jakie-preparaty-do-oczyszczalni

Zastanawiasz się, jakie preparaty do oczyszczalni ścieków wybrać? Podpowiemy, które z nich korzystnie wpłyną na eksploatację systemu kanalizacyjnego w Twoim domu. Dowiesz się, co trzeba wziąć pod uwagę wybierając preparaty do przydomowej oczyszczalni.

Dostępne na rynku preparaty do kanalizacji można podzielić na dwie kategorie: środki chemiczne i naturalne. Jaka jest różnica w ich działaniu? Które z nich wybrać, żeby dłużej cieszyć się sprawnie działają instalacją?

Jak działają chemiczne środki do kanalizacji?

✅ Zawierają silnie żrące substancje. Ich podstawowym składnikiem jest zasada sodowa NaOH oraz granulki aluminium; niektóre z tych preparatów zawierają kwas siarkowy. Właśnie dlatego mogą spowodować poważne oparzenia skóry, uszkodzenia oczu oraz wiele innych powikłań zdrowotnych, takich jak: duszności czy obrzęk płuc.

✅ Niszczą wszystkie bakterie obecne w systemie kanalizacyjnym. Jest to działanie krótkoterminowe, które nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie. W ten sposób możemy udrożnić jedynie syfon. Jeśli zator pojawi się w dalszej części instalacji, chemiczne środki nie będą skuteczne.

✅ Ich długotrwałe stosowanie będzie miało negatywny wpływ na eksploatację kanalizacji. Preparaty chemiczne wchodzą w reakcję z osadem na ściankach rur, następnie go krystalizują i powstaje kamień, który jest praktycznie nieusuwalny.

Dlatego sztucznych środków do udrażniania rur należy unikać przede wszystkim w systemach kanalizacyjnych starszego typu, najczęściej wykorzystujących rury żeliwne. Do uszkodzenia instalacji może dojść nawet jeśli wykonana została z nowszego materiału – PCV.

✅ Chemiczne środki udrożniające zaburzają ekosystem, ponieważ wprowadzają do niego silnie toksyczne substancje, takie jak: surfaktanty i fosforany, których obecność w wodach gruntowych utrudnia przenikanie tlenu, co powoduje jego deficyty. W przypadku dużej ilości surfaktantów może dojść do pienienia się wody, to z kolei powoduje m. in. awarie turbin i urządzeń napowietrzających w oczyszczalniach ścieków.

jakie-bakterie-do-oczyszczalni-blog-bactotech

Jakie preparaty do oczyszczalni są najlepsze? Zanim zdecydujemy się na wybór środków do kanalizacji, warto sprawdzić ich skład i sposób działania.

Dowiedz się więcej:

Chemiczne środki do kanalizacji – charakterystyka

Jak działają naturalne preparaty do oczyszczalni?

✅ Ekologiczne środki do kanalizacji zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii, które powodują biodegradację ścieków i przyspieszają ten proces poprzez rozkładanie tłuszczów, celulozy, skrobi i białek.

✅Choć nie działają natychmiastowo, ich skuteczność jest większa i trwalsza. Ważne, żeby stosować je regularnie, wtedy będą chronić nasz system kanalizacyjny przed zatorami i zwiększą efektywność przydomowej oczyszczalni ścieków.

✅ Bakterie saprofityczne, które są obecne w naturalnych preparatach do kanalizacji, usuwają szkodliwe bakterie i organizmy z systemu kanalizacyjnego.

✅ Bakterie i enzymy zawarte w naturalnych preparatach charakteryzują się wysoką aktywnością metaboliczną, co gwarantuje prawidłową eksploatację systemu kanalizacyjnego.

✅ Naturalne bakterie do oczyszczalni zmniejszają osad ściekowy w rurach: powodując jego mineralizację, zmniejszają odór i znacznie ograniczają pienienie wody; nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a ich kontakt ze skórą nie powoduje niebezpiecznych konsekwencji (jednak zawsze powinniśmy używać ochronnych rękawiczek).

jakie preparaty do oczyszczalni Bactotech

Jakie preparaty do oczyszczalni wybrać? Naturalne środki do kanalizacji zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii, które usprawnią działanie Twojej instalacji.

Zobacz:

Dlaczego brakuje bakterii w oczyszczalni?

Jakie preparaty do oczyszczalni – podsumowanie

Wybierając środki, które mają udrożnić rury i wspomóc prawidłową eksploatację systemu kanalizacyjnego powinniśmy więc wziąć pod uwagę konsekwencje, jakie chemiczne środki udrażniające spowodują w środowisku naturalnym, np. nadmierną eutrofizację wód gruntowych. Powinniśmy pamiętać o długoterminowych skutkach wyboru naturalnych bądź sztucznych środków do kanalizacji. Dzięki regularnemu użyciu ekologicznych preparatów zaoszczędzisz na eksploatacji i konserwacji systemu kanalizacji w Twoim domu.

Zdecyduj się na ekologiczną alternatywę

SanitoBac to w 100 % naturalny środek do przydomowej oczyszczalni ścieków, który przyspiesza rozkładanie się zanieczyszczeń, zmniejsza pienienie oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji. Zawiera nośnik organiczny oraz mieszaninę żywych bakterii saprofitycznych, dzięki ich działaniu dłużej można eksploatować system kanalizacyjny.

sanitobac-biopreparaty-bakterie-do-szamba-oczyszczalni

SanitoBac: bakterie do szamba i przydomowej oczyszczalni

Natomiast Bioudrażniacz do łazienki oraz Bioudrażniacz do kuchni ekologicznie udrożnią rury w Twoim domu, a stosowane regularnie, zapobiegną ponownym problemom z zapchanym odpływem i wyeliminują nieprzyjemny zapach z systemu kanalizacyjnego.

Dzięki Bioudrażniaczowi do kuchni pozbędziesz się zalegającego w rurach tłuszczu, białek oraz resztek pokarmowych, które gromadzą się w rurach odpływowych. Bioudrażniacz do łazienki zawiera mikroorganizmy, które skutecznie rozpuszczają tłuszcze, białka oraz włosy, które zazwyczaj trafiają do odpływu.

Sprawdź też:

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz