czego-nie-wrzucac-do-toalety-BactoTech

Odpowiednie dbanie o system kanalizacyjny pozwoli Ci uniknąć awarii i korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Dlatego warto zapytać o to, czego nie wrzucać do toalety. Przygotowaliśmy listę 10 rzeczy, które nie powinny trafić do kanalizacji. Sprawdź ją!

Czego nie wrzucać do toalety?

1. Środki higieny osobistej

Czy można wrzucać tampony do toalety? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Należy unikać wyrzucania do toalety również pozostałych środków higieny osobistej: podpasek, wkładek higienicznych, płatków higienicznych (które po wchłonięciu wody pęcznieją) i patyczków do uszu oraz nici dentystycznych, które zaplątują się w rurach w kłębki.

Wymienione środki higieniczne zatykają toaletę i blokują przepływ ścieków, co prędzej czy później skończy się awarią systemu kanalizacyjnego. Pamiętaj, że ich miejsce jest w koszu na śmieci.

2. Tłuszcze i oleje

Unikaj wylewania oleju do toalety. Po wystygnięciu olej zastyga w rurach i zatyka je, ponieważ osadza się na rurach i zmniejsza przepływ ścieków.

Przestudzony olej możemy wlać do butelki i wyrzucić go do śmieci. Druga możliwość to wytarcie patelni papierowym ręcznikiem lub papierem toaletowym i wyrzucenie papieru do śmieci.

Istnieje też opcja dla odważnych i tych, którzy nie chcą niepotrzebnie zaśmiecać środowiska. Z zużytego oleju można zrobić… mydło gospodarcze!

Czego-nie-wrzucac-do-toalety

Czego nie wrzucać do toalety? Dbaj o naturalne środowisko. Nie wrzucaj do toalety śmieci.

3. Leki

Składniki chemiczne zawarte w lekach wpływają negatywnie na środowisko naturalne, a ponadto mogą zaszkodzić zdrowiu i życiu ludzi. Związki chemiczne zawarte w farmaceutykach niszczą glebę i wodę, a w konsekwencji zatruwają rośliny i zwierzęta.

Oczyszczalnie nie potrafią oddzielić ścieków od substancji zawartych w środkach leczniczych. Rozpuszczone leki zanieczyszczają rzeki i dostają się do wód gruntowych.

4. Farby, niedopałki papierosów

Związki chemiczne zawarte w farbach trudno się rozkładają i  źle wpływają na środowisko naturalne. Nigdy nie należy wylewać resztek farby do toalety.

Niedopałki papierosów zawierają silnie trujące składniki chemiczne, dlatego ważne, żeby nie dostały się do wód gruntowych.

5. Igły i strzykawki

Są szczególnie niebezpieczne dla pracowników zakładów kanalizacyjnych. Podczas sortowania mogą przebić rękawicę i ukłuć pracownika. Istnieje duże ryzyko zakażenia np. wirusem HIV lub żółtaczką.

6. Włosy

Unikaj wyrzucania do toalety włosów z umywalki lub wanny, ponieważ włosy w rurach zbijają się w zwartą masę i blokują przepływ ścieków. Jest to częsty powód awarii sieci kanalizacyjnej w domu.

Czego-nie-wrzucac-do-toalety

Czego nie wrzucać do toalety? Pamiętaj, że nie mogą znaleźć się w niej środki higieny osobistej.

7. Ręczniki papierowe, chusteczki nawilżone i pieluchy

Ręczniki papierowe są trudno rozkładalne i zapychają rury. Pamiętaj, że chusteczki nawilżane, pieluchy czy pampersy nie rozpuszczają się w wodzie. Ich wyrzucanie do toalety – prędzej czy później – spowoduje awarię systemu kanalizacyjnego. Wtedy potrzebna będzie pomoc fachowca i kosztowne naprawy całego systemu.

8. Torebki foliowe

Nie rozkładają się w wodzie i blokują przepływ ścieków. Jeśli dostaną się do wód gruntowych, zanieczyszczają środowisko i zdarza się, że zwierzęta mylą je z pokarmem.

Ważne! Torebki foliowe często trafiają do oceanów i powodują śmierć wielu zwierząt. Żółwie morskie mylą je z meduzami, a po ich połknięciu, umierają.

9. Resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie

Chociaż to produkty organiczne, rozkładalne w wodzie, nie można ich wyrzucać do toalety, ponieważ są pożywką dla szczurów. Chcąc uniknąć rozmnażania populacji tych gryzoni w kanałach, nie wyrzucaj resztek jedzenia do toalety.

10. Odpady budowlane

Nie wolno wyrzucać do kanalizacji odpadów budowlanych, czyli gruzu, żwiru, piasku, gwoździ itp. Opadają one na dno przewodów kanalizacyjnych, w konsekwencji tworząc zwarte, trudno usuwalne zatory.

Czego nie wrzucać do toalety? Można też zapytać inaczej: co można do niej wrzucić? Odpowiedź brzmi: jedynie papier toaletowy.

Profilaktyka: jak dbać o system kanalizacyjny

Co zrobić, żeby system kanalizacyjny działał poprawnie? Nie wrzucaj do toalety śmieci i pamiętaj o używaniu SanitoBac. Jest to naturalny, całkowicie bezpieczny środek udrożniający system kanalizacyjny w Twoim domu. Dzięki specjalnie wyselekcjonowanym szczepom bakterii, SanitoBac udrażnia rury i zachowuje korzystną florę bakteryjną.

Warto stosować również Bioudrażniacz do łazienki: dzięki niemu w bezpieczny sposób usuniesz zalegające włosy i resztki mydła z rur odpływowych umywalki, wanny czy prysznica.

Ekologiczny Bioudrażniacz do kuchni pozwoli Ci pozbyć się w resztek pożywienia i rozpuści zalegające w rurach tłuszcze, a także zapobiegnie ich osadzaniu się w systemie kanalizacyjnym.

Środek do rozpuszczania tłuszczu w rurach - tłuszcz w rurach - odtłuszczacz do rur

Ekologiczne środki do rozpuszczania tłuszczu w rurach: SanitoBac, Bioudrażniacz do łazienki, Bioudrażniacz do kuchni.

Sprawdź:

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Jak rozpuścić tłuszcz w rurach?
Dlaczego warto zrezygnować z chemicznych środków do kanalizacji?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz