jak-zakwasic-ziemie

Borówka amerykańska, wrzosy, azalie, magnolie – co łączy te rośliny? Do prawidłowego rozwoju potrzebują obniżonego odczynu pH gleby. Zanim zdecydujemy się na uprawę roślin kwasolubnych na działce, warto sprawdzić, jak zakwasić ziemię w ogrodzie.

Gleba na naszych działkach ma zazwyczaj odczyn obojętny lub zasadowy, co sprzyja większości, ale nie wszystkim gatunkom roślin. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o rośliny, które potrzebują kwaśnej gleby, należy wpłynąć na zmianę odczynu pH ziemi naturalnymi sposobami.

Dlaczego pH gleby jest istotne?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami na naszej działce, podstawowym zadaniem jest pomiar odczynu pH gleby. Ma on duży wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Jak to zrobić? Najprościej zmierzyć odczyn pH ziemi używając kwasomierza. To urządzenie precyzyjnie zbada pH pod uprawę roślin w ogrodzie.

Warto zwrócić uwagę, jaką wodą podlewamy rośliny, ponieważ wraz z upływem czasu, może ona zmienić pH ziemi. Jeśli chcemy zakwasić glebę, dobrze używać tzw. deszczówki, która co prawda nie obniży pH podłoża, ale utrzyma jego kwaśny odczyn na dłużej.

Ze względu na odczyn pH, ziemie możemy podzielić na:

 • ✅ gleby silnie kwaśne – pH < 4,5;
 • ✅ gleby kwaśne – pH 4,6 – 5,5;
 • ✅ gleby lekko kwaśne – pH 5,6 – 6,5;
 • ✅ gleby obojętne – pH 6,6 – 7,2,
 • ✅ gleby zasadowe – pH > 7,2,
jak-zakwasic-ziemie-wrzos

Jak zakwasić ziemię: do prawidłowego rozwoju wrzosy wymagają obniżonego pH gleby, które wynosi od 4,5 do 5.

Naturalne sposoby: jak zakwasić ziemię

 

Ściółkowanie:

Stosowanie ściółki zakwaszającej odczyn pH gleby obniży go w minimalnym stopniu, ale jest dobrym sposobem na utrzymanie kwaśnego pH ziemi. Odczyn gleby będzie obniżał się powoli – wraz z rozkładem materiału ściółkowego.

Co nadaje się do ściółki zakwaszającej? Dobrym materiałem będą resztki iglaków – kora, igły oraz trociny. Dzięki temu ziemia dłużej pozostanie wilgotna, a Twoje rośliny będą prawidłowo się rozwijać.

Kwaśny kompost:

Pierwszą kwestią, o jaką należy zadbać przed przygotowaniem kwaśnego kompostu, jest osobny kompostownik. Nie należy mieszać produktów na kwaśny kompost z tradycyjnymi odpadkami do kompostowania. Czego możesz użyć do kompostu o kwaśnym pH? Igieł, szyszek oraz trocin sosny, świerku czy jodły oraz małych, rozdrobnionych kawałków tui.

Nie należy kompostować całych gałęzi, ponieważ nie rozłożą się w pryzmie kompostowej. Czego jeszcze należy unikać? Jeśli chcemy uzyskać kwaśny kompost nie możemy dodać do kompostownika m. in. słomy, czy popiołu drzewnego, resztek z kuchni czy wapna.

Kompost o kwaśnym odczynie będzie się stosunkowo długo przerabiał (nawet do dwóch lat), dlatego warto użyć naturalnego preparatu bakteryjnego Biokomposter, który nie tylko przyspieszy ten proces, ale wzbogaci strukturę powstającej próchnicy. Ponadto, zwalczy chorobotwórcze patogeny, które nie powinny znaleźć się w pryzmie.

Wymieszanie kwaśnego torfu z ziemią:

Aby zakwaszanie tym sposobem było skuteczne należy przekopać glebę z torfem przynajmniej na głębokość szpadla (ok. 20-30). Proporcje torfu i ziemi powinny wynosić 1:1. Wykorzystując torf szybko zakwasimy glebę, ale nie będzie to działanie długotrwałe, dlatego wymaga ono regularnego powtarzania.

Glebę najkorzystniej zakwaszać jesienią. Warto wiedzieć, że przed sadzeniem roślin kwasolubnych dobrze jest dodać torf również bezpośrednio do wykopanych dołków. Po zmieszaniu gleby z torfem można dorzucić do niej trochę przekompostowanych igieł sosny lub trocin z iglaków – to pomoże na dłużej utrzymać obniżone pH ziemi.

Niektóre kamienie:

Ciekawym sposobem na otrzymanie kwaśnego pH ziemi jest ułożenie wokół roślin niektórych kamieni, które obniżają odczyn gleby. Warto użyć do tego zabiegu, np. kwarcu czy granitu. Należy jednak pamiętać, żeby nie ściółkować gleby kamieniami o zasadowym pH, takimi jak: wapień, dolomit, piaskowiec wapienny, ponieważ uzyskamy odwrotny efekt.

Jakie rośliny potrzebują kwaśnej gleby?

Rośliny kwasolubne to przykładowo:

 • ✅ azalia: pH 4-5
 • ✅ borówka: pH 3,5-4,5
 • ✅ hortensja: pH 4,5-5,5
 • ✅ magnolia: pH 5-6
 • ✅ wrzos pospolity: pH 4-5,5
 • ✅ żurawina: pH 3,2-4,5
jak-zakwasic-ziemie-magnolia

Jak zakwasić ziemię:  oprócz kwaśnej gleby do prawidłowego rozwoju magnolia potrzebuje stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru.

Jak zakwasić ziemię w ogrodzie – podsumowanie

Naturalne zakwaszanie gleby w ogrodzie wiąże się z regularnym dbaniem o odczyn ziemi, który będzie korzystny dla roślin kwasolubnych. Przedstawiliśmy kilka sposobów na obniżenie pH gleby. Każdy z nich należy jednak powtarzać, najlepiej raz w roku – wcześniej użyjmy kwasomierza, żeby nasze działania nie zaszkodziły roślinom na działce.

Który sposób jest najlepBIOKOMPOSTER-BACTOTECHszy? Przygotowanie kwaśnego kompostu jest najbardziej efektywnym sposobem na to, jak zakwasić ziemię w ogrodzie. Pamiętaj, że możesz przyspieszyć proces kompostowania z Biokomposterem. Ten biopreparat poprawia żyzność nawozu, oczyszcza kompost z chorobotwórczych bakterii, co wzmacnia rośliny na Twojej działce.

Sprawdź też:

Zwiększ ilość próchnicy w glebie.
4 błędy w nawożeniu – czego unikać?
Jak stosować kompost na jesień – poradnik

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz