jak segregować odpady w domu i produkować mniej śmieci

Segregacja odpadów w domu nie polega wyłącznie na wyrzucaniu śmieci do odpowiednich kontenerów. To również umiejętne gospodarowanie surowcami, aby można je było ponownie wykorzystać, a także kwestia nawyków zakupowych, dzięki którym zaczniesz przynosić mniej śmieci do domu. Z tego poradnika dowiesz się, jak segregować odpady w domu, a także poznasz kilka sprawdzonych technik, dzięki którym ograniczysz ich produkcję w swoim gospodarstwie.

Jak segregować odpady w domu?

Proces efektywnej segregacji śmieci warto rozpocząć od wydzielenia w swoim domu specjalnego miejsca na pojemniki, do których należy regularnie wrzucać odpady zgodnie z ich przynależnością. 1 lipca 2017 roku w Polsce weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa, regulująca przepisy dotyczące segregacji odpadów komunalnych. Dzieli ona odpady na cztery części – idealnym rozwiązaniem byłaby więc identyczna segregacja śmieci w domu, ułatwiająca dalsze wyrzucanie odpadów do specjalnie w tym celu wydzielonych kontenerów.

Jak segregować odpady w domu według kolorów pojemnika? Selekcja przebiega następująco:

• pojemnik niebieski na papier: wrzucamy do niego wszelkiego rodzaju magazyny, czasopisma, ulotki, zeszyty, opakowania z papieru, kartonu i tektury; nie należy wkładać do pojemnika mokrego lub zatłuszczonego papieru (np. zużytych chusteczek, tapet, kartonów po mleku, pieluch etc.)

•pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne: do niego wrzucamy plastikowe butelki, nakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby i worki; nie wolno wrzucać baterii, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, części samochodowych etc.

•pojemnik zielony na szkło: wrzucamy szklane butelki oraz słoiki po napojach i żywności (w tym po napojach alkoholowych), także szklane opakowania po kosmetykach; absolutnie nie należy wrzucać żarówek, reflektorów, zniczy, ceramiki, doniczek, kryształów, termometrów, strzykawek itp.

•pojemnik brązowy na odpady biodegradowalne takie jak: odpady warzywne i owocowe, gałęzie, trawę, liście, kwiaty, resztki pożywienia; nie należy wrzucać kości i odchodów zwierząt, leków, kamieni etc.

Świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych jest wybudowanie własnego kompostownika do utylizacji odpadków organicznych, czyli właśnie biodegradowalnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić idealny kompost, sprawdź ten poradnik kompostowania.

Jakie to odpady niebezpieczne i co z nimi zrobić?

Ostatnim pojemnikiem wykorzystywanym do segregacji jest ten na odpady zmieszane, czyli na wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu – wyjątkiem są jedynie odpady niebezpieczne. Absolutnie nie wolno ich wrzucać do żadnego z wyszczególnionych pojemników, w tym również do śmieci zmieszanych. Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy: baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Tego typu surowce należy dostarczyć do specjalnych sklepów i aptek lub do tzw. miejsc PSZOK (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).

Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Jednym z efektywniejszych rozwiązań jest unikanie niepotrzebnych opakowań. Zaleca się korzystanie z własnych toreb zamiast kupna dodatkowych reklamówek. Powinno się również wybierać produkty w jak największych opakowaniach, dotyczy to jednak tylko artykułów z długim terminem ważności, np. proszek do prania. Żywność najlepiej kupować na wagę, pakując ją do własnych toreb wielokrotnego użytku.

Optymalizacja wydatków na produkty do gospodarstwa domowego

Wysokie efekty daje również wystrzeganie się wszelkich artykułów jednorazowych: maszynek, baterii, reklamówek, zapalniczek, długopisów etc. Baterie możesz zastąpić akumulatorami, reklamówki – torbami z ekologicznych materiałów, jednorazowe maszynki – profesjonalnymi golarkami, długopisy poleca się natomiast nabywać te z wymiennym wkładem. Zamiast korzystania z papierowych ręczników, pomyśl nad zakupem ściereczek z materiału lub zrób je sam wykorzystując w tym celu zniszczone ubrania.

Duży nacisk warto położyć na oszczędzanie. Kupuj żywności dokładnie tyle, ile potrzebujesz: marnotrawienie jedzenia to obecnie jedna z największych plag o podłożu ekologiczno-ekonomicznym. Podobnie jest z papierem – postaraj się ograniczyć jego zużycie. Zastanów się także, czy zbyt pochopnie nie klasyfikujesz danego przedmiotu jako zbędnego. Zamiast wyrzucać czasopisma, gazety lub książki, możesz je pożyczyć innym lub oddać do miejscowej biblioteki. Jeśli masz jakieś niepotrzebne rzeczy, takie jak meble, urządzenia czy ubrania, pomyśl o tym, by oddać je komuś potrzebującemu.

Efekty segregacji oraz ograniczenia produkcji śmieci

Jak widzisz zmniejszenie produkcji śmieci nie wymaga wiele trudu, a nasze wskazówki jak segregować odpady w domu sprawią, że proces ten przebiegnie w sposób efektywny i bezproblemowy. Jeśli szukasz więcej ekologicznych porad, sprawdź też, w jaki sposób oszczędzać wodę w domu i ogrodzie. Nie zapomnij także polubić naszego fanpage, aby zawsze być na bieżąco.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz