jak przygotować ogród do zimy?

Zbliża się okres zimowy, który jest wyzwaniem dla naszego gospodarstwa domowego. W związku z tym należy odpowiednio przygotować ogród przed sezonem zimowym. Jesienna pielęgnacja naszej działki to rzecz istotna, aby rośliny, o które dbaliśmy przez całe lato, nie straciły swojej świetności podczas największych przymrozków. Oto kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jak przygotować ogród do zimy.

Jak przygotować ogród do zimy? Oto sprawdzone porady

Okrywanie roślin

Jeśli chcemy przygotować ogród do zimy, nie możemy zapomnieć o okrywaniu roślin i pni drzew. Podstawowym warunkiem jest obserwacja pogody – nie wolno osłaniać roślin przed mrozem dopóki temperatura nie spadnie poniżej -5 st °C. Jeśli zrobimy to wcześniej, stworzymy doskonałe warunki dla gryzoni i przyczynimy się do gnicia roślin.

Prace, które trzeba zrobić jesienią w ogrodzie powinny również dotyczyć pni drzew. Nieodpowiednie zabezpieczenie ciemnej, gładkiej kory, doprowadzi do pęknięcia tkanek i powstawania ran, do których wnikają bakterie, zarodniki grzybów i wirusy, które wywołują choroby drewna. Szczególną uwagę należy zwrócić na drzewa owocowe i niektóre ozdobne, jak graby, magnolie, śliwy czy ozdobne wiśnie. Do ich ochrony może nam posłużyć mata słomiana, włóknina lub tkanina jutowa. Jeśli jednak, pęknięcie już powstało, nie można dopuścić do infekcji. W tym celu pomoże nam preparat przyspieszający gojenie.

Sadzenie drzew i krzewów

Przygotowanie ogrodu do zimy nie musi ograniczać się tylko do usuwania roślin. Jesienne porządki w ogrodzie możemy również poświęcić na posadzenie nowych drzew i krzewów. Jesień i zima to idealny czas, aby dobrze się rozwijały. Wynika to z faktu, że nie są narażone na susze i upały, które towarzyszą okresowi letniemu. Musimy jednak pamiętać, aby kupować drzewa i krzewy tylko z odkrytym systemem korzeniowym. W takiej formie możecie kupić rośliny owocowe i ozdobne, niemniej jednak powinniśmy unikać sadzenia roślin wrażliwych na mróz, jak moreli czy klonów palmowych.

Możemy również przesadzać rośliny iglaste i zimozielone. Zakończyły one bowiem roczny przyrost. Jesienny termin dla przesadzenia tych roślin jest odpowiedni, ponieważ z jednej strony mają one wystarczającą ilość energii, zdobytą przez cały rok, a z drugiej – nie grożą im upały i susze.

Nie nawozimy, ale podlewamy

Jakkolwiek istnieją nawozy jesienne, które z założenia mają przygotować ogród do zimy, tak powinno się je stosować najpóźniej pod koniec sierpnia. Nie zmienia to faktu, że prace, które trzeba zrobić jesienią w ogrodzie dotyczą również nawadniania roślin. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku roślin iglastych i liściastych zimozielonych, gdyż zapas wody w tkankach pozwoli im lepiej znieść zimę. Zimą rośliny wyparowują wodę, a jej brak jest przyczyną niszczenia. Powinniśmy przestać podlewać dopiero wtedy, kiedy ziemia zamarznie.

Podcinanie trawy i grabienie liści – prace, które trzeba zrobić jesienią w ogrodzie

Wiedza o tym jak przygotować ogród do zimy nie może się ograniczać do samych roślin i drzew. Pielęgnacja ogrodu jesienią to również dbanie o trawnik. Jeśli październik i listopad rozpieszczają nas pod względem pogody, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby systematycznie podcinać trawę. Musimy jednak sprzątnąć skoszoną trawę, liście i wszelkie patyki – ich pozostawienie przyczynia się one do rozwoju pleśni śniegowej.

Staw i oczko wodne

O tym, żeby dbać o staw i oczko wodne powinniśmy pamiętać całym rokiem, nie tylko jesienią. Niemniej jednak, o tej porze roku zbierzmy wszystkie liście, aby nie doprowadzić do ich gnicia. Zanim zauważymy warstwę lodu, zadbajmy o to, aby wyłączyć i wyjąć z wody pompy i filtry. Pamiętajmy jednak o tym, że pompy muszą być przechowywane w pojemniku z wodą, w przeciwnym wypadku możemy mieć problem z uruchomieniem ich po zimowej przerwie.

  Jak przygotować ogród do zimy?  

Ochrona źródeł wody

Jak przygotować ogród do zimy? Przede wszystkim nie zapominajmy o wodzie, która w połączeniu z przymrozkami może negatywnie wpłynąć na nasz dom i ogród. Jedna z prac, którą trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, to odpowiednie zabezpieczenie wszystkich dopływów wody. Należy opróżnić każdy zbiornik i pojemnik, aby nie popękał podczas silnego mrozu. Ponadto istotną czynnością jest spuszczenie wody z rur doprowadzających – w przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia instalacji wodnej.

Jesienne porządki w ogrodzie są istotne

Pamiętajmy, że pielęgnacja ogrodu jesienią to w pierwszej kolejności jego sprzątanie. Warto wiedzieć, że liście roślin, u których zauważymy oznaki chorób, nie nadają się do kompostowania! Takie pozostałości trzeba spalić lub po prostu wyrzucić. Aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, warto zabezpieczyć się w preparaty grzybobójcze i jeszcze przed nastaniem mrozów, opryskać zakażone rośliny.

Jeśli zbierzemy liście i inne pozostałości do kompostowania, warto pamiętać, że proces ten przebiega zdecydowanie dłużej jesienią. Przydatny będzie Biokomposter, aby przyspieszyć ten proces oraz uzyskać wysokiej jakości kompost. Sprawdź nasz poradnik, w którym opowiadamy o tym jak przygotować idealny kompost:

Teraz już wiesz, jak przygotować ogród do zimy. Jeśli chcesz chcesz być na bieżąco z ekologicznymi rozwiązaniami, zajrzyj na nasz fanpage!

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

One comment

  1. Dawid Jarmoluk

    Bardzo pomocny artykuł, nie przypuszczałem, że przy srogich mrozach należy okryć pnie drzewek ozdobnych oraz owocowych, dziękuję.

Dodaj komentarz