zatkane rury w łazience, udrażnianie rur

Słyszysz bulgotanie wody? Czujesz, że możesz pływać w brodziku? Woda stoi w umywalce lub w wannie? Oznacza to, że masz zatkane rury w łazience. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak je bezpiecznie i skutecznie udrożnić.

Co blokuje odpływ?

Najczęstsze zagrożenia wywołujące niedrożność systemu odpływowego w łazience to przede wszystkim włosy i osad z mydła. Zupełnie innego typu resztki można znaleźć w kuchni, gdzie główną przyczyną powstawania zatorów w rurach są odpady żywieniowe. Z tego powodu metody udrażniania odpływu zlewu kuchennego oraz urządzeń sanitarnych w łazience powinny być inne, a jeśli są podobne, to mają różny poziom skuteczności.

10 sposobów na zatkane rury w łazience

Istnieje wiele metod na usunięcie zatorów w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre z tych rozwiązań są przeznaczone dla jej konkretnych części, co oznacza, że mogą być efektywne np. tylko do poziomu syfonu. Skuteczne sposoby na udrożnienie odpływu prysznica, wanny oraz umywalki można podzielić na kilka grup: domowe metody, gotowe preparaty oraz środki techniczne.

Jak udrożnić rury domowym sposobem?

Gdy niedrożność jest efektem nagromadzenia się resztek mydła, to warto spróbować przepłukać odpływ kilkoma litrami gorącej wody (minimalnie 4 litry). Istnieje też kilka wariantów różnych mieszanek. Jedna z nich opiera się na współdziałaniu sody oczyszczonej, octu i wody. Aby ją wypróbować, należy połączyć dwa pierwsze składniki i wlać je do odpływu. Ważne jest, aby odczekać około 10 minut. Potem wystarczy spłukać mieszankę gorącą wodą.

Jeśli chcesz spróbować rozwiązania bardziej zaawansowanego, dodaj kolejny składnik – sól. Instrukcja ulegnie wtedy jednak pewnej modyfikacji. Zmieszaj ze sobą ½ szklanki sody i ¼ szklanki soli. Podgrzej, nie doprowadzając do wrzenia, 1 szklankę octu. Wsyp do rur mieszankę sody i soli, a później zalej ją octem. Zatkaj odpływ korkiem lub w inny dostępny Ci sposób (np. talerzykiem). Uważaj na towarzyszące temu procesowi opary, które są dla Ciebie szkodliwe. Odczekaj około 20 minut, a następnie odkorkuj odpływ i zalej go porządnie wodą.

Korzystne może okazać się również wypróbowanie octu i wody. Wystarczy wlać szklankę pierwszego składnika do odpływu, który następnie powinno się zakorkować na około 30 minut. Potem wystarczy przepłukać rury obficie gorącą wodą. Jeśli domowe sposoby na zatkane rury nie pomagają, warto skorzystać z innych rozwiązań, np. gotowych środków.

2 profesjonalne rozwiązania nie tylko dla zielonych

Preparaty chemiczne mogą okazać się skuteczne, jeśli zator nie powstał za syfonem. Podczas ich używania należy zachować ostrożność, ze względu na szczególną szkodliwość tego typu preparatów dla człowieka. Bardzo często są to substancje żrące, dlatego zaleca się używanie rękawic ochronnych i odzieży ochronnej. Produkty chemiczne mogą wywołać poparzenia na skórze oraz przebarwienia na odzieży, a także uszkodzenie systemu odpływowego (zwłaszcza elementów wykonanych z aluminium).

Alternatywą dla środków chemicznych są biopreparaty, czyli produkty bezpieczne dla środowiska. Ekologiczne środki do udrażniania rur bazują na naturalnych składnikach i nie niszczą instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co więcej, niwelują nieprzyjemne zapachy wydobywające się z odpływu.

3 metody dla majsterkowiczów

Wolisz rozwiązania techniczne? Masz zatem kilka opcji. Zatkane rury w łazience możesz odetkać za pomocą gumowego przepychacza. Jest to prosty sposób wykorzystujący zmianę ciśnienia, dlatego nie zapomnij o zasłonięciu odpływu przelewowego drugą ręką podczas stosowania tej metody.

Jak używać przepychaczki? Posmaruj okolice odpływu tłustą substancją. Następnie przyciśnij do jego okolic przepychacz. Nalej wody do poziomu przekraczającego wysokość gumowej nasady narzędzia. Ostatnim krokiem jest dociskanie i odciąganie drążka.

Jeśli zator tkwi głębiej, to warto użyć sprężyny hydraulicznej. Zwróć jednak uwagę, że może nie być to odpowiedni sposób dla Ciebie, gdy posiadasz stary system kanalizacyjny. Wybierając tę metodę, trzeba najpierw zdemontować syfon.

Oto instrukcja, jak korzystać ze sprężyny hydraulicznej. Umieść narzędzie we wlocie rury i zacznij kręcić korbą, aby pozbyć się zanieczyszczenia. Gdy sprężyna zostanie umieszczona w całości w instalacji, wyciągnij ją, kręcąc w przeciwną stronę. Dla uzyskania najlepszego efektu należy użyć jej kilkakrotnie.

  udrażnianie odpływu w łazience  

Problem dotyczy syfonu prysznicowego? Możesz go odetkać za pomocą niezbyt sztywnego kawałka drutu, który powinien zostać zagięty w formę haczyka. Jest to rozwiązanie, które wymaga dużej dozy ostrożności i cierpliwości, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia odpływu i brodzika. Aby skorzystać z tej metody trzeba najpierw zdjąć pokrywę odpływu i wyciągnąć wkładkę syfonu. Jeśli sposób ten nie sprawdził się, oznacza to, że problem tkwi głębiej.

Ostateczny ratunek, czyli telefon do… fachowca

Jeśli nie jesteś w stanie usunąć zatoru w rurach za pomocą przedstawionych wyżej sposobów, nie wahaj się wezwać hydraulika. To specjalista, który na pewno pomoże Ci rozwiązać ostatecznie Twój problem. Pamiętaj, aby zatrudnić zaufanego fachowca, który odpowiednio zajmie się Twoją kanalizacją.

Jak dbać o kanalizację?

Aby zatkane rury w łazience nie były Twoją zmorą, zadbaj o ich profilaktykę. W tym wypadku sitko może okazać się niewystarczające, ale z pewnością pomoże Ci regularne stosowanie domowych środków lub biopreparatów. Nie czekaj do momentu, aż system odpływowy stanie się niedrożny. Oczyszczaj odpływ zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem. Sprawdź także nasze sposoby na zatkany zlew w kuchni.

Które z powyższych metod na zatkane rury w łazience są według Ciebie najskuteczniejsze? Czy znasz inne środki na udrożnienie odpływu? Zostaw komentarz pod artykułem.

Chcesz być na bieżąco z ekologicznymi rozwiązaniami? Zajrzyj na nasz fanpage!

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

6 comments

 1. Mateusz Rybak

  Bardzo interesujący wpis. A jakie rury kanalizacyjne są najlepsze? Plastikowe czy z innego materiału?

 2. Rafał

  Oczywiście, że rury stalowe są najlepsze.

 3. Adak4

  sypiemy sodę do odpływu i zalewamy octem- powstaje niezły gejzer usuwający zanieczyszczenia.

  1. olka

   niestety na zapchany włosami odpływ to nie pomoże, sprawdzałam :/

 4. Mateusz

  A jakie rury są najodpowiedniejsze do kanalizacji. Ja mam plastikowe i nie wiem czy to dobry pomysł.

 5. Marta

  Najlepsze (ale niestety drogie) rury to rury z miedzi. Zabijają bakterie, stąd miedź jest stosowana w szpitalach. Osobiście sprawdziłam wodę z kranu (mam rury miedziane) – nie ma żadnych bakterii czy innych żyjątek.

Dodaj komentarz