jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie

Czy satysfakcjonują Cię rachunki, które otrzymujesz za zużycie wody? Pewnie domyślasz się, że mogłyby być mniejsze. Warto zastanowić się, czy nie zużywamy jej za dużo. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie, a także zadbasz o środowisko.

Sposoby zmniejszania opłat za wodę

Praktycznych i ekologicznych sposobów na oszczędzania wody w gospodarstwie domowym jest wiele. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na kuchni, łazience i ogrodzie, gdyż są to miejsca, w których zużywamy najwięcej wody. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo tracimy przez nieuwagę czy błahostki, które wpływają na końcowe rachunki. Czas więc zaobserwować nasze zużycie wody, wyciągnąć wnioski i wcielić je w życie.

Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie? Oto 10 sposobów

Oszczędna kąpiel

Czy wiesz, że wanna o długości 160-170 cm, którą zapełniasz do połowy podczas kąpieli, mieści około 110 litrów wody? Możemy więc zastanowić się nad mniejszym zużyciem wody w wannie. Dobrym pomysłem będzie np. inwestycja w prysznic lub baterię wannową z natryskiem, co będzie pierwszym krokiem do zmniejszenia rachunków za wodę.

Pamiętajmy jednak, że zakup nowej rzeczy do łazienki nie wpływa na ostateczną kwotę rachunku – wszystko zależy od przyzwyczajeń. W momencie, kiedy spędzamy pod prysznicem dużo czasu, zużycie może być podobne. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby oszczędzać wodę w domu – prysznic jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Zakręcaj kran!

Kiedy zmywasz naczynia, zwróć uwagę na to, jak często odkręcasz kran i jak długo pozostaje on odkręcony. Pamiętaj, że nie potrzebujesz zimnej wody w momencie, kiedy myjesz naczynia – jest ona potrzebna dopiero podczas ich opłukiwania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszysz rachunki za wodę, gdyż w ciągu minuty przez kran kuchenny przepływa niemalże 11 litrów wody! To samo tyczy się mycia zębów czy golenia – podczas tych czynności nie musimy mieć odkręconego kranu przez cały czas.

Perlator – dobry sposób na to jak oszczędzić wodę w domu

Perlator to siatka, którą można zamontować u wylotu kranu. Akcesorium to zwiększa optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie, jest w stanie zaoszczędzić od 15% do 60% wody! Koszt perlatora nie jest zbyt wielki, a w długotrwałej perspektywie pozwala zmniejszyć opłaty za wodę.

Zapełniaj z głową

Pralka czy zmywarka to urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają pracę w domu. Z założenia są wodooszczędne, lecz nieumiejętne posługiwanie się nimi może przynieść odwrotny skutek. Dobrym sposobem na to, jak oszczędzać wodę, jest po prostu zapełnianie tych urządzeń do pełna, nie pozostawiając wolnej przestrzeni.

Jeśli potrzebujemy pojedynczych sztućców, zdecydowanie ekonomiczniej będzie umyć je ręcznie, niż używać do tego zmywarki. W przypadku prania, jeśli nie posiada ono trudnych do usunięcia plam, można zastosować funkcję “szybkie pranie” – ubrania będą czyste, a my zaoszczędzimy trochę wody.

  jak oszczędzać wodę, jak zmniejszyć rachunki  

Zimne nie znaczy złe!

Często zimna woda kojarzy nam się z czymś, czego powinniśmy unikać. Tymczasem, niekoniecznie ciepła temperatura przynosi wiele plusów. Przede wszystkim zimny prysznic czy zmywanie naczyń zimną wodą jest… tańsze! Jeśli chcesz zmniejszyć opłaty za wodę, zastanów się nad rzadszym korzystaniem z ciepłej wody – jest ona około dwa razy droższa niż zimna. W dodatku zimny prysznic to samo zdrowie. Czego chcieć więcej?

Odpowiednia spłuczka – sposób na zmniejszenie opłat za wodę

Kolejnym sposobem na to, jak oszczędzać wodę jest zaopatrzenie się w odpowiednią spłuczkę, która posiada funkcję stop i spłukiwanie oszczędnościowe. Ta pierwsza pozwoli nam na spłukanie adekwatne do potrzeb, druga zaś automatycznie sprawdza, ile wody w toalecie potrzebujemy.

Toaleta to nie śmietnik!

Toaleta to ważny element gospodarstwa domowego i dochodzi tam do przepływu dużej ilości wody w ciągu dnia. To często wiąże się z używaniem jej jako śmietnika. Przez takie elementy jak niedopałek papierosa czy chusteczkę higieniczną marnujesz od 4 do 6 litrów wody! Pamiętaj o przepustowości rur – za pierwszym razem nie wszystko się spłucze i potrzebne będzie dodatkowe spłukanie, czyli większe zużycie wody. Aby zachować drożność, używaj odpowiedniego środka (np. preparat do szamba i kanalizacji SanitoBac).

Nie wylewaj!

Zdarza się, że wylewamy wodę, której użyjemy, nie zastanawiając się nad tym czy przyda się w innych czynnościach. To błąd! Przykładowo, woda z wazonu może zostać użyta do podlania kwiatów w ogrodzie. Podobnie z wodą, którą używamy do umycia warzyw czy owoców – można ją dobrze spożytkować do innych czynności. To kolejny krok do zmniejszenia opłat za wodę.

Oszczędzaj wodę na zewnątrz!

Jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za wodę, nie powinniśmy ograniczać się tylko do budynków. Na to, jak oszczędzać wodę ma wpływ również ogród – tam również zużywamy duże ilości wody. Rośliny ogrodowe należy podlewać wczesnym rankiem lub nocą, gdyż wtedy prędkość wiatru jest najniższa i dzięki temu gleba dłużej pozostaje nawodniona. Ponadto, podczas dni deszczowych trawnik nie potrzebuje wtedy naszego podlewania przez dobre dwa tygodnie – to dwa razy rzadziej niż latem. Zwróć uwagę też, aby podlewać tylko rośliny – chodnik, ulica i podjazd nie potrzebują wody.

  jak oszczędzać wodę, jak zmniejszyć rachunki za wodę  

Odpowiednia izolacja rur

Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody, którego nie do końca jesteśmy świadomi to po prostu odpowiednia izolacja rur. Dzięki temu woda szybciej się nagrzeje i zużyjemy jej zdecydowanie mniej.

Jak widać, sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu jest mnóstwo – wystarczy tylko zwracać większą uwagę na to jak często korzystamy z kranów i czy każde użycie ich jest potrzebne. Spróbujcie zrobić sobie jeden taki dzień i podzielcie się z nami czynnościami, przy których zauważyliście, że zużywacie zbyt dużo wody. Możecie również pochwalić się, ile zaoszczędziliście, jeśli wprowadzicie taki plan w swoje życie!

Chcesz być na bieżąco z ekologicznymi rozwiązaniami? Zajrzyj na nasz fanpage!

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz