Preparaty bakteryjne - biopreparaty - BactoTech

Czy potrafimy Cię przekonać do korzystania z biopreparatów? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy ekologiczne preparaty bakteryjne zasługują na Twoją uwagę. Dowiesz się czym są, czy warto je stosować i gdzie możesz z nich korzystać.

Czym jest preparat bakteryjny?

To bezpieczna alternatywa dla środków chemicznych. Preparat bakteryjny składa się z naturalnych składników, czyli z odpowiednio wyselekcjonowanych szczepów mikroorganizmów. Biopreparaty mają zastosowanie w różnych dziedzinach życia i są bezpieczne dla środowiska.

Warto wyróżnić dwie najbardziej charakterystyczne aktywności bakterii. Pierwsza z nich to rozkład materii organicznej (np. resztek pożniwnych w glebie czy nieczystości w systemie kanalizacyjnym, takich jak tłuszcze, białka). Druga to usuwanie nieprzyjemnego zapachu (np. podczas udrażniania rur, uzdatniania nieczystości).

Czy warto korzystać z biopreparatów?

Na każde rozwiązanie trzeba spojrzeć krytycznym okiem. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę. Oto najważniejsze zalety i wady biopreparatów. Zapoznaj się z nimi i oceń ich wartość.

Zalety preparatów bakteryjnych

Biopreparaty są w 100% bezpieczne dla środowiska (możesz je stosować zarówno w zbiornikach wodnych, na roślinach i w glebie). Oznacza to, że nie zaszkodzą też Tobie i zwierzętom, gdy przez przypadek zetkniecie się z bakteriami. Nie znaczy to jednak, że możesz całkowicie zrezygnować ze środków ochrony odzieży i ciała. Pamiętaj również, że każdy produkt ma swoje przeznaczenie.

Istnieje sporo rodzajów bakterii, które można stosować w różnych dziedzinach. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. Biopreparaty są produktami, które wciąż rozwijają się w przemyśle. Ich pełne możliwości nie są jeszcze znane.

Wiele zastosowań dla biopreparatów znajdziesz w rolnictwie. Bakterie glebowe wspomagają naturalne procesy metaboliczne. Z tego powodu plony uzyskane przy ich pomocy są większe i zdrowsze, a rośliny mają lepsze ukorzenienie. Ziemia natomiast wzbogaca się o pożądane składniki odżywcze i ma korzystniejsze właściwości sorpcyjne.

Nawozisz? Mamy zatem dla Ciebie świetną wiadomość. Czy wiesz, że nie istnieje ryzyko przenawożenia podczas stosowania biopreparatów? Dzięki temu możesz w pełni korzystać z darów natury i cieszyć się jeszcze lepszymi plonami.

Biopreparaty znajdują także zastosowanie w domu i w ogrodzie. Czy pamiętasz, ile razy środki chemiczne uszkodziły rury lub dokonały innych zniszczeń w Twoim otoczeniu? Stosowanie bakterii rozwiązuje ten problem. Ponieważ działają w sposób naturalny, ekologiczne preparaty bakteryjne nie niszczą systemu kanalizacyjnego i zbiorników z szambem. Chociaż przy korzystaniu z nich zaleca się używać rękawic i odzieży ochronnej, to nie musisz się martwić o zniszczenie ubrania lub przypadkowe podrażnienia skóry.

Wady preparatów bakteryjnych

Natura nie działa na zawołanie. Z tym właśnie problemem wiąże się jedna z głównych wad ekologicznych preparatów bakteryjnych. Stosując je, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż potrzebują więcej czasu niż chemiczne odpowiedniki. Jest to jednak niewielka cena, biorąc pod uwagę ich pozytywny wpływ na środowisko.

Chociaż bakterie można wykorzystywać w różnych dziedzinach, to ich możliwości nie są jeszcze zbyt szerokie. Chemiczne produkty wciąż mają większe zastosowanie. Dodatkowo, biopreparaty są trudniej dostępne, chociaż w dobie Internetu jest to niewielka przeszkoda.

Wielu konsumentów jest mocno przywiązanych do ceny produktu. Koszt biopreparatu związany jest z jakością i właściwościami bakterii oraz potrzebą wyhodowania ich odpowiednich szczepów. Jest to zwykle bardziej kosztownym procesem.

Gdzie można korzystać z bakterii?

Preparaty bakteryjne mają różne zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je w domu, ogrodzie, gospodarstwie rolnym i hodowlanym. Oznacza to, że niezależnie od tego, czym się zajmujesz, możesz działać w zgodzie z naturą.

Preparaty bakteryjne w domu

Główne zastosowanie bakterii w domu to udrażnianie rur. Odpowiedni biopreparat pomoże odetkać odpływ zarówno w kuchni, jak i w łazience, bez względu na rodzaj zanieczyszczenia. Pozbędzie się także nieprzyjemnego zapachu, dzięki czemu odetchniesz z ulgą.

Kolejne ważne miejsce użytkowania biopreparatów to przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz szamba. Ekologiczne preparaty bakteryjne pozbędą się niepożądanego zapachu. I to nie wszystko… Bakterie usuną kożuch, osady i zadbają o rozkład resztek różnego pochodzenia (m.in. tłuszcze, białka, celuloza, skrobia).

Preparaty bakteryjne w ogrodzie i na działce

Czy wiesz, że ekologiczne preparaty bakteryjne przyspieszają kompostowanie, wspomagając naturalne procesy metaboliczne? W rezultacie w krótkim czasie uzyskasz wysokiej jakości żyzny kompost. Ponadto dzięki bakteriom usuniesz z niego mikroorganizmy chorobotwórcze, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rośliny.

Oczka wodne to także idealne miejsce dla bakterii. Biopreparaty oczyszczą wodę również w większych zbiornikach (np. stawach, jeziorach). Usuną osady na dnie, niepożądane resztki organiczne oraz zmniejszą przyrost glonów. Dodatkowo, dzięki bakteriom wzmocnisz też ryby zamieszkujące oczka, stawy czy jeziora.

Preparaty bakteryjne w rolnictwie i hodowli

Niełatwo jest zadbać o dobre plony. Jak mogą wspomóc Cię ekologiczne preparaty bakteryjne? To proste – współdziałając z naturą. Po pierwsze, właściwy szczep bakterii glebowych może stymulować uwalnianie fosforanów w glebie, zwiększyć zawartość minerałów oraz ją użyźnić. W rezultacie rośliny uodpornią się na choroby, poprawi się ich ukorzenienie. Dzięki temu masz szansę na znacznie lepsze plony.

Po drugie, z biopreparatów możesz skorzystać również po żniwach. Odpowiednie bakterie przyspieszą rozkład resztek roślinnych i zwierzęcych, takich jak słoma, obornik. Dzięki temu uzyskasz podwyższoną zawartość próchnicy w glebie i poprawisz właściwości sorpcyjne ziemi.

Kolejne zastosowanie bakterii dotyczy gospodarstw hodowlanych. Ich najważniejsze działanie tu to uzdatnianie gnojówki i gnojowicy. To jednak nie wszystko, co możesz zyskać. Ekologiczne preparaty bakteryjne upłynnią nieczystości, zniwelują nieprzyjemny zapach, wyeliminują kożuch, zmniejszą osad oraz ograniczą pienienie. Co więcej, inną ważną zaletą korzystania z bakterii jest wzmocnienie właściwości nawozowych tak uzyskanego naturalnego użyźniacza. Wszystko to bez dodatku chemicznych substancji.

Co sądzisz o możliwościach biopreparatów? Jakiego typu ekologiczne biopreparaty stosujesz lub chciałbyś wypróbować? Zostaw komentarz pod artykułem. Chcesz być zawsze na bieżąco z naturą? Koniecznie polub fanpage BactoTech.

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

3 comments

 1. Mariusz Grzyb

  Tylko takich preparatów powinno się używać, żeby były jak najmniej szkodliwe dla człowieka.

  1. BactoTech

   Panie Mariuszu, nie ma powodów do obaw, ponieważ preparaty bakteryjne bazują na naturalnych składnikach – są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Pozdrawiamy!

 2. Fabian Koss

  Myślę, że ogromnym wyzwaniem przed którym stoi coraz większa liczba producentów jest zadbanie o odpowiednie zaplecze merytoryczne. Jak Państwo myślą, w którą stronę rozwinie się ta, powiedzmy, tendencja?

Dodaj komentarz