przygotowanie-trawnika-do-zimy

Zanim skończy się jesień, warto zatroszczyć się o przygotowanie trawnika do zimy. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o trawnik przed nadejściem mroźnych dni, przeczytaj nasze rady.

Na co trzeba zwrócić uwagę, przygotowując trawnik do zimy? Co zrobić, żeby trawa w naszym ogrodzie przetrwała mróz i opady śniegu? Istnieje kilka skutecznych sposobów prawidłowego przygotowania trawnika do zimy. Poznaj je i wypróbuj na swojej działce!

Przygotowanie trawnika do zimy – co warto zrobić?

Ostatnie koszenie trawnika

Istotną kwestią, jeśli chodzi o przygotowanie trawnika do zimy, jest prawidłowe koszenie trawy. Trawa powinna być przycięta na wysokości ok. 4 cm. Jeśli trawa będzie przycięta zbyt krótko, bardzo możliwe, że przemarzną jej korzenie. Z drugiej strony, jeżeli wysokość trawnika będzie zbyt wysoka, przyczynimy się do rozwoju patogentów grzybowych i wiosną trawa będzie słabiej odrastać.

przygotowanie-trawnika-do-zimy-ostatnie-koszenie

Przygotowanie trawnika do zimy: jeśli utrzymują się wysokie temperatury powietrza, ostatnie koszenie możemy odłożyć nawet do końca listopada.

Aeracja trawnika przed zimą

Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzenie, służy rozluźnieniu struktury ziemi w ogrodzie. Dzięki temu zabiegowi zwiększymy elastyczność trawnika i wzmocnimy system korzeniowy trawy. Areacja zwiększa wchłanianie wody i nawozów, którymi chcemy użyźnić glebę.

Dodatkową korzyścią jest to, że trawa będzie bardziej odporna na deptanie w czasie zimy. Deptanie po trawniku powoduje zgniecenie śniegu, które przekształca się w warstwę lodu. Pod taką warstwą powstają warunki beztlenowe, co powoduje zamieranie trawy.

Czym można napowietrzyć glebę i jak to zrobić? Najprostszym sposobem napowietrzenia ziemi jest nakłuwanie trawnika przy użyciu wideł, specjalnych nakładek na buty lub walca z kolcami. Jeśli nasz trawnik jest duży, możemy użyć też areatora. Nakłucia należy wykonać na głębokości ok. 8 cm.

Regularne usuwanie opadłych liści

Dbanie o systematyczne usuwanie liści, które spadają z drzew, to ważny element przygotowania trawnika na nadejście zimy. Dlaczego? Jeśli zaniedbamy regularne grabienie opadłych liści, to wraz z przyjściem opadów śniegu, trawa nie będzie miała dostępu do świeżego powietrza. W takim wypadku trawnik zacznie gnić.

Dlatego tak kluczowe jest zadbanie o systematyczne usuwanie liści z trawnika. Zgrabione liście (po wcześniejszym rozdrobnieniu) możemy z powodzeniem dołożyć do naszego kompostownika. Dzięki temu nasz kompost będzie bardziej żyzny, a trawa przetrwa mroźne warunki pogodowe.

przygotowanie-trawnika-do-zimy-BactoTech

Przygotowanie trawnika do zimy: grabienie opadłych liści jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jeśli zebrane liście nie mają oznak żadnej choroby, można dodać je do naszego kompostownika.

Jesienne nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika na jesień to ważny zabieg pielęgnacyjny, który zdecyduje o wyglądzie trawy w ogrodzie na wiosnę. Pod wpływem mrozu i zimowych wiatrów, woda w komórkach trawy zamarza i zwiększa swoją objętość. To z kolei doprowadza do rozerwania komórek. W efekcie trawa wygląda na uschniętąNawożenie trawnika na jesień powoduje zmniejszenie ilości wody w sokach komórkowych i trudniejsze zamarzanie źdźbeł trawy.

Co powinny zawierać nawozy jesienne?

Warto pamiętać, że jesienią roślinność nie przygotowuje się do wzrostu, dlatego nawozy użyte w tym czasie nie powinny zawierać azotu, który jest odpowiedzialny za intensywny rozwój roślin w okresie wegetacyjnym.

Nawozy jesienne powinny być bogate w fosfor i potas. Fosfor stymuluje wzrost systemu korzeniowego, co pozwala roślinom lepiej przygotować się do zimy. Potas zwiększa odporność na niską temperaturą i inne zimowe warunki stresowe, np. pleśń śniegową czy suszę.

Kiedy nawozić trawnik na jesień?

Najlepszym terminem jesiennego nawożenia trawnika jest czas od połowy sierpnia do początku października. W tym okresie zabieg ten najlepiej wykonać dwukrotnie.

Jak przygotować trawnik do nawożenia?

Aby jesienne nawożenie trawnika było efektywne, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – suchą trawę trzeba nisko skosić. Warto zdecydować się na naturalne preparaty, które nie zaburzają biologicznej aktywności gleby.

Jak naturalnie naturalnie nawozić trawnik na jesień?

Polecamy użycie ekologicznego preparatu BioGarden, który zmniejsza niedobory fosforu w glebie i poprawia ukorzenianie się roślin. W jaki sposób użyć BioGardenu do nawożenia trawnika na jesień? Należy rozcieńczyć go w wodzie, a następnie 1l roztworu podlewamy 100 m² trawnika.

BIOGARDEN

Sprawdź też:

Kompost z trawy – jak go zrobić?
Jak nawozić kompostem na jesień?
Sadzenie drzew owocowych na jesień

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz