nawożenie-fosforem-na-jesien-BactoTech-poprawiona-wersja

Choć większość fosforu, bo ok. ¾ dawki tego makroelementu, rośliny zużywają w trakcie wzrostu, czyli na początku wegetacji, to nawożenie fosforem na jesień jest równie ważne. Sprawdź, jak uzupełnianie tego pierwiastka w sierpniu wpłynie na rozwój roślin w Twoim ogrodzie.

Od czego zależy przyswajalność fosforu?

Fosfor jest obecny w glebie głównie w postaci nieprzyswajalnej przez rośliny. W jaki sposób pobierają one ten makroelement niezbędny do rozwoju? Pomaga im w tym aktywność mikroorganizmów glebowych, które zmieniają postać fosforu z trudno przyswajalnego do łatwo przyswajalnego przez rośliny.

Intensywność pobierania fosforu przez rośliny zależy przede wszystkim od wilgotności ziemi, odczynu pH gleby oraz jej temperatury. Ilość pobieranego fosforu maleje wraz ze wzrostem i dojrzewaniem roślin ogrodowych. Fosfor najlepiej przyswaja się, jeśli pH ziemi oscyluje między 6-7.

Ten makroelement w glebach kwaśnych (pH poniżej 5) i zasadowych (pH gleby powyżej 7) jest nieprzyswajalny przez rośliny. Fosfor również nie będzie się dobrze wchłaniał, jeśli w ziemi zgromadzi się zbyt dużo cynku i żelaza. Dlatego niekorzystne jest użyźnianie gleby sztucznymi nawozami.

nawozenie-fosforem-na-jesien-drugi-bactotech

Nawożenie fosforem na jesień: pamiętaj, że głównym czynnikiem wpływającym na przyswajanie się fosforu jest odczyn pH gleby.

 

Co jest przyczyną niedoboru fosforu w glebie?

Zmniejszona zawartość fosforu w glebie wynika zazwyczaj z pobierania tego pierwiastka przez rośliny. Może jednak być spowodowane przez wymycie, np. pod wpływem deszczu lub wchłanianie tego pierwiastka w głąb ziemi.

Gleby, które są najbardziej narażone na niedobór fosforu:

✔ zawierają dużo materii organicznej,

✔ mają pH poniżej 5,

✔ są bardzo lekkie.

Jak fosfor działa na rośliny?

✔ Wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego każdej rośliny. Ułatwia więc efektywne pobieranie innych składników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu.

✔ Jest kluczowym pierwiastkiem w procesie magazynowania i zużycia energii – pozwala prawidłowo dojrzewać roślinom, a nawet przyspiesza ten proces.

✔ To podstawowy makroelement, który kształtuje kwiaty.

✔ Bierze udział w budowie ścian komórkowych oraz tworzeniu się DNA.

✔ Ten pierwiastek ma istotny wpływ na przebieg fotosyntezy.

✔ Zwiększa odporność roślin na trudne warunki pogodowe.

✔ Fosfor ogranicza wchłanianie azotu w glebie.

Dlaczego nawożenie fosforem na jesień jest ważne?

Dlaczego nawożenie roślin fosforem na jesień jest jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych? Fosfor wzmacnia Twoje rośliny i chroni je przed zmarznięciem w czasie zimy. Rośliny wieloletnie szybciej zakwitną na wiosnę i będą mocniejsze, ponieważ fosfor, zgromadzony w glebie, pozostanie w niej aż do wiosny.

Gleba bogata w fosfor sprawia, że roślina jest bardziej wytrzymała na stres biotyczny, jest bardziej odporna na choroby i daje obfitszy plon.

Fosfor wpływa na prawidłowy rozwój korzeni. Jeśli roślina będzie miała utrudniony dostęp do wody, np. przez brak opadów atmosferycznych, prawidłowo rozwinięty system korzeniowy, pomoże jej pobrać wodę i składniki odżywcze z większej powierzchni.

Co ogranicza pobieranie fosforu przez rośliny?

✔ niedobory fosforu w glebie

✔ nieprawidłowy odczyn gleby (kwaśny – pH poniżej 5 lub zasadowym – pH powyżej 7).

✔ mała ilość materii organicznej – brak próchnicy;

✔ nadmiar lub niedobór wody,

✔ zbyt niska temperatura (ten czynnik w dużym stopniu ogranicza pobieranie fosforu),

✔ zaburzona flora bakteryjna,

✔ gleby ubogie w potas i magnez.

Jak niedobór fosforu wpływa na rośliny?

Niedobór fosforu zaburza procesy biochemiczne w roślinach: np. zatrzymuje fosforylację czy tworzenie się kwasów nukleinowych. To powoduje brak wzrostu roślin i nieprawidłową przemianę materii. Niedobór tego makroelementu w glebie może spowodować karłowacenie roślin.

nawozenie-roslin-fosforem-pomidory

Nawożenie roślin fosforem: warto wiedzieć, że pomidory potrzebują dużej dawki fosforu do prawidłowego wzrostu.

 

Jak zaobserwować niedobory fosforu?

Rośliny, którym brakuje fosforu będą miały matowe liście o ciemniej, niebieskozielonej barwie, zazwyczaj z purpurowym lub fioletowym odcieniem.

Innymi objawami niedoboru fosforu w glebie jest to, że rośliny mają kłopoty ze wzrastaniem (są stosunkowo małe). Czasami możemy zauważyć też brązowe plamy lub uschnięte brzegi liści. Są to tzw. plamy martwicze, które doprowadzają do zniekształcenia liści.

Po kilku tygodniach plamy martwicze pojawiają się na łodygach liści. Liście obracają się, mocno zwijają i obumierają. Martwe liście są skręcone i wyschają, mają fioletowo-brunatną barwę.

Długotrwały niedobór fosforu bardzo osłabi system korzeniowy roślin i zmniejszy Twoje zbiory.

nawóz do warzyw i owoców Biogarden do upraw szklarniowych doniczkowych

Nawożenie fosforem na jesień: BioGarden niweluje straty fosforu w glebie.

Jak naturalnie uzupełnić fosfor w glebie?

BioGarden w naturalny sposób uzupełnia niedobory fosforu w glebie.Mikroorganizmy, które zawarte są w BioGardenie biorą udział w procesie uwalnia fosforu w glebie i zmiany jego postaci na przyswajalną dla roślin.

Co więcej, BioGarden jest w 100% naturalnym preparatem, który możemy stosować również w okresie jesiennym. Jak go stosować? 10 ml preparatu rozcieńczamy w 10 l niechlorowanej wody. Taką ilością preparatu możemy podlać 10 m² gleby.

Rośliny, dla których użycie BioGardenu na jesień jest szczególnie korzystne to m.in. pomidory, papryka, rzepak czy pszenica ozima.

Dzięki odpowiedniej selekcji bakterii, preparat przywraca równowagę mikrobiologiczną ziemi, dzięki czemu zatrzymuje ona minerały i wodę.

Sprawdź też:

Fosfor – niezbędny dla roślin
Błędy w nawożeniu roślin
Jak działają naturalne nawozy?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz