najlepsze bakterie do szamba Sanitobac

Tzw. bakterie do szamba, czyli preparaty bakteryjne do zbiorników na nieczystości ciekłe, stosuje się z kilku powodów. Oprócz niwelacji nieprzyjemnych zapachów, systematyczna aplikacja preparatu bakteryjnego (potocznie nazywana szczepieniem szamba) zwiększa jego wydajność i usprawnia funkcjonowanie zbiornika. Co to dokładnie oznacza? Oto 5 faktów na temat tego, jak działają bakterie do szamba.

1. Bakterie do szamba neutralizują zapachy

Główną przyczyną wydobywania się odoru z szamba, jest powolna fermentacja nieczystości. Bardzo często gromadzą się one na powierzchni ścieków w postaci cuchnącego kożucha (w głównej mierze jest to zjełczały tłuszcz). Preparaty bakteryjne do szamba (inaczej aktywatory do szamba) zapewnią szybszy rozkład nieczystości, rozkładają złogi i eliminują kożuch, a tym samym zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście o ile są stosowane regularnie.

>> Szukasz najlepszych bakterii do szamba? Sprawdź jak działają preparaty bakteryjne do szamb i jak je stosować.

2. Bakterie do szamba zwiększają pojemność zbiornika

W wyniku eksploatacji na dnie szamba zaczynają powstawać osady, które zmniejszają pojemność zbiornika, a tym samym trzeba go częściej opróżniać. Regularne stosowanie preparatu bakteryjnego  pozwoli upłynnić nieczystości i rozpuści gęsty muł, a z czasem przywróci pierwotną pojemność szamba. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych i efektywniejsze funkcjonowanie zbiornika (zalegające osady mogą spowolnić przepływ ścieków lub nawet ich cofanie się).

najlepsze Bakterie do szamba SanitoBac (2)

3. Bakterie do szamba zapobiegają zatykaniu rury kanalizacyjnej

Oprócz niwelacji nieprzyjemnych zapachów czy upłynniania nieczystości, bakterie w szambie zapobiegają także zatykaniu rury odprowadzającej ścieki. Jedną z przyczyn blokowania się wylotu dopływu, jest gęsty osad, a także tłuszcz. Jego złogi osadzając na ściankach kanalizacji, zmniejszają przepustowość rury i z czasem mogą spowodować zator (każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, wie, jak ogromny jest to problem). Żeby tego uniknąć, warto stosować takie bakterie do szamba SanitoBac, które poza niwelacją zapachu, rozpuszczają także tłuszcz oraz inne organiczne zanieczyszczenia, m.in. celulozę i białka.

4. Niektóre substancje osłabiają działanie bakterii w szambie

Bakterie w szambie występują naturalnie, jednak przez nieodpowiednią eksploatację , flora bakteryjna zostaje zaburzona – jedną z przyczyn są silne środki chemiczne. Preparaty dezynfekujące, czyli np. żele do WC zawierające chlor, detergenty na bazie kwasu mrówkowego, a także oparte na wodorotlenku sodu tzw. „krety” do rur, zaburzają równowagę biologiczną w szambie i nie ulegają one szybkiej biodegradacji. Ich stosowanie ma negatywny wpływ na florę bakteryjną w zbiorniku i w znacznym stopniu spowalniają rozkład nieczystości.

5. Bakterie do szamba są bezpieczne dla ludzi, środowiska i zbiornika

Tak, o ile są to biopreparaty zawierające odpowiednie szczepy bakterii, które naturalnie występują w szambie. Wówczas masz pewność, że są one w 100% bezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, gleby, zbiorników wodnych itd., a także dla samego szamba (takie bakterie nie powodują korozji metalu). Ponadto systematyczne stosowanie bakterii do szamba pozwala także ograniczyć występowanie w ściekach chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie zapominajmy także o aspekcie ekologicznym – stosując preparaty bakteryjne do szamba, zmniejszysz poziom zanieczyszczeń w ściekach (zostaną one rozłożone do prostszych form).

Środek do rozpuszczania tłuszczu w rurach - tłuszcz w rurach - odtłuszczacz do rur

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz