uprawa-ogorkow-w-ogrodzie

Choć ogórek nie posiada zbyt wielu właściwości odżywczych, to nawadnia i odkwasza organizm, co jest bardzo zdrowe. Zawiera potas, magnez, mangan i miedź oraz śladowe ilości witaminy C, K i witaminy z grupy B. Właśnie dlatego warto zdecydować się na uprawę ogórków w ogrodzie.

Uprawa ogórków w ogrodzie – kiedy to zrobić?

Musimy poczekać aż nie będzie przymrozków. Najlepszym terminem będzie pierwsza połowa maja. Wtedy możemy posiać ogórki wprost do gruntu, lepiej jest jednak najpierw zasadzić je do skrzynek i przykryć folią, a po około tygodniu przesadzić je do gleby. Warto regularnie je podlewać, ponieważ ogórki lubią wilgotne środowisko.

Uprawa ogórków w ogrodzie – jak nawozić ogórki?

Powinniśmy pamiętać też, że te warzywa mają dość duże wymagania glebowe, dlatego już od samego początku niezbędne jest ich nawożenie. W czasie rozwoju ogórków w ogrodzie lub na działce należy nawozić je co 10-14 dni. Polecamy BioGarden, który jest bakteryjnym użyźniaczem glebowym i wzbogaci glebę pod uprawę ogórków w ogrodzie o niezbędne składniki mineralne i próchnicę.

Jaka gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie?

Gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie powinna mieć odczyn zasadowy. Polecamy uprawę tego warzywa pierwszym roku po oborniku. Najlepsze pH gleby dla ogórka wynosi 6,5 – 7,0. Jakie pH ma Twoja ziemia w ogrodzie? Możesz to sprawdzić używając kwasomierza, a następnie glebę zakwasić lub odkwasić. Częściej stosujemy odkwaszanie ziemi. Robimy to poprzez wapnowanie gleby, które należy przeprowadzać rok przed siewem – ogórkom nie służy świeżo wapnowana ziemia.

Jak sadzić ogórki w ogrodzie?

Do tak użyźnionej i odkwaszonej gleby sadzimy ogórki co 60 cm w rzędach, których odległość między sobą wyniesie ok. 120 cm. Przy wyborze miejsca pod uprawę ogórków w ogrodzie nie można zapomnieć, że lubią one ciepłe warunki klimatyczne (od 18 st. do 30 st.). Dzięki temu zapewnisz ogórkom prawidłowy wzrost i będziesz cieszyć się bogatym plonem.

Ogórek jest rośliną jednoroczną i nie należy sadzić go co roku w tym samym miejscu.

Warzywne sąsiedztwo – z czym sadzić ogórki?

Pamiętaj, że niektóre z warzyw lubią się bardziej, inne mniej. Ogórki warto posadzić obok kopru, sałaty, selera, kukurydzy, słonecznika oraz cebuli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie warzyw na siebie, zachęcamy do lektury naszego artykułu: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co sadzić obok siebie?

Jakie ogórki wybrać?

Jeśli chodzi o wybór ogórków pod uprawę w ogrodzie warto wziąć pod uwagę ich stopień odporoności na choroby, sposób uprawy i plenność.

Ze względu na sposób uprawy ogórki dzielimy na:

  • – gruntowe – najbardziej odporne na choroby, szkodniki atakujące ogórki (mączniak prawdziwy) oraz niskie temperatury, pozbawione goryczki, najlepsza odmiana do kiszenia.
  • – korniszony – średnio wczesna odmiana o krótkich owocach, odporna na mącznika rzekomego, najlepsza odmiana do marynaty.
  • – szklarniowe – najdłuższa odmiana ogórka o gładkiej skórce, najlepsza do bezpośredniego spożycia (sałatki, kanapki).

Uprawa ogórków w ogrodzie będzie łatwiejsza, jeśli wybierzesz polskie odmiany tego warzywa, ponieważ są one najlepiej przystosowane do panujących u nas umiarkowanych warunków klimatycznych.

Zdrowotne właściwości ogórków

Dlaczego jeszcze warto zacząć uprawę ogórków w ogrodzie? Te niskokaloryczne warzywa pomogą Twojemu organizmowi pozbyć się toksyn i rozjaśnią cerę. Świeży sok z ogórków oczyszcza skórę. Jest bezpieczny również dla skóry wrażliwej. Ogórek ma właściwości regeneracyjne, dlatego pomaga pozbyć się zmarszczek.

Zdecyduj się na uprawę ogórków w ogrodzie. Nie zapomnij, że dzięki naturalnemu użyźniaczowi BioGarden, ich pielęgnacja będzie łatwa i skuteczna.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz