błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;

Kompost to ekologiczny i bardzo żyzny nawóz, który możemy uzyskać wykorzystując odpadki z domu i ogrodu. Jednak niewłaściwie przygotowany może szkodzić Twoim roślinom. Jakich błędów przy kompostowaniu nie należy popełniać, aby tego uniknąć? Jak nie robić kompostu? Czego nie należy wrzucać do kompostownika? Oto błędy w kompostowaniu, które zdarzają się każdemu.

 

Błędy w kompostowaniu

1. Nieprzepuszczalne podłoże

Materia kompostowa powinna mieć kontakt z ziemią, aby mogły się do niej przedostać bakterie glebowe, dżdżownice i inne organizmy, które przyspieszają rozkład i mają pozytywny wpływ na jakość kompostu. Dlatego kompostownika nie należy stawiać na nieprzepuszczalnym podłożu – betonie, kamieniach, kaflach itd.

 

2. Nadmierna wilgoć lub przesuszenie

Bardzo ważne jest także to, aby kompostownik stał w miarę przewiewnym i jednocześnie nieco osłoniętym miejscu, żeby zapewnić dostęp do tlenu i uniknąć nadmiernego wysuszania wierzchniej warstwy resztek. Z tego samego powodu kompostownika nie powinno się stawiać w pełnym słońcu. Jeśli natomiast dojdzie do przesuszenia odpadów, kompostownik należy umiarkowanie polać wodą.

O tym jak zrobić kompostownik i gdzie go postawić dowiesz się więcej z naszego artykułu: Ogrodnicze DIY – sprawdzone pomysły na kompostownik.

 

3. Brak warstw

Resztki w kompostowniku powinno układać się tworząc naprzemienne warstwy – raz suchą i twardą (gałęzie, kora), a raz mokrą i miękką (trawa, resztki kuchenne). W przeciwnym razie kompost może zbić się w nieprzepuszczającą tlenu wilgotną masę, a to z kolei stwarza idealne warunki do rozwoju patogenów i powoduje gnicie resztek.

 
bledy w kompostowaniu czego nie wrzucac do kompostownika

Niemieszanie resztek jest jednym z najczęstszych błędów w kompostowaniu. Może on spowolnić rozkład, a także stać się przyczyną gnicia odpadów.

4. Ubijanie odpadów

Kolejnym błędem w kompostowaniu jest ubijanie resztek. Struktura pryzmy powinna być luźna, dlatego od czasu do czasu należy przemieszać odpadki, np. widłami. W ten sposób warstwy będą miały zapewniony dopływ tlenu, a gotowy kompost opadnie na dno.

 

5. Wyrzucanie wszystkich resztek z ogrodu

Pokrzywa, perz, a także rośliny rozłogowe takie jak skrzyp, wrzucone zaraz po zerwaniu mogą ukorzenić się w kompostowniku, przez co zaczną się w nim rozrastać. Aby temu zapobiec i nie tracić cennego materiału kompostowego, wystarczy je najpierw wysuszyć. Podobnie jest w przypadku dojrzałych chwastów z nasionami, które po czasie mogą wykiełkować w ziemi kompostowej powodując zachwaszczenie ogrodu.

 

6. Odpady pochodzenia zwierzęcego w kompostowniku

Do kompostownika nie należy wyrzucać odpadów pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem skorupek od jajek), a więc mięsa, tłuszczu, kości, ości, łusek itd. Opóźniają one proces rozkładu, a ich zapach przyciąga szczury.

 

7. Brak różnorodności w odpadach

Aby otrzymać dobrej jakości żyzny kompost, należy kompostować zarówno mokre, jak i suche odpady. Pierwsze z nich są źródłem azotu (trawa, obierki, zielone pędy), drugie natomiast węgla (suche liście, gałęzie, popiół). Co więcej – mieszanie ze sobą takich odpadów przyspiesza kompostowanie, ponieważ resztki nie zbijają się i mają dostęp do tlenu. Optymalny stosunek „świeżych” odpadów do suchych wynosi 2:3.

  Jak zrobić kompost - preparat do kompostowania - bakterie do kompostu - Biokomposter  

8. Nieszczepienie pryzmy

Świeży materiał kompostowy należy szczepić dodając do niego pożyteczne bakterie glebowe, które przyspieszają rozkład i zwiększają żyzność nawozu. W tym celu pryzmę należy można przesypać ziemią lub zastosować naturalny preparat bakteryjny do kompostowania Biokomposter. Jest on zalecany zwłaszcza w przypadku nowych kompostowników, w których kompostowana materia jest uboga w pożyteczne mikroorganizmy.

 

9. Używanie niedojrzałego kompostu

Błędem jest także stosowanie niedojrzałego kompostu do nawożenia roślin, a to ze względu na fakt, że w takim materiale wciąż zachodzą procesy rozkładu i wytwarzane są szkodliwe gazy. Można nim natomiast ściółkować rabaty.

 
Zobacz video: Jak sprawdzić, czy kompost jest już gotowy?

10. Zostawienie kompostu samemu sobie

To już praktycznie wszystko, jeśli chodzi o takie najczęstsze błędy w kompostowaniu. Ostatni z nich dotyczy podejścia – żeby uzyskać naprawdę żyzny nawóz, trzeba poświęcić trochę czasu i pracy na jego przygotowanie. Dlatego warto podkreślić, że kompostownika trzeba doglądać – sprawdzać czy poziom wilgoci jest odpowiedni, od czasu do czasu przemieszać resztki, usuwać spleśniałe lub zgniłe odpady. W przeciwnym razie rozkład może przebiegać bardzo powoli, a w kompostowniku mogą namnożyć się szkodliwe patogeny, przez co gotowy kompost i tak będzie niezdatny do użytku.

Teraz już wiesz, jakie błędy w kompostowaniu należy wyeliminować, aby samodzielnie przygotować bogaty w składniki pokarmowe ekologiczny nawóz. Polecamy Ci także nasz poradnik: Przygotowanie kompostu krok po kroku.

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
jak-dbac-o-trawnik-w-marcu
Trawnik w marcu – o czym trzeba pamiętać?

Dodaj komentarz