chemiczne srodki do kanalizacji

W sytuacji, kiedy powstaje problem z drożnością rur w naszym domu czy mieszkaniu, pierwsze, co przychodzi na myśl, to zakup środka do kanalizacji i szybkie pozbycie się kłopotu. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę wybieramy i jakie mogą być skutki stosowania chemicznych produktów? W jaki sposób zawarte w nich substancje oddziałują na nas i na nasze środowisko?

Skład chemicznych środków do kanalizacji

Skład popularnych środków do kanalizacji nie jest specjalnie skomplikowany. Znajduje się tam:

– wodorotlenek sodu (NaOH), nazywany sodą żrącą, którego stężenie zawarte w specyfiku zależne jest od producenta danego produktu,

– chlorek sodu, czyli potocznie tradycyjna sól kuchenna,

– granulki aluminium,

– oleje mineralne.

Z czego wynika skuteczność chemicznych środków?

Głównym czynnikiem powodującym, że tego typu syntetyczne produkty są silnie toksyczne – przez co również niezwykle skuteczne – jest oczywiście wodorotlenek sodu. W kontakcie z wodą tworzy on w syfonach i rurach kanalizacyjnych mocno żrący ług sodowy, eliminujący wszelkie pozostałości organiczne, m.in. tłuszcze, włosy i resztki jedzenia. Korzystając z takiego preparatu, należy zabezpieczyć swoje ciało przed absolutnie jakimkolwiek kontaktem z zawartą w nim substancją. Dlatego środki chemiczne należy przechowywać w miejscu, do którego nikt inny nie ma dostępu, szczególnie dzieci.

Bezpośrednie skutki kontaktu ze żrącymi preparatami

Bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, w wyniku styczności z wodorotlenkiem sodu, dochodzi do silnych oparzeń, zaczerwienień skóry i innych powikłań. Pod postacią pary, pyłu lub aerozolu substancja ta atakuje z kolei nasz układ oddechowy, powodując duszności, kaszel oraz uczucie pieczenia. Najgroźniejszy wariant to natomiast wniknięcie jej do organizmu człowieka drogą pokarmową, co może prowadzić do zgonu.

Inne długofalowe skutki uboczne

Jeśli chodzi o pozostałe substancje zawarte w preparacie, to nie istnieje większe ryzyko związane z ich stosowaniem – z małymi zastrzeżeniami. Naukowcy dostrzegają bowiem powiązania między częstym kontaktem z olejkami mineralnymi a występowaniem chorób skóry (nawet raka), z kolei aluminium, czego nie da się podważyć, stanowi jeden z głównych czynników powodujących chorobę Alzheimera.

Chemiczne środki do kanalizacji a stan rur kanalizacyjnych

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że chemiczne środki nie sprawdzają się przy wszystkich typach kanalizacji – np. takiej wykonanej z rur żeliwnych czy aluminiowych. Stosowanie takiego preparatu w tej sytuacji grozi powstaniem kamienia i koniecznością wymiany poszczególnych odcinków instalacji. Hydraulicy zdecydowanie odradzają nawet jednorazowe zastosowanie chemicznego produktu do rur, jeśli posiada się starszy typ kanalizacji.

Częste korzystanie z “chemii”

Tak samo niebezpieczne jest systematyczne korzystanie ze środków chemicznych, już niezależnie od typu instalacji kanalizacyjnej, jaką mamy w domu czy mieszkaniu. To prosta droga do poważnych awarii np. “zacementowania” odpływu, właśnie z powodu użycia zbyt dużej ilości preparatu, który działa coraz słabiej, aż w końcu staje się szkodliwy. Instalatorzy rur kanalizacyjnych zdecydowanie przestrzegają przed nadmiernym stosowaniem tego typu produktów, które po czasie działają niczym cement z wodą. Co więcej, środki chemiczne często zmieniają kolor zlewu czy odpływu.

Stosowanie chemicznych środków a ekologia

Chemiczne środki nie ulegają biodegradacji, więc niekorzystnie oddziałują na środowisko. Szczególnie wpływają na zanieczyszczenie wód, gdyż substancje, zawarte w syntetycznych preparatach, spływają wraz ze ściekami do wód gruntowych i gleby, ostatecznie znajdując swoje miejsce w jeziorach, morzach i oceanach. W mniejszym lub większym stopniu zagrażają wszystkim organizmom żyjącym w akwenach wodnych. Oczywiście, posiadając negatywny wpływ na jakość wody, mają podobny również na jakość gleby, zakłócając funkcjonowanie ekosystemu.

Alternatywa

Na rynku istnieje szereg ekologicznych preparatów do kanalizacji, stworzonych z naturalnych składników, bezpiecznych dla człowieka i środowiska. Można je używać przy każdym typie instalacji kanalizacyjnej, bez skutków ubocznych. Stosując takie produkty jak np. bioudrażniacz do kuchni czy bioudrażniacz do łazienki, problem z drożnością rur znika, bez narażania się na kontakt z substancjami, które mogą zaszkodzić nam oraz naszemu otoczeniu. Szereg zagrożeń, wyróżnionych w artykule, przestaje dotyczyć każdego, kto zdecyduje się na taką metodę dbania o kanalizację. Dowiedz się więcej, jak dbać o system kanalizacyjny w Twoim domu lub mieszkaniu.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz