jak-pozbyc-sie-nieprzyjemnego-zapachu-z-rur

Uciążliwy zapach wydobywający się ze zlewu lub wanny potrafi naprawdę utrudnić życie. Znasz ten problem? Przygotowaliśmy dla Ciebie skuteczne rozwiązanie. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur.

Prawidłowe dbanie o system kanalizacyjny zapobiega przykrej woni, która może wydobywać się z odpływów w naszym mieszkaniu. W jaki sposób możemy poradzić sobie z tym kłopotem? Aby to zrobić, trzeba najpierw określić przyczynę problemu z naszą kanalizacją.

Dlaczego z rur wydobywa się uciążliwy zapach?

1. Nieprawidłowo zamontowany system kanalizacyjny

Zanim będziemy szukać innego winowajcy, trzeba zastanowić się, czy nasza kanalizacja została odpowiednio poprowadzona. Na początku należy też sprawdzić, czy nie powstało uszkodzenie mechaniczne. Warto pamiętać, że wentylacja w każdym pionie kanalizacyjnym powinna działać prawidłowo. Jeśli okaże się, że kłopot jest związanym z usterką kanalizacji, wtedy nasz problem powinniśmy przekazać w ręce fachowców.

2. Problemy z syfonem

Wszystkie urządzenia sanitarne powinny mieć zainstalowany syfon. To właśnie dzięki niemu przez odpływ zlewu do kuchni czy do łazienki nie dostaje się odór z głównego kolektora kanalizacji.

Co zrobić, żeby syfon działał poprawnie? Jeśli w syfonie nie zatrzyma się odpowiednia ilość wody, wtedy nie chroni on przed nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z rur odpływowych. Dochodzi do tego jeśli przez kilka lub kilkanaście dni nie używamy urządzeń sanitarnych (woda z syfonu wyparowuje). Jest na to prosta rada: możemy zatkać odpływ korkiem.

jak-pozbyc-sie-nieprzyjemnego-zapachu-z-rur-blog

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur? Pamiętaj, przyczyn uciążliwego zapachu z odpływu może być wiele. Należy sprawdzić każdą z nich.

Podobne problemy mogą nas spotkać, jeśli ścieków jest zbyt dużo. Wtedy rura odpływowa zostaje całkiem zalana, tworzy się tzw. korek wodny. Podciśnienie, które powstaje w instalacji, może spowodować wyssanie wody z syfonu (usłyszymy wtedy bulgotanie). W takiej sytuacji należy uzupełnić wodę w syfonie, inaczej z kanalizacji wydobędzie się niechciana woń.

Zobacz także: 
Czym są bakterie do oczyszczalni?

3. Nieodpowiednia eksploatacja i konserwacja rur

Po pierwsze, w niektórych częściach rur przepływ wody może zostać zablokowany. W takiej sytuacji zużyta woda nie przepływa swobodnie. W tych miejscach będą namnażać się grzyby i bakterie.

Po drugie, rury odpływowe często niszczeją pod wpływem wilgoci i pleśni. Wywołuje to nieprzyjemny zapach. Z upływem czasu bakterie się rozmnożą, a woń w łazience czy kuchni będzie coraz bardziej uciążliwa.

Jak tego uniknąć? Cyklicznie dbać o czyszczenie systemu kanalizacyjnego – tak, aby chorobotwórcze drobnoustroje nie miały szansy się rozprzestrzeniać.

Sprawdź: 
Jak dbać o kanalizację w domu?
 

4. Resztki jedzenia

Niejednokrotnie wspominaliśmy na blogu, że należy unikać wyrzucania do zlewów i toalet pozostałości jedzenia. Mogą one nie tylko zapchać rury kanalizacyjne, ale przede wszystkim ich gromadzenie się w odpływie powoduje rozmnażanie szkodliwych drobnoustrojów.

Co więcej, stare rury częściej się zapychają pod wpływem stojącej wody i rozkładających się resztek pokarmowych. Warto więc zainstalować sitka – w zlewie kuchennym, a także w odpływie brodzika oraz w wannie. To zapobiegnie dostaniu się odpadów organicznych do systemu kanalizacyjnego.

5. Detergenty i mydło

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który wydobywa się z rur odpływowych w naszej kuchni czy łazience, mogą być pozostałości detergentów zalegających w kanalizacji. Ich rozkładanie się będzie powodem uciążliwej woni. Warto jest używać naturalnych środków czyszczących, aby uniknąć podobnych sytuacji.

jak-pozbyc-sie-nieprzyjemnego-zapachu-z-rur-dobre

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur? Podstawową zasadą jest regularne czyszczenie urządzeń sanitarnych. To minimalizuje namnażaniu się bakterii i grzybów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur?

Chemiczne środki udrożniające rury

Możesz użyć chemicznych środków, jednak musisz liczyć się z tym, że są one nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale mogą być nieskuteczne lub nawet spowodować awarię Twojego systemu kanalizacyjnego.

Dlaczego istnieje takie ryzyko? Jeśli rura odpływowa została zatkana w innym miejscu niż za syfonem, to chemiczne środki tam nie dotrą. Będą nieskuteczne, a osadzając się w kanalizacji, spotęgują jej niedrożność.

Przeczytaj:
Chemiczne środki do kanalizacji – wady i zagrożenia
 

Stosuj ekologiczne środki udrożniające

środki do kanalizacji BactoTech

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur? Używaj naturalnych środków do kanalizacji BactoTech

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur? Naturalne środki udrażniające: Biourażniacz do kuchni oraz Bioudrażniacz do łazienki pomogą Ci skutecznie pozbyć się woni z rur odpływowych. Dzięki wyselekcjonowanym szczepom bakterii w bezpieczny dla środowiska sposób nie tylko udrożnią Twój system kanalizacyjny, ale zapobiegną utrzymywaniu się uciążliwego zapachu w zlewie, umywalce czy wannie.

Jak stosować Bioudrażniacze? 10 gram preparatu wsyp bezpośrednio do odpływu i zalej około 0,5-1,0 l odchlorowanej wody. Potem zostaw odpływ na kilka godzin. Wystarczy, że tę czynność powtórzysz raz w miesiącu. Jeśli Twoje rury są mocno zanieczyszczone, wtedy możesz używać go częściej, nawet raz w tygodniu.

O czym musisz pamiętać stosując biopreparaty? Nie możesz używać ich jednocześnie z silnymi środkami chemicznymi, ponieważ pożyteczna flora bakteryjna w instalacji zostanie zniszczona przez silnie żrące substancje.

 

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

jak-zmnieszyc-koszty-utrzymania-oczyszczalni
Jak zmniejszyć koszty utrzymania oczyszczalni? Poznaj 5 wskazówek!
jak-utrzymac-czystosc-w-lazience
Skuteczne i bezpieczne sposoby na czystą łazienkę
jak-dbac-o-syfon-BactoTech-blog
Jak dbać o syfon w kuchni?

Dodaj komentarz