jaki-obornik-wybrac-pod-warzywa

Jakość obornika zależy od wielu czynników: gatunku zwierząt, metody oraz czasu przechowywania nawozu, a także rodzaju ściółki i jej ilości. Jaki obornik wybrać pod warzywa? Sprawdź, który nawóz będzie najlepszy dla upraw w Twoim ogrodzie.

Podstawowymi pierwiastkami chemicznymi w oborniku są azot, fosfor i potas. Znajdują się w nim również takie mikroelementy jak: miedź, magnez, bor, siarka, żelazo oraz wapń. Ponadto w oborniku obecne są mikroorganizmy i bakterie, które odbudowują oraz wzbogacają mikroflorę gleby. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na sposób, w jaki rosną warzywa na działce. Właśnie dlatego naprawdę warto korzystać z naturalnych nawozów.

Jaki obornik wybrać pod warzywa?

Obornik bydlęcy

Sprawdza się szczególnie na ziemiach piaszczystych, z których deszcze łatwo wypłukują składniki odżywcze. Obornik bydlęcy wpłynie korzystnie na zatrzymanie wody oraz makro- i mikroelementów w glebie. Nawóz bydlęcy zawiera głównie azot, fosfor i magnez, ale stężenie tych pierwiastków jest w nim mniejsze niż w przypadku nawozu trzody chlewnej czy obornika kurzego. Obornik bydlęcy ma odczyn zasadowy (7,5 pH), dlatego odkwasza glebę.

Jakie warzywa nawozić obornikiem bydlęcym? Nawóz bydlęcy korzystnie wpłynie na uprawę kalarepy, brukwi, jarmużu, kapusty, szparagów oraz grochu. Można go użyć również do nawożenia roślin ozdobnych i trawników.

jaki-obornik-wybrac-pod-warzywa-nawoz-bydlecy

Pamiętajmy, że wybór rodzaju obornika zależy przede wszystkim od pH ziemi w naszym ogrodzie.

Obornik koński

Jego stosowanie zaleca się na glebach mokrych, ciężkich i gliniastych. Dobrze sprawdzi się również na ziemiach lekkich. Nawóz koński szybko nagrzewa glebę i spulchnia ziemię. Ten rodzaj obornika jest najmniej bogaty w sód, ale podobnie jak nawóz świński, zawiera dużo azotu.

Jakie warzywa nawozić obornikiem końskim? Obornik koński będzie dobry pod uprawę grochu, buraków, selera, ziemniaków, pora i marchwi. Można go używać również w rozsadach.

Obornik świński

Najlepiej używać go na glebach piaszczystych, które szybko się nagrzewają. Nawóz świński jest bogaty azot oraz fosfor. Obornik od trzody chlewnej zawiera najwięcej potasu. Mało w nim za to wapnia.

Jakie warzywa nawozić obornikiem świńskim? Takim nawozem najkorzystniej użyźniać ziemię pod cebulę, kalafior, kapustę, szpinak i buraki.

Obornik kurzy

Nawóz kurzy charakteryzuje się największą koncentracją składników pokarmowych, dlatego należy stosować go ostrożnie. Jeśli go nie rozcieńczymy, to gleba będzie bardzo zasolona: rośliny wzejdą późno i pojawią się problemy z ich prawidłowym wzrostem.

Przed zastosowaniem trzeba go rozcieńczyć z powodu dużej ilości azotu, głównie w formie kwasu moczowego, który rozkłada się do amoniaku. Obornik kurzy zawiera go ponad trzy razy więcej niż obornik świński czy bydlęcy, dlatego należy go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Inaczej może dojść do przenawożenia warzyw w ogrodzie.

jaki-obornik-wybrac-pod-warzywa-nawoz-kurzy

Nawóz kurzy jest dobrym dodatkiem do kompostownika.

Dlatego najlepiej jest używać go jako dodatku do innych nawozów lub umieścić go w pryzmie tak, aby w procesie kompostowania uzupełnił składniki odżywcze materiału kompostowego.

Obornik kurzy lub jego dodatek w kompoście może pomóc Ci odkwasić glebę, ponieważ jego pH wynosi ok. 7,5 (jest zasadowe). Ten naturalny nawóz zawiera też dużo ważnych mikroelementów: najwięcej boru i molibdenu.

Jakie warzywa nawozić obornikiem kurzym? Obornik kurzy stosujemy pod warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacji, takie jak: ziemniaki, kukurydza czy pomidory.

Stosowanie obornika

Jak stosować obornik pod warzywa?

Trzeba pamiętać, że nie możemy użyć świeżego obornika pod warzywa, ponieważ wydziela on amoniak. Jest on dla nich toksyczny i może spowodować spalenie roślin. Bakterie, które rozkładają obornik na substancje przyswajalne dla warzyw, potrzebują dużej dawki azotu, dlatego będą o niego konkurować z roślinami posadzonymi na grządce.

Należy używać jedynie dobrze przekompostowanego obornika, w którym nie powinno być już żadnych pasożytów. Możemy też wybrać suszoną, granulowaną i bezzapachową wersję tego nawozu.

Wykorzystanie azotu w pierwszym roku po nawożeniu nie jest wysokie i wynosi 20‑40%, z kolei w drugim i trzecim roku rośliny pobierają z gleby dalsze 35‑40%. Pobieranie fosforu przez warzywa w pierwszym roku to również 20‑25%. W kolejnych latach wykorzystanie fosforu z gleby wynosi do 70%.

Aby zminimalizować straty azotu z obornika, należy go rozprowadzać w ogrodzie w bezwietrzne i pochmurne dni, a po rozrzuceniu przekonać ziemię najlepiej na głębokości ok. 10 cm.

Kiedy stosować obornik pod warzywa?

Według prawa obowiązującego w Polsce nawozów naturalnych możemy używać od 1 marca do 30 listopada. Tutaj możesz pobrać tekst Ustawy z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu. Kliknij.

Obornik najlepiej stosować jesienią, ponieważ wtedy składniki odżywcze nawozu będą miały czas, aby rozłożyć się na substancje przyswajalne przez rośliny. W zależności od wymagań nawozowych poszczególnych gatunków warzyw, po nawożeniu obornikiem należy odczekać z uprawą przynajmniej rok, dwa lub nawet trzy lata.

Przykładowo:

  • – w pierwszym rok po oborniku siejemy: ogórki, paprykę, pomidory, pora, cukinię i brokuły;
  • – w drugim roku po oborniku warto posiać: groch, fasolę, czosnek, marchew, rzodkiewkę i seler;
  • – w trzecim roku po oborniku sieje się: bób, fasolę, groch, marchew, pietruszkę, roszponkę.

Ważne: Jeśli Twoja gleba jest piaszczysta, lekka i nie ma w niej zbyt wiele próchnicy nie należy nawozić jej obornikiem na jesień. Dlaczego? Deszcz i woda gruntowa spowodują, że substancje rozpuszczalne w wodzie nie wchłoną się do ziemi i zabieg nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Co zrobić, żeby nawożenie obornikiem było bardziej wydajne?

 

BioGarden pozwoli Ci jeszcze efektywniej korzystać z cennych właściwości obornika. Dlaczego? Ten naturalny preparat doglebowy zapobiega gromadzeniu się w ziemi szkodliwych związków azotu. Ponadto, przyspiesza rozkład składników organicznych zawartych w oborniku.

Dzięki Biogardenowi unikniesz ryzyka obecności pasożytów w Twoim oborniku. Nasz preparat usuwa z gleby chorobotwórcze organizmy.

Co więcej, Biogarden zwiększy stężenie naturalnego fosforu w ziemi, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu warzyw. I to wszystko możesz osiągnąć w naturalny sposób, dzięki preparatom doglebowym.

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Biogarden – naturalny preparat doglebowy do uprawy warzyw i owoców

Sprawdź też:

Jak uzupełnić próchnicę w glebie? Poznaj naturalny sposób.
Co można kompostować?
Jak działają naturalne nawozy?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz