bakterie do oczyszczalni przydomowej sanitobac

Od ilości bakterii rozkładających nieczystości zależy prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni. Gdy jest ich zbyt mało, pojawia się problem nieprzyjemnego zapachu, a w oczyszczalni gromadzi się coraz więcej szkodliwych i chorobotwórczych mikroorganizmów.  Dlatego dobrze jest regularnie wprowadzać bakterie do oczyszczalni, aby przyspieszyć naturalny rozkład zanieczyszczeń.

Czym są bakterie do oczyszczalni?

Przydomowa oczyszczalnia do właściwego działania potrzebuje odpowiedniej dawki mikroorganizmów rozkładających materię w ściekach. Ich niedobór skutkuje szeregiem negatywnych efektów. W celu przywrócenia równowagi bakteryjnej warto stosować preparaty bakteryjne lub aktywatory z czynnymi substancjami biologicznymi. Regularna aplikacja bakterii do oczyszczalni sprawia, że  zbiornik jest wolny od zalegających substancji, rura odpływowa pozostaje drożna, a przykry zapach znika.

Co wywołuje niedobór bakterii w oczyszczalni?

Czynniki wypływające na niedobór bakterii w oczyszczalni to m.in.:

– częste korzystanie ze sztucznych środków chemicznych i silnych detergentów (ich składniki zabijają mikroorganizmy i enzymy),

– dostarczanie zbyt dużej ilości nieczystości lub przeciwnie – chwilowy ich brak (bakterie pozbawione odpadów zmniejszają żywotność),

– silny przepływ wody – flora bakteryjna zabierana jest z jej prądem.

Korzyści, jakie przynoszą bakterie do oczyszczalni

Bakterie do oczyszczalni przydomowych SanitoBac

Odpowiednia ilość bakterii w osadniku powoduje, że:

– rury kanalizacyjne pozostają drożne,

– znika problem nieprzyjemnego zapachu,

– resztki tłuszczu nie zalegają w przewodach,

– neutralizują się bakterie chorobotwórcze (pałeczka okrężnicy, czerwonka i salmonella),

– wszelkie formy pasożytów i owadów nie mają warunków do rozwoju.

 

Jak działają bakterie do oczyszczalni?

Co sprawia, że preparaty z bakteriami posiadają tyle zalet? Zawdzięczają to zawartości wyselekcjonowanych kultur bakterii, drożdży, grzybów, enzymów itp. To właśnie one odpowiadają za upłynnienie materii organicznej, czyli w praktyce zmniejszenie objętości zanieczyszczeń. Jednocześnie niwelują nieprzyjemny zapach dochodzący z osadnika lub rur kanalizacyjnych, a także przedłużają żywotność oczyszczalni.

Jakie bakterie do oczyszczalni wybrać?

Preparaty lub tzw. aktywatory z bakteriami dostępne są w sklepach w najróżniejszej formie: tabletek, proszków czy płynów. Łatwe w użyciu i bardzo skuteczne są biopreparaty w proszku, takie jak Sanitobac. Tego typu rozwiązanie jest wygodne, praktyczne, a regularne stosowanie preparatu pozwala zachować odpowiednią ilość bakterii w oczyszczalni. Składniki zawarte w produkcie odpowiadają za biodegradację nieczystości, neutralizację odoru oraz zmniejszenie osadu.

bakterie do oczyszczalni

Podsumowanie

Wiele czynników powoduje niedobór bakterii, co ma negatywne skutki dla wszystkich właścicieli przydomowej oczyszczalni – od ulatniania się nieprzyjemnego zapachu, przez namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów, po zatory w kanalizacji. Warto pamiętać o regularnym wprowadzaniu bakterii do oczyszczalni. Dowiedz się więcej, jak dbać o system kanalizacyjny w swoim mieszkaniu lub domu.

 

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz