czy-kompost-jest-gotowy

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z kompostowaniem, czy już dłuższy czas przygotowujesz własny nawóz dowiedz się, jak sprawdzić, czy kompost jest gotowy. Dzięki naszym podpowiedziom, będziesz mieć pewność, że Twój nawóz jest dobrej jakości.

Jak kompost wpływa na glebę?

Kompost to całkowicie naturalny nawóz, który ubogaca glebę w próchnicę. Powstaje zazwyczaj z resztek roślinnych w wyniku ich tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy. Taki proces nazywamy kompostowaniem. Kompost przygotowujemy w kompostownikach bądź w pryzmach kompostowych.

Próchnica, którą zawiera kompost sprawia, że ziemia jest bardziej luźna i bogatsza składniki odżywcze. Substancje niezbędne do wzrostu roślin są im dostarczane stopniowo, a nie jednorazowo, jak to ma miejsce przy stosowaniu nawozów mineralnych.

Co kompostować?

Kiedy kompost jest gotowy?

Proces dojrzewania kompostu jest zróżnicowany i zależy od rodzaju użytych resztek roślinnych oraz stopnia ich rozdrobnienia. W przydomowych kompostownikach kompost najczęściej przerabiany jest do 12 miesięcy.

Kompost, którym można użyźnić ziemię w ogrodzie ma ciemną barwę i strukturę świeżej ziemi. W gotowym kompoście nie znajdziemy już dżdżownic, które zakończyły swoją pracę w pryzmie.

Jak sprawdzić, czy kompost jest gotowy?

Istnieje prosty sposób na weryfikację tego, czy kompost jest już przygotowany do użycia na działce.

Do doświadczenia potrzebujesz:

✅ próbki kompostu,

✅ dwóch podstawek,

✅ nasion rzeżuchy,

✅ papierowych ręczników,

✅ wody.

czy-kompost-jest-gotowy-blog-bactotech

Czy kompost jest gotowy: eksperyment z wykorzystaniem rzeżuchy pozwoli Ci tanio i efektywnie ocenić stan Twojego kompostu.

Krok 1:

Ręcznik papierowy mocno zwilżamy wodą. Kładziemy go na jednej z podstawek i wysypujemy nasiona rzeżuchy.

Krok 2:

Na drugą podstawkę najpierw dajemy próbkę kompostu, następnie kładziemy na nią mokry ręcznik papierowy i wysypujemy nasiona rzeżuchy.

Krok 3:

Obie podstawki przechowujemy w tych samych warunkach. Najlepiej w ciepłym miejscu.

Krok 4:

Po jednym, dwóch i trzech dniach sprawdzamy siłę kiełkowania nasion.

Ręczniki papierowe muszą być mocno wilgotne. Możemy dolać wody, żeby upewnić się, że środowisko wzrostu rzeżuchy jest wilgotne.

Jak odczytać wyniki tego doświadczenia?

✅ Jeśli w próbce z kompostem kiełków rzeżuchy jest więcej i mają dłuższe korzonki, to znak, że kompost jest bardzo dobrej jakości i wspomaga rozwój roślin.

✅ Jeżeli kiełki rzeżuchy w obu podstawkach są podobnej wielkości, to kompost nie wpływa negatywnie na wzrost roślin – jest dobrej jakości.

✅ W przypadku kiedy w próbie z kompostem kiełkuje mniej nasion i mają brązową lub czarną barwę, to kompost jest toksyczny. Są to oznaki gnicia roślin. Taki kompost musi jeszcze dojrzewać.

Jeśli kompost przypomina wizualnie ziemię i pachnie podobnie, to jego użycie jest bezpieczne dla Twoich roślin.

Jak przygotować idealny kompost?

Do czego nadaje się niedojrzały kompost?

Jak wspomnieliśmy, nie do końca przerobiony kompost jest toksyczny dla roślin, dlatego nie możemy używać go do nawożenia gleby pod uprawę. Czy możemy jednak wykorzystać taki kompost na działce? Tak! To dobry materiał do ściółkowania drzew i krzewów: tworzy warstwę ochronną przed mrozem.

Popraw jakość swojego kompostu z Biokomposterem

Chcesz, żeby Twój kompost był bardziej wartościowy? Użyj naszego biopreparatu, który nie tylko przyspieszy długotrwały proces kompostowania, ale również wzbogaci ziemię w próchnicę. Jak to możliwe? Specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy wyeliminują chorobotwórcze bakterie i jaja pasożytów, a składniki odżywcze zawarte w glebie będą łatwiej przyswajalne przez rośliny.

biokomposter-biopreparaty-bakterie-do-kompostu

Biokomposter – pożyteczne bakterie do Twojego kompostu.

Sprawdź też:

Kompostownik – zrób go sam!

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz