targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim

Masz działkę lub ogród i szukasz inspiracji? Wybierz się na kiermasze ogrodnicze! Obejrzysz nowe gatunki roślin, zapoznasz się z najbogatszą ofertą handlową i skorzystasz z porad wybitnych specjalistów, a także kupisz produkty regionalne. Sprawdź, kiedy odbywają się najpopularniejsze targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim.

Targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim kalendarz

  1. Jarmark Wielkanocny w Przysieku (przed Wielkanocą).
  2. Targi Turystyczno-Ogrodnicze Lato na Wsi” – Święto Smaku i Tradycji w Minikowie (maj).
  3. Festiwal „Barwy Lata, Dary Jesieni” w Przysieku (wrzesień).
  4. Jesienny Jarmark Ogrodniczy „Jesień w ogrodzie” w Minikowie (wrzesień).
  5. Święto Gęsi na Krajnie w Minikowie (11 listopada).
  6. Jarmark Adwentowy w Przysieku  (przed świętami Bożego Narodzenia).
 

1. Jarmark Wielkanocny w Przysieku

 

To tradycja świąteczna kultywowana co roku przed Wielkanocą. Głównym celem wydarzenia jest promowanie kultury regionalnej. Podczas Jarmarku Wielkanocnego chętnie prezentują swoje produkty m.in.: rolnicy, ogrodnicy, przetwórcy ekologiczni, rzemieślnicy, gospodynie, a także koła gospodyń wiejskich. Imprezie towarzyszy podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Pisanek Wielkanocnych.

2. Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi” – Święto Smaku i Tradycji w Minikowie

„Lato na Wsi” gromadzi około 20 000 osób. To dwudniowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które ma już ponad 17-letnią tradycję. Odbywa się w maju na 12 hektarach powierzchni i jest związane z pielęgnowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego. W 2016 roku na targach zaprezentowało się ponad 300 wystawców.

Warto zauważyć, że to nie tylko okazja do sprawdzenia oferty wystawców z branży ogrodniczej i rolniczej. Targom towarzyszą liczne imprezy, m.in.: wystawa zwierząt (psów i inwentarza drobnego) oraz pokazy kulinarne regionalnych potraw, które przeprowadzają uznani restauratorzy i szefowie kuchni. To również doskonała okazja, aby zapoznać się z walorami gospodarstw agroturystycznych oraz okolicznych powiatów.

Podczas Targów „Lato na Wsi” przewidziany jest także panel dyskusyjny z udziałem specjalistów. W trakcie poprzedniej edycji debatowano na temat dietetycznego aspektu mięsa drobiowego. Mieszkańcy terenów wiejskich mają możliwość skorzystania ze specjalistycznych konsultacji.

3. Festiwal „Barwy Lata, Dary Jesieni” w Przysieku

targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim

Chociaż nie są to typowe targi ogrodnicze, to warto wspomnieć o tym wydarzeniu, które jest połączone z obchodami Święta Ziemniaka. Ostatnia, 23. edycja odbyła się 9 września 2017 roku. To wydarzenie, podczas którego lokalne gospodarstwa domowe mają okazję zaprezentować nie tylko produkty spożywcze, ale także np.: rękodzieło, sztukę użytkową oraz rośliny ozdobne.

Uczestnicy festiwalu mogą wybierać spośród wielu atrakcji związanych ze Świętem Ziemniaka: wystawa, test konsumencki, stoiska zakupowe oraz degustacja potraw ziemniaczanych. W trakcie imprezy odbywają się różne konkursy: kulinarny, czyli „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw” oraz na „Najbardziej atrakcyjne stoisko LGD z produktami regionalnymi i rękodziełem ludowym”. Festiwalowi towarzyszy wystawa inwentarza drobnego.

4. Jesienny Jarmark Ogrodniczy „Jesień w ogrodzie” w Minikowie

Ta wrześniowa Impreza jest połączona z promocją karpia nakielskiego. Jednym z tegorocznych celów wydarzenia była akcja upowszechniania zdrowej diety bogatej w ryby „Karp nie tylko od święta”. Co oferuje Jesienny Jarmark Ogrodniczy? To idealna sposobność, aby spróbować regionalnych przysmaków (zwłaszcza z karpia).

Swoje produkty wystawiają także pszczelarze. Na kiermaszu ogrodniczym można zakupić m.in. w wybrane odmiany nasion i sadzonek roślin oraz drzew owocowych. Dodatkowo, podczas „Jesieni w ogrodzie” odbywa się wystawa drobnego inwentarza. Wydarzenie gromadzi około 6 000 osób.

5. Święto Gęsi na Krajnie w Minikowie

Już po raz 5. fani gęsiny będą mieli okazję obchodzić Święto Gęsi na Krajnie. Wydarzenie to odbędzie się podczas obchodów imienin świętego Marcina, czyli 11 listopada. To wyjątkowa szansa, aby zaopatrzyć się w gęsinę najlepszej jakości, spróbować potraw od regionalnych restauratorów, czy zrobić zakupy na targu wiejskim. W roku 2016 podczas Święta Gęsi na Krajnie swoją ofertę zaprezentowało 52 wystawców.

Także w tym roku będzie można zaopatrzyć się w wysokiej jakości towar m.in.: lokalne produkty ekologiczne oraz pszczelarskie. Co więcej, przewidziany jest również pokaz ras żywych gęsi. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w warsztatach ornitologicznych. W 2016 roku Święto Gęsi zgromadziło około 1 500 osób.

targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim

6. Jarmark Adwentowy w Przysieku

Należy do tradycyjnych wydarzeń regionalnych. Termin najbliższego Jarmarku Adwentowego ustalono na 16 grudnia. Jedną z największych atrakcji jest wystawa konstrukcji biorących udział w Wojewódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. To jednak nie jedyna konkurencja w trakcie tego wydarzenia.

Innym ważnym konkursem jest kulin

arna rywalizacja na najlepsze wigilijne danie „Z zeszytu babci” oraz na świąteczną potrawę regionalną wykonaną z produktów ekologicznych. Dodatkowo, podczas Jarmarku Adwentowego odbywają się liczne pokazy tematyczne. Na kiermaszach można natomiast zakupić zarówno lokalne, jak i świąteczne produkty, przetwory ekologiczne, a także ozdoby choinkowe.

Co sądzisz o prezentowanych przez nas wydarzeniach? Które targi ogrodnicze w województwie kujawsko-pomorskim polecasz? Czy znasz inne imprezy okolicznościowe, które należałoby dodać do naszej listy? Zostaw komentarz pod artykułem!

Chcesz być na bieżąco? Odwiedź nasz fanpage.

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz