jak-uprawiac-cukinie

Cukinia należy do rodziny dyniowatych, jest blisko spokrewniona z dynią i ogórkiem, ale posiada więcej składników mineralnych i witamin: potas, magnez, żelazo i oraz witaminę C,PP, K, B1 i beta karoten. Co ciekawe, nie odkładają się w niej metale ciężkie. Sprawdź, jak uprawiać cukinię w ogrodzie i na działce.

Jak uprawiać cukinię: siew i stanowisko

Siew cukinii nie jest trudny. Ważne, żeby poczekać do 15 maja, kiedy minie już ryzyko przymrozków, bo cukinia nie jest na nie odporna – szczególnie gdy jest mała.

Najlepiej wybrać siew gniazdowy. Polega on na tym, że siejemy cukinię w rzędzie w jednakowo odległych od siebie dołkach i wkładamy do nich po 3-4 nasiona na głębokości ok. 4 cm, ponieważ to warzywo mocno się rozrasta i potrzebuje nasłonecznionego miejsca. Cukinia jest rośliną jednoroczną.

Jeśli zaplanujesz posiać kilka rzędów cukinii, to odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 60-80cm. Po tym jak cukinia wzejdzie, usuwamy słabsze siewki, zostawiamy te najsilniejsze.

jak-uprawiac-cukinie-dojrzala-cukinia

Jak uprawiać cukinię: należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu cukinii.

Stanowisko pod uprawę cukinii w ogrodzie powinno być bardzo słoneczne i osłonięte od wiatru. Cukinia należy do rodziny dyniowatych, dlatego potrzebuje dużo wody. W okresie wzrostu pamiętajmy o jej regularnym podlewaniu.

Aby upewnić się, że cukinia ma dostatecznie dużo wody, można zastosować tzw. ściółkowanie: polega ono na wyścieleniu ziemi, na której wzrasta cukinia, czarną folią. Dzięki temu woda nie wyparuje tak szybko i cukinia będzie lepiej rosnąć.

Jak uprawiać cukinię: kwiaty cukinii

Cukinia ma dwa rodzaje kwiatów:

  • – męskie – u nasady mają tylko szypułkę,
  • – żeńskie – na dnie mają zalążek owocu (małą cukinię).

Możemy je zrywać i nie wpłynie to na plon cukinii. Musimy jednak pamiętać, żeby robić to, kiedy cukinia zostanie już zapylona, a kwiaty będą rozwinięte.

Ciekawostka: Kwiaty cukinii są jadalne. Należy je czyścić delikatnie. Nadają się do sałatek i zup. Można je też usmażyć w cieście naleśnikowym. Smacznego!

jak uprawiac-cukinie-kwiaty-cukinii

Jak uprawiać cukinię: możemy zdecydować się na kontrolowane zapylanie żeńskich kwiatów cukinii.

Jak uprawiać cukinię: ziemia pod cukinię

Najlepiej, aby gleba pod uprawę cukinii na działce była żyzna, próchnicza o pH 6-7. Cukinia będzie rosnąć na wielu rodzajach ziemi, ale w roku poprzedzającym zasianie cukinii warto zastosować obornik lub kompostownik, żeby poprawić warunki glebowe. Zastanawiasz się, jak jeszcze można wzbogacić glebę w wartościową próchnicę? Zajrzyj do naszego poradnika.

Jak uprawiać cukinię: nawożenie

Do nawożenia można wykorzystać: obornik (rok przed zasianiem cukinii), kompost czy gnojówkę z pokrzyw (unikamy jej w czasie intensywnego wzrostu tego warzywa).

Jeśli ziemia, na której siejemy cukinię nie jest próchnicza, należy są regularnie nawozić. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z BioGardenu – ekologicznego preparatu do użyźniania gleby, który wzmocni aktywność biologiczną gleby i przyspieszy proces tworzenia się próchnicy, a tym samym zwiększy Twój plon. Szczególnie należy zadbać o to po każdym zbiorze warzywa, czyli oberwaniu dojrzałych cukinii.

Jak uprawiać cukinię: podlewanie

W czasie wzrostu cukinia wymaga regularnego i obfitego podlewania. Inaczej jej owoce będą małe i niesmaczne. Warto o tym pamiętać szczególnie w upalne dni.

Wskazówka: Podlewając cukinię trzeba uważać, żeby nie zmoczyć liści, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju chorób.

Jak uprawiać cukinię: zbiór cukinii

Cukinie leżą na ziemi, dlatego nie potrzebują żadnych podpór, ale należy je często odchwaszczać. Na jednym krzaku może urosnąć aż od 13 do 45 cukinii, dlatego ważne jest, aby zbierać je regularnie: co kilka dni, bo w inaczej cukinia przestanie kwitnąć i nie wyda więcej owocu.

Zbioru cukinii dokonuje się wielokrotnie od połowy czerwca do połowy października. Warto zakończyć go wcześniej, żeby uniknąć przymrozków, które bardzo szkodzą temu warzywu.

Sprawdź także: Jak uprawiać dynię?
Zobacz: Jak uprawiać ogórki w ogrodzie?
Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz