uprawa-marchwi-w-ogrodzie

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Marchew zawiera ważne dla Twojego organizmu witaminy i minerały, jest bogatym źródłem beta-karotenu, który wspomaga wzrok, odporność i cerę. Warto ją dodać do jadłospisu. Jeśli zdecydujesz się na własną uprawę marchwi w ogrodzie lub na działce, będziesz miał pewność, że jesz naprawdę zdrowo!

Uprawa marchwi w ogrodzie: kiedy siać marchew?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej siać marchew w ogrodzie? Wszystko zależy od tego, jaką odmianę wolisz. Tak, marchew jest dostępna w różnych odmianach, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o uprawie marchwi w ogrodzie.

Masz do wyboru nie tylko tradycyjną marchew, której korzeń ma pomarańczową barwę, ale także odmiany o purpurowym, białym lub żółtym korzeniu.

Który miesiąc wybrać?

  • – kwiecień – wczesne odmiany,
  • – pierwsza połowa maja – średnio późne odmiany,
  • – druga połowa maja – późne odmiany,

Możesz też zdecydować się na posianie marchwi w ogrodzie jesienią (listopad/grudzień). Marchew wzejdzie wtedy na wiosnę, a Ty unikniesz ryzyka zaatakowania jej przez niebezpiecznego szkodnika – połyśnicę marchwiankę.

Głębokość siewu: jak siać marchew w ogrodzie?

Głębokość siewu ma duży wpływ na jakość marchwi – jeśli wybierzesz optymalną głębokość, siewki będą mocniejsze i krócej będą wschodzić. Nasiona marchwi sieje się w rzędach, prosto do gleby, na głębokość 1-2 cm. Pomiędzy rzędami należy zostawić co najmniej 30 cm odstępu. Ułatwi to pielęgnację grządek. Warto zwrócić uwagę na miejsce uprawy marchwi w ogrodzie – korzystnie wpłynie na nią słoneczne miejsce. Dzięki promieniom słonecznym zwiększy się zawartość beta-karotenu i cukru w korzeniach tego warzywa.

Nawożenie marchwi: jak to zrobić?

Marchew jest warzywem, które możemy sadzić praktycznie na każdym rodzaju gleby, ponieważ potrafi przystosować się do wszystkich warunków, pamiętaj jednak, że ziemia przygotowana do siewu marchwi powinna być dobrze spulchniona, pozbawiona chwastów i kamieni.

Glebę warto przekopać jesienią, a na wiosnę ponownie ją wzruszyć. Dobrze żeby podłoże pod uprawę marchwi w ogrodzie zawierało dużą ilość azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu korzeni oraz potasu, który wpływa na kolor marchewki.

Dobrym sposobem na idealne przygotowanie gleby pod zasiew marchewki jest użycie bakteryjnego użyźniacza glebowego BioGarden, który zwiększa ilość próchnicy w glebie. BioGarden to naturalny produkt, podwyższający zawartość przyswajalnego fosforu w ziemi. Jest to mikroelement wspomagający wzrost warzyw.

Marchew wysiewa się co najmniej po dwóch latach od użycia obornika lub w pierwszym roku po użyźnianiu gleby kompostem. W tej samej części działki możesz siać marchew aż trzykrotnie, nie możesz zapomnieć, żeby po upływie tego czasu pozwolić glebie odpocząć. Wtedy będziesz mógł cieszyć się większym plonem w przyszłości.

Uprawa marchwi w ogrodzie nie jest trudna, a jej smak i bogate właściwości odżywcze, przekonują, że warto spróbować.

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz