Jak uprawiać pomidory - nawozenie-pomidorow-ziemia-pod-pomidory

Jak uprawiać pomidory: pomidor to roślina jednoroczna, najlepiej rosnąca na nasłonecznionych stanowiskach. Pomidory nadają się do uprawy w ogrodzie i na działce, jednak ze względu na ich ciepłolubność, pomidory najlepiej uprawiać z rozsady. Istnieje wiele odmian pomidora, różniących się od siebie m.in. wysokością, pokrojem liścia, wiotkością. Niżej znajdziesz najważniejsze informację o tym, jak uprawiać pomidory na działce lub swoim ogrodzie.

Jak uprawiać pomidory: siew, sadzenie, stanowisko

Kiedy siać pomidory?

Od początku marca do połowy kwietnia – późniejsze przygotowanie rozsady może skutkować niewielkimi zbiorami, ponieważ lato w Polsce jest raczej krótkie, a pod koniec sezonu chłodne.

Kiedy pomidory sadzić do gruntu?

Na przełomie maja i czerwca. Po wysadzeniu pomidorów należy je zabezpieczyć poprzez mocowanie do podpory, np. drewnianego trzonka lub barierki balkonu.

Jak uprawiać pomidory z rozsady

Jak uprawiać pomidory: ze względu na krótkie lato, pomidory najlepiej uprawiać z rozsady.

Stanowisko, czyli gdzie najlepiej sadzić pomidory?

Pomidory lubią słońce i najlepiej rosną na nasłonecznionych stanowiskach. Niektóre odmiany radzą sobie też w półcieniu, ale wydają wtedy mniej owoców. Pomidory nie są odporne na mróz, nawet najmniejsze przymrozki mogą zniszczyć uprawę. Za to stosunkowo dobrze radzą sobie ze spadkami temperatury, co jest o tyle istotne, że w naszym klimacie noce w lecie nie należą do najcieplejszych.

Pomidory lubią sąsiedztwo niektórych warzyw (więcej informacji w linku poniżej), jednak nie powinno ich się uprawiać rok po roku w tym samym miejscu, podobnie jak nie powinno ich się uprawiać po innych warzywach psiankowatych, takich jak np. oberżyna i papryka. Najwcześniej można posadzić pomidory w tym samym miejscu po upływie 3 lat.

> Zobacz, jakie sąsiedztwo lubią pomidory i pobierz tabelę uprawy współrzędnej.  

W gruncie czy pojemniku?

Pomidory można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Odpowiednim miejscem dla pomidorów jest: szklarnia, „foliak”, warzywnik, nasłoneczniony balkon (tu sprawdzają się pomidory koktajlowe) czy taras.

Jak uprawiać pomidory: ziemia pod pomidory

Jaka ziemia do pomidorów jest najlepsza? Bardzo żyzna, o odczynie lekko zasadowym lub lekko kwaśnym. Takie podłoże można uzyskać mieszając ziemię z kompostem, którym warto podsypywać krzaki pomidora także w późniejszym okresie uprawy. Ponadto pomidor najlepiej się czuje na glebie piaszczysto-gliniastej (ze względu na to, że zatrzymuje ona wilgoć).

> Sprawdź, jaki odczyn pH gleby jest najlepszy dla warzyw.
 

Jak uprawiać pomidory: nawożenie pomidorów

Pomidory są bardzo wymagające jeśli chodzi o nawożenie, dlatego należy je dokarmiać raz w tygodniu – od momentu kwitnienia do zakończenia owocowania (czyli mniej więcej do połowy sierpnia).

Czym nawozić pomidory?

Najlepsze walory jeśli chodzi o smak i zapach mają pomidory uprawiane w sposób naturalny – dokarmiane nawozami roślinnymi, zwierzęcymi czy wspomagane bakteriami glebowymi. Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to przykładem naturalnego nawozu do pomidorów jest np.: obornik, kurze odchody czy gnojówka z pokrzywy.

Jeśli chodzi o bakterie glebowe do upraw pomidorów, polecamy raz w tygodniu zastosować preparat bakteryjny BioGarden, który w naturalny sposób podnosi zawartość humusu i zwiększa stężenie fosforu w glebie (jest to makroelement niezbędny w fazie ukorzeniania i wzrostu warzyw oraz owoców). Wystarczy jedną nakrętkę środka rozcieńczyć w 10 litrach wody, a następnie podlać nimi krzaki pomidora.

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Jak uprawiać pomidory: podlewanie pomidorów

Rośliny te należy obficie podlewać, szczególnie w fazie zawiązywania owoców pomidora, a także w trakcie upałów. Co prawda pomidory w miarę dobrze znoszą krótkotrwałą suszę, ale lepiej tego unikać – jeśli po przesuszeniu zbyt obficie je podlejemy, to owoce pomidora mogą popękać.

RADA: żeby zapobiec szybkiemu wysychaniu gleby, warto pomyśleć o ściółkowaniu podłoża, np. słomą.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz