatostanów, aby kompostowane warstwy rozkładały się równomiernie.

> Sprawdź także: jak zrobić gnojówkę z trawy?

Kompost z trawy – jak układać warstwy?

kompost z trawy - bakterie-do-kompostu-jak-przyspieszyc-kompostowanie

Kompost z trawy nadaje się do nawożenia roślin, które nie lubią kwaśnych gleb.

Aby zapewnić jednakowy rozkład kompostu, warstwy kompostowanej materii należy układać naprzemiennie – raz suchą, raz mokrą. Zapewni to dostęp powietrza i zapobiegnie gniciu. Cienką warstwę trawy należy przełożyć suchym i luźnym materiałem, np. rozdrobnionymi gałęziami (większe ich części mogą się dłużej rozkładać), pędami, ziemią. Warstwę mokrą będzie tu stanowić trawa, którą możesz też wymieszać z innymi resztkami roślinnymi, np. chwastami (upewnij się, że nie ma w nich nasion). Natomiast na dnie kompostownika zrób nieco grubszą warstwę składającą się z rozdrobnionych gałęzi i np. słomy.

Nie zapomnij także o tym, aby raz w miesiącu przemieszać kompost. Dzięki temu nie tylko dostarczysz ważnego w procesie kompostowania tlenu, lecz także wymieszasz nierozłożone resztki z tymi przerobionymi, a gotowy kompost opadnie na dno kompostownika.

Jeśli kompostujesz trawę późną jesienią lub zimą, pamiętaj o okryciu kompostu dodatkową warstwą na wierzchu, która utrzyma ciepło w kompostowniku (temperatura jest ważnym czynnikiem wpływającym na szybsze kompostowanie).

> Sprawdź także: co nadaje się do kompostowania?

Jak przyspieszyć kompostowanie trawy?

Rozkład takiego mieszanego kompostu może trwać od 9 do około 12 miesięcy – w zależności od warunków atmosferycznych (im cieplej, tym proces rozkładu zachodzi szybciej) i innych czynników, takich jak wilgoć czy dostęp do tlenu. To co ma jeszcze wpływ na czas rozkładu resztek, to flora bakteryjna, którą możesz wprowadzić do kompostu, stosując odpowiedni biopreparat -polecamy bakterie do kompostu Biokomposter.

Stosując bakterie kompostowe Biokomposter skrócisz proces rozkładu nawet do 2 miesięcy, a dodatkowo wyeliminujesz z nawozu jaja pasożytów i zwiększysz żyzność nawozu (metabolizm bakterii sprawia, że rozkład materii organicznej jest efektywniejszy). Ponadto dzięki szybszemu rozkładowi, kompostowana trawa nie będzie wydzielała tak silnej woni.

Jak zrobić kompost - preparat do kompostowania - bakterie do kompostu - Biokomposter

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz