najlepsza ziemia pod uprawę warzyw ziemia pod warzywa

Jaka ziemia pod warzywa jest najlepsza?

Ziemia pod uprawę warzyw: jaka jest najlepsza i jak ją przygotować? Jaki nawóz do warzyw wybrać? – jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, to świetnie trafiliście!

Przed wysiewem i sadzeniem warzyw do gruntu, trzeba odpowiednio przygotować glebę. Oczywiście każda roślina ma inne wymagania, np. jeśli chodzi o odczyn gleby czy jej wilgotność. W tym artykule zebraliśmy mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym dowiecie się, w jaki sposób przygotować glebę do uprawy warzyw, aby uzyskać zdrowe i duże plony.

Ziemia pod uprawę warzyw:

  1. Jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw?
  2. Poprawiamy strukturę gleby
  3. Użyźnianie gleby – jaki nawóz do warzyw wybrać?
  4. Nawozy naturalne pod warzywa
  5. Nawozy sztuczne pod warzywa
  6. Ekologiczne preparaty do upraw
  7. Ziemia pod warzywa a odczyn pH
  8. Jak sprawdzić pH gleby?
  9. Jaki odczyn pH ziemi pod warzywa jest najlepszy? – tabela

Przygotowujemy ziemię pod uprawę warzyw

ziemia pod uprawę warzyw gleba pod warzywa nawożenie warzyw

Ziemia pod uprawę warzyw nie może być ani za lekka ani zbyt zbita

Istnieją takie odmiany warzyw, które są niewybredne i można uprawiać na piaszczystym podłożu, jednak zdecydowana większość lubi żyzną, próchniczą ziemię, bogatą w składniki pokarmowe i zasobną w humus. Inną ważną sprawą jest struktura gleby. Ziemia pod uprawę warzyw powinna być spulchniona, ani za lekka ani zbyt zbita, aby warzywa mogły się swobodnie ukorzeniać i pobierać wodę oraz pierwiastki.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie lub działce jest zwarta, zawiera dużo gliny, możemy ją wzbogacić mieszając wierzchnią warstwę z kompostem, aby lepiej magazynowała wodę i była zasobniejsza w składniki odżywcze.

W przypadku gleb piaszczystych sprawa jest o wiele trudniejsza, a poprawienie struktury może wymagać poświęcenia sporej ilości czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłaby uprawa warzyw w podwyższonych grządkach.

Zobacz, jak zrobić żyzny kompost, idealny do nawożenia warzyw.

Poprawiamy strukturę gleby i usuwamy chwasty

Przed zimą warto przekopać ziemię w miejscu, gdzie planujemy uprawę warzyw. Nie zagrabiamy jej – zostawiamy w takiej postaci (jest to tzw. „ostra skiba”), aby do wiosny nabrała wilgoci i stała się krucha. W trakcie przekopywania zwracamy uwagę na chwasty – dokładnie usuwamy ich korzenie, aby ograniczyć ich wzrost na wiosnę. Wiosną rozgrabiamy i wyrównujemy glebę. Młode chwasty usuwamy wraz z korzeniami, aby zapobiec ich rozrastaniu się.

Nawóz do ogrodu warzywnego

ziemia pod uprawę warzyw nawóz do warzyw

Ziemia pod uprawę warzyw powinna być zasobna w składniki pokarmowe

Warzywa potrzebują składników pokarmowych przez cały okres wegetacji. Niedobór pierwiastków skutkuje zagłodzeniem roślin, dlatego ziemię pod warzywa trzeba regularnie nawozić. W tym celu możecie stosować nawozy naturalne (do wyboru „domowej roboty” lub gotowe, dostępne w sklepach ogrodniczych), nawozy mineralne (tzw. sztuczne), a także ekologiczne preparaty.

Wybieraj nawozy organiczne

W tym celu warto od czasu do czasu warto podsypywać uprawy kompostem. Nie tylko poprawi on właściwości gleby, ale także zwabi dżdżownice, które sprawią, że ziemia będzie lepiej napowietrzona. Ponadto jesienią można zastosować przekompostowany obornik, który do wiosny zdąży się rozłożyć, ale uwaga – robimy to raz na 3-4 lata.

Poznaj naturalne nawozy do ogrodu, które zrobisz samodzielnie.

Ostrożnie ze sztucznymi nawozami do warzyw

Zaletą nawozów mineralnych jest fakt, że dają one niemal natychmiastowe efekty. Niestety ich stosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze mogą one doprowadzić do przenawożenia gleby, co jest dla roślin tak samo niebezpieczne, jak niedobór makroelementów. Po drugie mogą one mieć negatywny wpływ na środowisko (m.in. przez nadmiar pierwiastków w zbiornikach wodnych). A po trzecie częste wykorzystywanie nawozów mineralnych może wyeliminować (dosłownie) pożyteczne dla upraw dżdżownice.

Dlatego zalecamy stosować nawozy sztuczne z umiarem. Należy też pamiętać, aby nie używać jednocześnie nawozów, które się nawzajem niwelują, np. nie wapnujemy gleby, gdy używamy preparatów zwiększających zawartość fosforu w glebie.

Biopreparaty doglebowe do warzyw

nawóz do warzyw i owoców Biogarden do upraw szklarniowych doniczkowych

Pamiętajmy, że w okresie wegetacyjnym ziemia pod uprawę warzyw powinna zawierać łatwo przyswajalny fosfor, który jest niezbędny zwłaszcza w fazie ukorzeniania roślin (więcej na ten temat znajdziecie tu: Fosfor w uprawie warzyw). W tym celu warto zastosować BioGarden, naturalny preparat, który uzupełni niedobory fosforu bez ryzyka przenawożenia, a dodatkowo zwiększy  zasobność gleby w składniki pokarmowe.

Zwiększ zawartość fosforu w glebie bez stosowania chemii – zastosuj BioGarden.

Ziemia pod warzywa a odczyn pH

ziemia pod uprawę warzyw kiła kapusty

Gleba o kwaśnym odczynie powoduje u warzyw kapustnych kiłę kapusty (objawy widoczne na korzeniach)

Warzywa lepiej rosną i plonują w glebie o odpowiednim odczynie pH. Jeśli ziemia ma zbyt wysoki lub zbyt niski odczyn, wówczas warzywa nie mogą przyswajać składników pokarmowych, a tym samym prawidłowo plonować, nawet jeśli stosujesz nawozy do upraw.

Nieodpowiedni odczyn gleby może także przyczynić się do nieprawidłowego wykształcania się lub występowania chorób, np. gleba o kwaśnym odczynie powoduje u warzyw kapustnych kiłę kapusty. Aby odkwasić glebę, czyli podwyższyć jej pH, należy zastosować nawóz wapniowy (w tej roli sprawdzi się np. popiół drzewny). Zabieg ten dobrze jest wykonywać na jesień, ponieważ wapń wytrąca fosfor, a ten jest niezbędny do właściwego wzrostu warzyw zwłaszcza na początku okresu wegetacyjnego.

Jak zmierzyć odczyn pH ziemi?

Aby sprawdzić odczyn pH, wystarczy zaopatrzyć się w pehametr (kwasomierz glebowy) – jest to prosty przyrząd, który można nabyć w sklepie ogrodniczym.

Optymalne pH dla warzyw – tabela

Większość warzyw preferuje glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, ale bywają też wyjątki. Przy sadzeniu różnych gatunków warzyw warto pamiętać, że będą one lepiej rosnąć, jeśli m.in. preferują zbliżony odczyn pH.

Aby dowiedzieć się, które warzywa są kwasolubne, a które wolą wyższe pH, sprawdźcie tabelę, przedstawiającą zestawienie optymalnych odczynów pH gleby dla warzyw. Możecie ją pobrać i wydrukować, aby mieć ją pod ręką, gdy będziecie przygotowywać warzywniak pod uprawy. Kliknijcie w grafikę lub link, aby otworzyć tabelę.

najlepsza ziemia pod uprawę warzyw ph gleby dla warzyw tabela

Otwórz PDF: pH gleby w uprawie warzyw – tabela

Teraz już wiecie jaka ziemia pod uprawę warzyw będzie najlepsza dla Waszych upraw. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam uzyskać zdrowe i duże plony. Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na Wasze pytania, zostawcie je w komentarzu.  Sprawdźcie także czym jest uprawa współrzędna i  jakie warzywa sadzić obok siebie .

Pochwalcie się, jakie warzywa uprawiacie w swoim warzywniaku? Które z nich są Waszym zdaniem najłatwiejsze w uprawie, a które bywają kapryśne?

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz