Warzywa na balkonie warzywniak uprawa na balkonie

Czy warto uprawiać warzywa na balkonie? Jakie warzywa można uprawiać na balkonie? Które z nich się najlepiej sprawdzają? Zobacz, jak założyć ogród warzywny krok po kroku. Dowiedz się, które rośliny jadalne warto sadzić i uprawiać na balkonie.

Warzywa na balkonie – od czego zacząć?

Chcąc zacząć uprawę warzyw na balkonie, powinieneś się kierować przede wszystkim tym, ile czasu chcesz na to poświęcać oraz jakie masz możliwości, jeśli chodzi o ilość miejsca i jego nasłonecznienie. Od razu rezygnuj z gatunków posiadających wysokie wymagania – nie sadź warzyw, które rozwijają rozbudowany system korzeniowy i potrzebują dużo przestrzeni. Rośliny kapustne, dyniowate (wyjątkiem jest ogórek) i korzeniowe raczej nie sprawdzą się jako warzywa na balkonie.

>> Zobacz także: nawożenie warzyw w ogrodzie – jak robić to prawidłowo?  

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie? 

Na szczęście obecnie mamy całkiem spory wybór karłowatych odmian roślin jadalnych, które z powodzeniem można uprawiać w domu. Co w takim razie można uprawiać na balkonie? Które z nich tam urosną?

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Pomidory na balkonie

W balkonowym ogródku warzywnym możesz posadzić odmiany pomidorów koktajlowych. Pomidory na balkonie są stosunkowo łatwe w uprawie, o ile rosną w miejscu dobrze nasłonecznionym. Pamiętaj też, żeby zabezpieczyć pędy pomidorów, przywiązując je do wbitego w donicy palika lub balustrady balkonu.

Ogórki na balkonie

Ogórki uprawiane na balkonie są nieco bardziej wymagające niż pomidory. Podczas słonecznych i ciepłych dni, ogórki potrzebują dużo wody. Jeśli nie zadbasz o właściwe nawodnienie gleby, warzywa te staną się gorzkie w smaku. Podobnie jak w przypadku pomidorów, ogórki na balkonie warto podeprzeć, przywiązując ich pędy.

Papryka na balkonie

Inną rośliną jadalną, która lubi dużo słońca jest papryka. Przy odrobinie szczęścia, gdy wysokie temperatury będą się utrzymywać, papryka szybko dojrzeje. Jeśli jednak pogoda w sezonie nie sprzyja, roślina ta może zostać zaatakowana przez grzyby.

Ponadto w doniczkach na balkonie sprawdzi się także: rzodkiewka, sałata (np. rukola), szczypiorek, seler i pietruszka (uprawiane dla naci), cebula.

>> Zobacz także: jak prawidłowo sadzić warzywa? Poznaj zasady uprawy współrzędnej.
 

Warzywa na balkonie – kiedy siać, jak siać?

Zakładanie warzywniaka na balkonie wygląda podobnie jak w uprawie tradycyjnej. Większość odmian warzyw, które nadają się do uprawy balkonowej, siejemy w marcu lub kwietniu, ale jeśli nie masz do tego cierpliwości, możesz po prostu kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym.

Sadzenie warzyw w skrzyniach czy doniczkach odbywa się późną wiosną, kiedy sadzonki są już gotowe. W tym celu wybieramy takie pojemniki, które mają odpowiednią głębokość i wielkość, aby warzywa mogły swobodnie się rozwijać. Podłoże pod uprawę warzyw powinno być żyzne (np. zmieszane z kompostem) i nieco luźne (tu sprawdzi się piasek).

Ogród warzywny na balkonie – pielęgnacja i nawożenie

Jak widzisz uprawa warzyw na balkonie nie jest taka trudna. To o czym trzeba pamiętać, to fakt, że rośliny jadalne uprawiane w pojemnikach trzeba regularnie podlewać (najlepiej z rana) oraz nawozić, najlepiej płynnym nawozem naturalnym. W tym celu możemy stosować preparat do upraw BioGarden, który zwiększa żyzność gleby i podnosi zawartość fosfor

Jakie warzywa na balkonie będziesz uprawiać w tym roku? Pochwal się w komentarzu.

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz