jaka-oslone-do-ogrodu-warzywnego-wybrac

Szklarnia, tunel czy inspekt – co wybrać? To pytanie często zadają sobie ogrodnicy, którzy chcą mieć dostęp do nowalijek bez dodatków tzw. chemii. Sprawdź, jaką osłonę do ogrodu warzywnego wybrać?

Chcesz przyspieszyć wiosenną i przedłużyć czas jesiennej uprawy warzyw? Wybierz szklarnię, inspekt lub tunel foliowy do uprawy roślin. Dzięki nim warzywa będą chronione przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi: deszczem, gradem czy przymrozkami. Wybierz taką osłonę dla roślin, która najlepiej sprawdzi się na Twojej działce.

Jaką osłonę do ogrodu warzywnego wybrać: 4 kryteria

Co należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać pomiędzy szklarnią, tunelem foliowym i inspektem? Zastanów się nad:

➡ Kosztami inwestycji – ile chcesz wydać na wybudowanie ochrony dla Twoich warzyw, która pozwoli im szybciej dojrzewać;

➡ przestrzenią, jaką możesz wykorzystać w swoim ogrodzie lub na działce (pamiętaj, że szklarnia lub tunel foliowy nie mogą zasłonić upraw innych ogrodników);

➡ czasem, który możesz poświęcić na rozbudowanie Twojego warzywniaka na działce;

➡efektami, jakie chcesz osiągnąć i Twoimi priorytetami w odniesieniu do ogrodu warzywnego.

Szklarnia na działce – zalety:

✅ To inwestycja na lata, która na pewno się zwróci w postaci dostępu do świeżych i zdrowych warzyw (co więcej, ustawiając szklarnię w nasłonecznionym miejscu, możesz zbudować z niej oranżerię i uprawiać np. cytrusy oraz kwiaty ozdobne).

✅ Szklarnia przetrwa nawet bardzo trudne warunki pogodowe, jeśli jej Stalowo-drewniany stelaż pokryjesz dobrej jakości materiałem.

✅ W szklarni ogrodowej możesz kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza. To istotne jeśli chcesz dostosować te czynniki do wymagań uprawianych roślin. Najprostszym system regulującym temperaturę i wilgoć w powietrzu jest montaż otwieranych okien w szklarni.

jaka-oslone-do-ogrodu-warzywnego-wybrac-szklarnia

Jaką osłonę do ogrodu warzywnego wybrać: szklarnia będzie bardzo rozwiązaniem również jeśli planujesz uprawę warzyw na dużą skalę.

Szklarnia w ogrodzie – wady:

✅ Koszt wybudowania szklarni jest duży. Musimy wziąć pod uwagę wiele etapów jej budowy: wykopanie fundamentów, wykonanie podmurówki, zabezpieczenie szklarnii przed wilgocią i rdzą, kupno dobrej jakość okrycia, a nawet ogrzewania.

✅ Musimy zdecydować się na odpowiednie miejsce, jeśli chodzi o zbudowanie szklarni, ponieważ później nie będzie możliwości jej przeniesienia. Drugą konsekwencją jest konieczność naturalnego nawożenia gleby w szklarni.

Ważne: Intensywne uprawy wielu gatunków roślin powodują wyjałowienie ziemi. Dlatego warto uzupełniać w niej potrzebne makro- i mikroelementy. Dzięki BioGardenowi wzmocnisz strukturę gleby i uzupełnisz ją w niezbędną próchnicę.

Inspekt – zalety:

✅ Inspekt jest prosty w budowie, a jego dodatkową zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca w ogrodzie – jeśli Twoja działka jest niewielka inspekt sprawdzi się na niej bardzo dobrze.

✅ Do wybudowania inspektu nie potrzebujesz specjalistycznych części: wystarczy rama z drewna, do której na zawiasach przytwierdzisz przeszklone zamknięcie – możesz użyć w tym celu np. starych okien.

✅ W ciepłym inspekcie możemy kontynuować uprawę roślin praktycznie przez cały rok. Wytwarzane przez obornik ciepło, przyspiesza wzrost i kiełkowanie roślin.

Jak założyć zimny inspekt?

Przekopujemy ziemię, wypielamy ją z chwastów, usuwamy śmieci np. większe kamienie, gruz. Potem wysypujemy na dno około 20-25 cm ziemi kompostowej lub kupnej ziemi ogrodniczej (ważne, żeby zawierała dużą ilość próchnicy). W tak przygotowane podłoże wysiewamy nasiona nowalijek. I nakładamy na nie tzw. skrzynię inspektową. Ciekawostka: W inspekcie łatwo i bardzo szybko możesz uprawiać np. rzodkiew, sałatę, szczypior, pomidory lub pietruszkę.

jaka-oslone-do-ogrodu-warzywnego-wybrac-inspekt

Jaką osłonę do ogrodu warzywnego wybrać: do budowy inspektu przydadzą się stare okna, które pozwolą zachować wewnątrz osłony wysoką temperaturę.

Jak założyć ciepły inspekt?

Ciepły inspekt zakładamy podobnie jak zimny inspekt. Różnica polega na tym, że po przekopaniu i oczyszczeniu ziemi, rozkładamy na dnie grubą warstwę obornika – najlepiej końskiego (do 50 cm). Następnie, po kilku dniach na warstwę nawozu wysypujemy świeżą glebę ogrodniczą i wysiewamy do niej nasiona nowalijek. Inspekt powinien być przykrywany na noc tak, aby odizolować go od zewnętrznych temperatur. Skutecznie zrobisz to za pomocą słomianych mat. Jeśli dzień jest słoneczny, warto zdjąć tę osłonę, a nawet wywietrzyć inspekt – świeże powietrze pomoże rosnąć Twoim warzywom.

Uwaga: Zamiast obornika możesz użyć wysuszonego nawozu kurzego. Wymieszaj go z pociętą słomą 1:4, następnie zwilż całość ciepłą wodą i zostaw dopóki się nie nagrzeje. Dopiero kiedy w mieszance zwiększy się temperatura, ułóż z niej w inspekcie warstwę o grubości 20 do 40 cm i przykryj wszystko skrzynią inspektową.

Foliowy tunel – zalety:

✅ Tunel foliowy jest lekki dlatego bez kłopotu można przenieść go w inne miejsce ogrodu, jeśli tylko uznasz, że dotychczasowa koncepcja nie była optymalna.

✅ jest łatwy w montażu, nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi czy materiałów.

✅ z bardzo dobrymi skutkami można uprawiać w nim warzywa ciepłolubne takie jak: papryka, pomidory czy bakłażan.

Foliowy tunel – wady:

✅ Ze względu na swoją budowę tunel jest mało wytrzymały – mocne opady atmosferyczne czy wiatry mogą uszkodzić jego konstrukcję i doprowadzić nawet do utraty plonów. Najczęściej jeden tunel możemy wykorzystywać przez dwa sezony; po tym czasie warto wymienić go na nowy.

✅ W tunelu nie możesz kontrolować temperatury powietrza – istnieją tunele z otwieranymi bokami, ale ich cena jest wyższa. Jeśli będzie bardzo słonecznie w tunelu mogą pojawić się warunki niekorzystne dla wzrostu roślin.

Zasady stawiania tuneli foliowych:

Pamiętaj o wytycznych dotyczących stawiania tuneli na działce określone w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Oto najważniejsze z nich:

➡ Tunel nie może być większy niż 20% całkowitej powierzchni działki i mieć wysokość ponad 3 m wysokości.

➡ położenie tuneli: co najmniej 1 m od działek sąsiadujących, granicy działki oraz dróg komunikacyjnych;

➡ ich wykonanie musi być estetyczne: nie mogą oszpecać wyglądu otoczenia.

Jaką osłonę dla ogrodu warzywnego wybrać: podsumowanie

Niezależnie od wybranej metody uprawy roślin pod osłoną warto przemyśleć, w jaki sposób uzupełniać składniki mineralne w glebie, a tym samym wzmacniać nasze rośliny. Bardzo dobrym sposobem naturalnego nawożenia jest przygotowanie własnego kompostu. Aby Twój kompost był naprawdę skuteczny powinien zawierać wysoką ilość mikro- i makro składników potrzebnych do rozwoju warzyw. Nie powinien też zawierać chorobotwórczych organizmów, które mogą zniszczyć całą uprawę. Sprawdź Biokomposter, który w naturalny sposób zwiększy wydajność Twojego nawozu: bakterie zawarte w preparacie zniszczą niekorzystne mikroorganizmy i przyspieszą proces kompostowania.

biokomposter-biopreparaty-bakterie-do-kompostu

Biokomposter – bakterie do Twojego kompostu

Sprawdź też:

Jak zacząć rozsadę warzyw w domu?
Zadbaj o drzewa owocowe zimą.
Prosty sposób: sprawdź czy kompost jest gotowy!

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz