naturalny nawóz do warzyw jak zrobić ekologiczny nawóz do ogrodu

Nawozy naturalne własnej roboty są nie tylko zdrowe i bezpieczne dla roślin. To także idealny sposób na wykorzystanie naturalnych odpadów z własnego ogródka. Dzięki temu poradnikowi  nauczysz się, jak zrobić ekologiczny nawóz do ogrodu, poznasz rodzaje nawozów naturalnych oraz sprawdzisz, który z nich będzie najlepszy dla Twoich roślin.

Nawozy naturalne: zalety i wady

Naturalne nawozy domowej roboty posiadają wiele zalet. Oprócz tego, że są to nawozy ekologiczne, a więc przyjazne dla środowiska, to jeszcze są darmowe, bo przygotowane ze składników, które masz pod ręką. Ponadto nawozy naturalne są bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze, więc można z powodzeniem stosować jako zamiennik nawozów chemicznych.

Jeśli chodzi o wady, to… nie ma ich właściwie wcale, może z wyjątkiem czasu, jaki trzeba poświęcić na ich przygotowanie. Wiele nawozów naturalnych można zrobić w kilka minut, chociaż istnieją i takie nawozy, które robi się przez kilka miesięcy, jak np. kompost.

Nawozy naturalne – przykłady i zastosowanie

Nawozy naturalne, które możesz samodzielnie przygotować, to przede wszystkim:

  • – popiół drzewny, który zapobiega zakwaszeniu gleby i podnosi jej pH,
  • – nawóz ze skorupek jaj, będący źródłem wapnia,
  • – bogaty w potas nawóz ze skórki od banana,
  • – nawóz z fusów po herbacie i kawie do zakwaszania gleby,
  • – gnojówki z roślin (np. nawóz z pokrzywy, wywary z liści pomidora, wyciąg z cebuli),
  • – żyzny kompost, który zwiększa zawartość próchnicy.

Jak zrobić naturalny nawóz do ogrodu?

Popiół drzewny jako nawóz

Jeśli masz w swoim domu kominek, w którym palisz drewnem, możesz wykorzystywać popiół do nawożenia roślin. Popiół drzewny jako samodzielny nawóz należy stosować z umiarem, ponieważ zawiera wysokie stężenie takich pierwiastków jak magnez, wapń, fosfor i sód. Ponadto popiół ma wysokie pH i nie powinno się go używać jednocześnie z wapnowaniem gleby.

Jak zrobić nawóz z popiołu drzewnego?

Zasadniczo taki popiół możesz sypać bezpośrednio na glebę, ale istnieje wówczas ryzyko przenawożenia roślin. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest dodać popiół do kompostu na bazie zielonych resztek roślin (ze względu na zawarty w nich azot). Dzięki temu obniżysz pH popiołu i uzyskasz bogaty w składniki żyzny i uniwersalny nawóz.

Gnojówka z pokrzywy – przepis

Gnojówka z pokrzywy to jeden z lepszych naturalnych nawozów, który możesz przygotować samodzielnie. Oprócz dużego stężenia azotu, nawóz z pokrzywy zawiera także fosfor, żelazo, magnez i wapń. Gnojówka z pokrzywy jest idealnym nawozem naturalnym do warzyw (z wyjątkiem czosnku, cebuli i fasoli) oraz ziół. Lubią ją także krzewy owocowe, róże i byliny. Ponadto wielu ogrodników chwali sobie wyciąg z pokrzywy, jako naturalny środek przeciwko mszycom. Ze względu na intensywny zapach, gnojówka z pokrzywy raczej nie sprawdzi się w przypadku roślin hodowanych w domu.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Na 10 l wody potrzebujesz 1 kg świeżej pokrzywy bez kwiatów i nasion (może to też być 200 g pokrzywy suszonej). Pokrzywę wsadzamy do pojemnika, a następnie zalewamy wodą i odstawiamy na 2 tygodnie (gdy jest chłodno, fermentacja może potrwać do 4 tygodni) w zacienionym miejscu. W miarę możliwości staraj się codziennie przemieszać zawartość pojemnika. Gotową gnojówkę rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10 i stosujemy jako nawóz.

Kompost, cenne źródło próchnicy

Kompost to ekologiczny nawóz wytwarzany z odpadów organicznych, takich jak trawa, gałęzie, liście, obierki po warzywach, skorupki jaj czy fusy. Kompost jest bardzo żyznym nawozem, dodany do gleby zwiększa zawartość próchnicy i zatrzymuje w niej wodę oraz minerały. Jeśli chodzi o zastosowanie, to ziemia kompostowa jest uniwersalna. Idealnie sprawdzi się jako naturalny nawóz do warzyw, jako podłoże dla kwiatów doniczkowych, rabatowych czy drzewek owocowych.

Jak zrobić kompost?

Aby zwiększyć właściwości nawozowe kompostu, trzeba pamiętać, aby kompostowany materiał miał bezpośredni kontakt z glebą (ze względu na dżdżownice). Warto także pomyśleć o zastosowaniu naturalnych bakterii kompostowych, które nie tylko przyspieszą powstawanie kompostu, ale także wyeliminują z niego chorobotwórcze mikroorganizmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób krok po kroku przygotować żyzny kompost, sprawdź nasz poradnik wideo.

 

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz