Uprawa ogórków w ogrodzie – krok po kroku
Choć ogórek nie posiada zbyt wielu właściwości odżywczych, to nawadnia i odkwasza organizm, co jest bardzo zdrowe. Zawiera potas, magnez, mangan i miedź oraz śladowe ilości witaminy C, K i witaminy z grupy B. Właśnie dlatego warto zdecydować się na uprawę ogórków w ogrodzie.
Uprawa ogórków w ogrodzie – kiedy to zrobić?
Musimy poczekać aż nie będzie przymrozków. Najlepszym terminem będzie pierwsza połowa maja. Wtedy możemy posiać ogórki wprost do gruntu, lepiej jest jednak najpierw zasadzić je do skrzynek i przykryć folią, a po około tygodniu przesadzić je do gleby. Warto regularnie je podlewać, ponieważ ogórki lubią wilgotne środowisko.
Uprawa ogórków w ogrodzie – jak nawozić ogórki?
Powinniśmy pamiętać też, że te warzywa mają dość duże wymagania glebowe, dlatego już od samego początku niezbędne jest ich nawożenie. W czasie rozwoju ogórków w ogrodzie lub na działce należy nawozić je co 10-14 dni. Polecamy BioGarden, który jest bakteryjnym użyźniaczem glebowym i wzbogaci glebę pod uprawę ogórków w ogrodzie o niezbędne składniki mineralne i próchnicę.
Jaka gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie?
Gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie powinna mieć odczyn zasadowy. Polecamy uprawę tego warzywa pierwszym roku po oborniku. Najlepsze pH gleby dla ogórka wynosi 6,5 – 7,0. Jakie pH ma Twoja ziemia w ogrodzie? Możesz to sprawdzić używając kwasomierza, a następnie glebę zakwasić lub odkwasić. Częściej stosujemy odkwaszanie ziemi. Robimy to poprzez wapnowanie gleby, które należy przeprowadzać rok przed siewem – ogórkom nie służy świeżo wapnowana ziemia.
Jak sadzić ogórki w ogrodzie?
Do tak użyźnionej i odkwaszonej gleby sadzimy ogórki co 60 cm w rzędach, których odległość między sobą wyniesie ok. 120 cm. Przy wyborze miejsca pod uprawę ogórków w ogrodzie nie można zapomnieć, że lubią one ciepłe warunki klimatyczne (od 18 st. do 30 st.). Dzięki temu zapewnisz ogórkom prawidłowy wzrost i będziesz cieszyć się bogatym plonem.
Ogórek jest rośliną jednoroczną i nie należy sadzić go co roku w tym samym miejscu.
Warzywne sąsiedztwo – z czym sadzić ogórki?
Pamiętaj, że niektóre z warzyw lubią się bardziej, inne mniej. Ogórki warto posadzić obok kopru, sałaty, selera, kukurydzy, słonecznika oraz cebuli.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie warzyw na siebie, zachęcamy do lektury naszego artykułu: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co sadzić obok siebie?
Jakie ogórki wybrać?
Jeśli chodzi o wybór ogórków pod uprawę w ogrodzie warto wziąć pod uwagę ich stopień odporoności na choroby, sposób uprawy i plenność.
Ze względu na sposób uprawy ogórki dzielimy na:
- – gruntowe – najbardziej odporne na choroby, szkodniki atakujące ogórki (mączniak prawdziwy) oraz niskie temperatury, pozbawione goryczki, najlepsza odmiana do kiszenia.
- – korniszony – średnio wczesna odmiana o krótkich owocach, odporna na mącznika rzekomego, najlepsza odmiana do marynaty.
- – szklarniowe – najdłuższa odmiana ogórka o gładkiej skórce, najlepsza do bezpośredniego spożycia (sałatki, kanapki).
Uprawa ogórków w ogrodzie będzie łatwiejsza, jeśli wybierzesz polskie odmiany tego warzywa, ponieważ są one najlepiej przystosowane do panujących u nas umiarkowanych warunków klimatycznych.
Zdrowotne właściwości ogórków
Dlaczego jeszcze warto zacząć uprawę ogórków w ogrodzie? Te niskokaloryczne warzywa pomogą Twojemu organizmowi pozbyć się toksyn i rozjaśnią cerę. Świeży sok z ogórków oczyszcza skórę. Jest bezpieczny również dla skóry wrażliwej. Ogórek ma właściwości regeneracyjne, dlatego pomaga pozbyć się zmarszczek.
Zdecyduj się na uprawę ogórków w ogrodzie. Nie zapomnij, że dzięki naturalnemu użyźniaczowi BioGarden, ich pielęgnacja będzie łatwa i skuteczna.
Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco: