uprawa truskawek na dzialce w ogrodzie nawozenie

Uprawa truskawek w gruncie – na działce i w ogrodzie:

1. sadzenie truskawek

2. wybór stanowiska dla truskawek

3. ziemia pod truskawki

4. nawożenie truskawek

5. podlewanie truskawek

 

Kiedy sadzić truskawki do gruntu?

  • – Sadzonki truskawek z pojemników sadzi się do gruntu od początku sezonu do końca września.

  • – Rozłogi truskawek sadzi się od kwietnia do połowy maja, a potem od połowy lipca do końca sierpnia.

Jeśli posadzisz truskawki na początku sezonu, z dużym prawdopodobieństwem zaczną one owocować jeszcze w tym samym roku. Truskawki można uprawiać w jednym miejscu przez okres 3-4 lat.

Uprawa truskawek – przygotowanie podłoża

Truskawki najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach, jednak najważniejszą kwestią jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Ziemia pod truskawki powinna być żyzna i bogata w próchnicę.

Do użyźnienia gleby idealnie nadaje się kompost, który wystarczy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Przed posadzeniem truskawek do gruntu należy także przygotować grządki.

Uprawiając truskawki w gruncie, pomyśl o ich ściółkowaniu przed posadzeniem, to pozwoli zatrzymać wilgoć w glebie. W tym celu sprawdzi się kora drzew, trociny lub słoma.

Jak zrobić grządki pod truskawki?

W pierwszej kolejności usuń chwasty i resztki roślin, np. liście. Rzędy usypuj na wysokość około 20 cm, aby uniknąć zbyt dużej wilgoci. Rozluźnij glebę pomiędzy rządkami. Możesz w tym celu użyć motyki , przy czym uważaj, żeby nie spulchnić gleby zbyt głęboko. Truskawki sadź co 30 cm w rzędach. Pomiędzy rzędami zachowaj odstęp ok. 40 cm.

> Zobacz film, jak przyspieszyć kompostowanie.

Uprawa truskawek – odczyn gleby

Jeśli chodzi o odczyn gleby, to truskawki lubią glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odpowiednie pH gleby dla truskawek to ok. 5,5–6,5. Stąd truskawek absolutnie nie powinno się podsypywać wapnem, ponieważ zmienia ono odczyn gleby na zasadowy, a rośliny nie mogą pobierać składników pokarmowych.

Uprawa truskawek – nawożenie

Truskawki nie lubią obfitego nawożenia, ale nie oznacza to, że należy z niego całkowicie zrezygnować – zwłaszcza w przypadku upraw 3-letnich i dłuższych. Aby dokarmić truskawki w sezonie, możesz zastosować sztuczny nawóz, jednak używanie tego typu nawozów zwiększa prawdopodobieństwo wywołania szarej pleśni, a w niektórych przypadkach może spowodować przenawożenie gleby.

Dlatego lepiej wybierać ekologiczne środki do nawożenia truskawek, jak np. biopreparat BioGarden, który zawiera mikroorganizmy pobrane z naturalnych siedlisk – wprowadzone do gleby przyspieszają rozkład materii organicznej, a tym samym zwiększają poziom próchnicy. Dodatkowo podnoszą one także stężenie fosforu w glebie, który wspomaga ukorzenianie i plonowanie owoców.

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Uprawa truskawek – podlewanie

Pamiętaj o regularnym podlewaniu truskawek, zwłaszcza, gdy owocują. Ich przesuszenie poskutkuje mniejszymi owocami i zbiorami. Wodę lej bezpośrednio do gruntu, uważając by nie zraszać owoców, ponieważ mogą one zacząć gnić.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz