sąsiedztwo warzyw - uprawa współrzędna - dobre sąsiedztwo warzyw

Jak należy siać warzywa w ogrodzie? Obok czego sadzić paprykę, pomidory i cukinię? W jaki sposób ochronić rośliny przed szkodnikami? Poznaj zasady uprawy współrzędnej i dowiedz się, na czym polega dobre sąsiedztwo warzyw. Zadbaj o naturalną ochronę roślin, aby zyskać zdrowe warzywa z własnej działki i ogródka!

Sąsiedztwo warzyw:

  1. Czym jest uprawa współrzędna?
  2. Czym jest allelopatia?
  3. Zasady uprawy warzyw
  4. Co sadzić obok siebie w ogrodzie – tabela
  5. Odpowiednia gleba pod uprawę warzyw

Co to jest uprawa współrzędna?

Uprawa współrzędna warzyw to proces, który wymaga od działkowicza dużego doświadczenia. Opiera się na zależnościach między roślinami, które uwarunkowane są przez ich potrzeby względem środowiska (m.in. wystarczające nasłonecznienie, dostarczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych). Polega na posadzeniu kilku gatunków na jednej grządce, których układ nie może być jednak przypadkowy.

Zasady tego typu uprawy związane są ściśle nie tylko z właściwościami chemicznymi roślin (allelopatia), ale również m.in. z ich okresem wegetacji, rodzajem systemu korzeniowego, charakterystyką wzrostu. Celem jest osiągnięcie jak największych korzyści wynikających z dobrego sąsiedztwa tych organizmów.

Stosowanie uprawy współrzędnej pozwala zmniejszyć zmęczenie gleby i wypłukiwanie z niej istotnych dla roślin składników pokarmowych oraz pomaga zapobiec erozji ziemi. Zwrócenie się ku naturalnym mechanizmom pozwala na ograniczenie, a nawet zaprzestanie stosowania środków chemicznych. Dzięki temu zyskujesz zdrowe i pełnowartościowe warzywa. Ponadto odpowiednie sąsiedztwo warzyw może przyczynić się do zwabienia pożytecznych owadów, np. pszczół.

Już podczas planowania warzywniaka należy zwrócić uwagę na to, jak konkretne warzywa oddziałują na ziemię. Aby uniknąć jej wyjałowienia, powinno się regularnie stosować płodozmian, co ma również duże znaczenie w omawianej metodzie.

dobre sąsiedztwo warzyw

Co to jest allelopatia?

Rośliny mogą wpływać na siebie na 3 sposoby: pozytywnie, neutralnie oraz negatywnie. Allelopatia to zależności dodatnie (korzystne) oraz ujemne (szkodliwe). Allelopatia działa w oparciu o chemiczne procesy. Dotyczą one produktów przemiany materii, które wydzielane są przez liście oraz korzenie.

Określone sąsiedztwo warzyw, które prowadzi do powstania pewnych reakcji chemicznych, ma ścisły związek ze zdrowotnością i obfitością ich plonów. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby wiedzieć, które z nich powinno się sadzić razem i poznać zasady uprawy współrzędnej.

Umiejętnie wykorzystując pozytywne oddziaływanie na siebie wybranych warzyw, możesz odzyskać oraz utrzymać równowagę biologiczną w ogrodzie i na działce. Te same zależności dotyczą również innych roślin (np. owoców, ziół i kwiatów).

Biogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowyBiogarden nawóz naturalny do warzyw preparat doglebowy

Zasady uprawy współrzędnej

Aby cieszyć się dobrymi plonami należy zadbać o urozmaiconą gatunkowo uprawę roślin na jednej grządce. Obok warzyw warto zasiać także odpowiednie owoce, zioła i kwiaty. Nie sadź koło siebie roślin z tej samej grupy lub rodziny, np. pomidora i ziemniaka (psiankowate).

Jeśli chcesz wzbogacić glebę w azot, zdecyduj się na gatunki motylkowate (np. groch, fasola, soja). Ich korzystne działanie polega na symbiozie z bakteriami saprofitycznymi, które po utworzeniu brodawek na korzeniach wydzielają N krążący dalej w biosferze. Uprawa współrzędna warzyw ma również związek z tym, kiedy sadzisz lub wysiewasz rośliny. Zwróć także uwagę na odległości między nimi oraz sąsiednimi grządkami.

Zadbaj o to, aby zasadzić koło siebie warzywa o podobnych wymaganiach dotyczących nawadniania, odżywiania oraz nasłonecznienia. Wyjątek stanowią tutaj rośliny o wysokich potrzebach, które będą rywalizować ze sobą o pokarm.

Istnieją też pewne zakazy związane z uprawą współrzędną warzyw. Uważaj, aby wyższe rośliny nie zasłaniały tych, które potrzebują więcej słońca. Posadź koło siebie takie gatunki, które zakorzeniają się płytko i głęboko. Będą one pobierać pokarm z różnych warstw gleby, co pomoże im uniknąć konkurencji o składniki odżywcze.

Jakie warzywa sadzić obok siebie? – tabela

Wiedza na temat tego, jakie warzywa sadzić koło siebie przynosi w praktyce wiele korzyści. To naturalna ochrona przed zagrożeniami dla uprawy na działce i w ogrodzie. Oto przykłady skutków odpowiedniego sąsiedztwa:

• czosnek skutecznie zabezpieczy przed szkodnikami uprawy warzyw,

• przed wiatrem osłoni inne rośliny fasola tyczna,

• bezpieczną podporą dla fasoli jest wcześniej zasadzona kukurydza.

Poznaj inne połączenia, dzięki naszej tabeli właściwego sadzenia warzyw:

(kliknij, by powiększyć)

dobre sąsiedztwo warzyw tabela sadzenia

Dobre sąsiedztwo warzyw tabela sadzenia

Otwórz PDF: Jakie warzywa sadzić obok siebie tabela

Dobra ziemia pod warzywa

Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia, która pomoże osiągnąć jak najlepsze wyniki uprawy współrzędnej. Dotyczy ona nawożenia. Odpowiednie użyźnienie gleby możesz uzyskać m.in. dzięki kompostowi na bazie resztek roślinnych pochodzących z Twoich upraw.

Rada: aby szybko otrzymać dobrej jakości żyzny nawóz, użyj naturalnego preparatu do kompostowania.

Znasz już możliwości uprawy współrzędnej oraz korzyści wynikające z właściwego sąsiedztwa warzyw. Sprawdź też kolejną część naszego poradnika i dowiedz się, jakich warzyw nie należy sadzić obok siebie. Polub nas na Facebooku, aby zawsze być na bieżąco z naszymi poradami.

Czy znasz inne ekologiczne metody uprawy? Podziel się z nami swoją opinią pod tekstem.

preparat do kompostowania trawy

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

One comment

  1. Warzywa

    Stosowałem biokomposter bacotech i przyznaje, że kompost wytworzył się dużo szybciej i był lepszej jakości. To dobry produkt, warty polecenia.

Dodaj komentarz