Pienienie i osad na dnie, nieprzyjemne zapachy, zatkana kanalizacja – to tylko niektóre z problemów, jakie wynikają z niewłaściwego oczyszczania szamba. Dzięki systematycznej i odpowiedniej higienizacji zbiornika, możesz uniknąć wielu komplikacji związanych z jego eksploatacją. O tym, jak skutecznie wyczyścić zbiornik przy użyciu preparatów do szamba, dowiesz się z poniższego poradnika.

Dlaczego warto czyścić szambo?

Powodów jest co najmniej kilka, jednak najważniejsze to:

• drożność systemu odpływowego

Zanieczyszczenia, które nie są mineralizowane, spowalniają przepływ ścieków i mogą spowodować powstanie zatorów w przewodach kanalizacyjnych, a w efekcie cofanie się nieczystości.

• większa pojemność zbiornika

Powolny rozkład nieczystości sprawia, że na dnie szamba powstają gęste osady, które jest ciężko wypompować. Przez gromadzący się muł, pojemność zbiornika zmniejsza się, a z czasem może dojść do wylania jego zawartości.

• dłuższa eksploatacja szamba

Duże stężenie zanieczyszczeń negatywnie wpływa na kondycję zbiornika, powodując coraz większe uszkodzenia.

• niwelacja nieprzyjemnych zapachów

Regularne czyszczenie zbiornika szambowego ma korzystny wpływ na pracę mikroorganizmów i ułatwia rozkład zanieczyszczeń, w tym także związków powodujących odory.

Jak oczyścić szambo?

Najpopularniejszym sposobem na oczyszczanie szamba jest jego opróżnianie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Często zdarza się, że przy większej ilości zanieczyszczeń albo wieloletniej eksploatacji zbiornika, na dnie szamba powstaje gruba i gęsta warstwa osadu, której nie można wypompować. Jak tego uniknąć? Najlepiej w ciągu roku stosować odpowiedni preparat do szamba, który nie tylko upłynni zawartość zbiornika (w tym także osad na dnie), ale także zmniejszy częstotliwość jego opróżniania.

Jaki preparat do szamba wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do oczyszczania szamba, dlatego pierwsze czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu, to jego skład. Na pewno należy unikać środków zawierających silne substancje chemiczne, ponieważ niszczą one florę bakteryjną, która ma dobroczynny wpływ na rozkład nieczystości w zbiorniku. Tego typu preparaty mogą także powodować szkody w instalacji kanalizacyjnej. Najlepszym wyborem będzie biopreparat (nazywany także bioaktywatorem), czyli ekologiczny środek bakteryjny zawierający szczepy mikroorganizmów, które w naturalny sposób mineralizują nieczystości.

Po co stosować bakterie do szamba?

Wprowadzanie bakterii do zbiornika, czyli tzw. „szczepienie” szamba, przyspieszy rozkład zanieczyszczeń i upłynni osady, a także zniweluje odory, zapobiegnie powstawaniu kożuchów na powierzchni ścieków i udrożni kanalizację. Dodatkowo preparaty bakteryjne do szamba higienizują zawartość zbiornika, usuwając z niego patogenne drobnoustroje. Stosowanie biopreparatów jest ponadto bezpieczne dla środowiska, a dzięki ich naturalnemu składowi, można je z powodzeniem stosować także w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Preparaty do szamba – jak ich używać?

Preparaty do szamba mają różną postać: tabletki, saszetki, żele, granulki i proszki. W przypadku środków, które są w formie proszku (np. bakterie do szamba Sanitobac), dawkę preparatu należy dodać bezpośrednio do zbiornika lub muszli klozetowej. Aby środek do szamba był skuteczny, używaj go używać systematycznie – raz na kilka tygodni.

Teraz już wiesz, w jaki sposób efektywnie oczyszczać szambo. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące użytkowania biopreparatów, zostaw je w komentarzu. Zachęcamy także do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z eksploatacją i oczyszczaniem zbiorników.
Preparaty do szamba, bakterie do szamba, bakterie do oczyszczalni Sanitobac

Skuteczne preparaty do szamba i oczyszczalni? Sprawdź bakterie do szamba i oczyszczalni SanitoBac od BactoTech

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz