sadzenie-drzew-owocowych-na-jesien

Jesień w ogrodzie to nie tylko prace porządkowe i zbiór późnych odmian owoców oraz warzyw. To również dobry czas na sadzenie młodych drzew owocowych, które zakwitną już na wiosnę. Sadzenie drzew owocowych na jesień to naprawdę dobry pomysł. Przekonaj się dlaczego.

Chociaż wrzesień kojarzy się przede wszystkim z końcem prac ogrodowych, to również czas, w którym warto zdecydować się na powiększenie owocowego ogrodu. Wpłynie to korzystnie na wiosenną wegetację nowych drzewek. Co więcej, odpowiednie nawożenie ochroni korzenie drzew owocowych przed mrozem.

Stanowisko sadzenia drzew owocowych:

Stanowisko sadzenia drzew owocowych powinno być słoneczne, unikajmy więc miejsc zacienionych, ponieważ drzewka będą słabiej się rozwijać, co zmniejszy owocowanie.

Zanim młode drzewa owocowe umieścimy w ziemi, musimy dowiedzieć się, jakie rozmiary osiągną dorosłe okazy i wybrać dla nich odpowiednią przestrzeń. Zazwyczaj drzewa o dużych rozmiarach sadzimy w rzędach co 4 m, a drzewa o średnich wymiarach co 3 m. Trzeba wziąć pod uwagę także wielkość działki: to od jej obszaru będzie zależeć ilość drzew, jakie możemy posadzić.

Ważnym czynnikiem przy sadzeniu drzew owocowych są warunki pogodowe. Jeśli wybierzemy pochmurną, ale bezwietrzną pogodę, to dużo łatwiej się przyjmą.

sadzenie-drzew-owocowych-na-jesien-Bactotech

Sadzenie drzew owocowych na jesień: jeśli chcemy cieszyć się pierwszymi owocami na wiosnę, warto posadzić drzewka owocowe już jesienią.

Termin:

Drzewa owocowe możemy sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią. Wiosną sadzi się drzewa, które są mało odporne na mroźne warunki pogodowe, takie jak: morele, nektaryny, czy brzoskwinie. Pamiętajmy, że należy to zrobić zanim zacznie się ich pączkowanie, w przeciwnym razie mogą uschnąć.

Dlatego jeśli nie chcemy ryzykować, warto zdecydować się na sadzenie drzew owocowych na jesień. Dzięki temu zdążą zakorzenić się w glebie przed nadejściem zimy. Na jesień możemy sadzić m. in.: jabłonie, śliwy czy grusze.

Drzewa owocowe posadzone jesienią zdążą zregenerować swój system korzeniowy przed nadejściem zimy – odnowią korzenie uszkodzone przy wykopywaniu i wytworzą całkiem nowe. Ilość wilgoci, która jesienią jest w ziemi, pomoże im przyjąć się w glebie, którą wcześniej do tego przygotowaliśmy. Skróci się czas ich regeneracji  na wiosnę. Poza tym, jeśli drzewka posadzimy jesienią, już wczesną wiosną pobiorą wodę i substancje odżywcze z gleby. Dlatego wcześniej będziemy mogli zebrać pierwsze owoce.

Przygotowanie gleby:

Gleba pod drzewa owocowe powinna być lekka i próchnicza. Zanim zdecydujemy się na zakup nowych okazów, musimy odpowiednio przygotować glebę.

Jak to zrobić?

☑ określić pH gleby – Jeśli chcemy, żeby nasze wysiłki w ogrodzie były efektywne, na początku  sprawdźmy pH ziemi, na której planujemy posadzić drzewa owocowe. Użycie kwasomierza pomoże określić odczyn pH ziemi. Jakie powinno być optymalne pH gleby? Wszystko zależy od gatunku drzew owocowych, jaki planujemy posadzić. Może okazać się, że gleba na działce ma odczyn zbyt kwaśny – wtedy niezbędne będzie jej wapnowanie.

☑ pozbyć się chwastów – jeśli tego nie zrobimy, młode sadzonki drzew będą musiały konkurować z nimi o cenne składniki odżywcze;

☑ użyźnić ziemię – możemy użyć kompostu lub roztworu z  naturalnego preparatu BioGarden, który wzmocni strukturę gleby i pomoże ochronić korzenie drzew przed mrozem, ponieważ wpłynie na zwiększenie ilości próchnicy w glebie;

☑ przekopać glebę;

Jakie pH gleby pod drzewa owocowe?

Przykładowe gatunki drzew owocowych, jakie można posadzić na glebach o odczynie pH:

obojętnym (6,7-7,2) – brzoskwinia, czereśnia, morela, orzech włoski, śliwa, wiśnia;

lekko kwaśnym (6,2-6,7) –  jabłoń, grusza;

zasadowym (powyżej 7) – jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze;

Sadzenie drzew owocowych na jesień:

Drzewa lub krzewy owocowe możemy kupić w doniczkach lub z odkrytymi korzeniami. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, należy pamiętać, że muszą być odpowiednio przechowywane. Co zrobić, żeby korzenie drzew nie wyschły? Należy przykryć je ziemią lub mokrymi trocinami.

Przy transporcie korzenie owijamy folią, a następnie zdejmujemy ją i sadzimy drzewa w ogrodzie. Jeśli chcemy poczekać z sadzeniem, możemy je zadołować  – tak przygotowane przetrwają kilka tygodni. Pamiętajmy jednak, że sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami należy zakończyć do połowy listopada.

Wielkość wykopu zależy od szerokości systemu korzeniowego drzewa – dół musi być od niego szerszy o 70-80% i głębszy o 10-20%.Zanim posadzimy w ogrodzie drzewa owocowe musimy przyciąć za długie lub zniszczone korzenie. Kolejnym krokiem jest wymieszanie ziemi i kompostu w proporcjach 1:1. Ważne, żeby na końcu udeptać ziemię wokół posadzonego drzewa i  obficie podlać roślinę.

Jak usprawnić sadzenie drzewek owocowych? Najłatwiej jeśli drzewka owocowe sadzą dwie osoby. Wtedy jedna trzyma młode drzewko i lekko nim potrząsa, tak aby gleba dotarła do obszarów między korzeniami, druga powoli zasypuje wykopany dołek i udeptuje ziemię. Jeśli nasze drzewo owocowe wymaga palikowania, wtedy do wykopanego dołka wkładamy podpórkę, która ułatwi wzrost rośliny.

sadzenie-drzew-owocowych-na-jesien-BACTOTECH

Sadzenie drzew owocowych na jesień: pamiętaj, żeby nawozem użyźnić nie tylko miejsce, w którym sadzisz nowe drzewko, ale również przestrzeń dookoła niego – w ten sposób zapewnisz mu dostęp do większej ilości składników odżywczych.

 

Podsumowanie – sadzenie drzew owocowych na jesień:

biogarden-biopreparaty-uzyznianie-gleby

BioGarden naturalnie użyźni glebę w Twoim ogrodzie.

Sadzenie drzew owocowych na jesień ułatwia ich pielęgnację i przyspiesza wegetację tych roślin na wiosnę. Najważniejszymi czynnikami, które decydują o przyjęciu się drzew jest temperatura powietrza (należy zdążyć przed pierwszymi przymrozkami) oraz odpowiednie przygotowanie gleby (pamiętajmy, że nawóz powinien znaleźć się nie tylko w dołku przeznaczonym do sadzenia, ale najlepiej na całej powierzchni działki).

Oprócz kompostu dobrym rozwiązaniem jest użyźnienie gleby BioGardenem. Ten naturalny preparat uodporni drzewka owocowe na choroby poprzez zniwelowanie niedoborów fosforu w glebie i eliminację patogenów.

Jak stosować BioGarden do sadzenia drzew owocowych?

20 ml preparatu (dwie nakrętki) rozcieńczamy w około 10 l wody wolnej od chloru, a następnie podlewamy  około 10 m² gleby.

Sprawdź też:

Jesienne nawożenie kompostem
Dlaczego nawozić fosforem na jesień?
Błędy w nawożeniu 

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz