jak-dbac-o-drzew-owocowe-zima-bloG-BactoTech

Drzewa owocowe wymagają od ogrodnika szczególnej uwagi. Nie wszystkie ich odmiany nadają się do uprawy w naszym klimacie, a te które nieźle radzą sobie w zimowej porze, trzeba chronić przed szkodnikami, obfitymi opadami i zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Sprawdź, jak dbać o drzewa owocowe zimą?

Odpowiednia ochrona drzewek owocowych na zimę

Pamiętaj przede wszystkim o młodych drzewkach owocowych, posadzony na jesień. Ich system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego wymagają dodatkowej ochrony. Zabezpiecz podstawę pnia oraz miejsce okulizacji, które jest istotne ze względu na wegetatywne rozmnażanie roślin.

Jeśli masz na działce czereśnie, morele lub brzoskwinie, nie zapomnij, że są one bardzo wrażliwe na mróz, dlatego trzeba zabezpieczyć od również koronę tych drzew.

Drzewka owocowe na zimę chronimy nie tylko przed niskimi temperaturami, ale także przed uszkodzeniem przez gryzonie lub zwierzęta leśne, np. sarny.

Jak dbać o drzewa owocowe zimą: bielenie

Chociaż bielenie drzew owocowych powinniśmy wykonać już w grudniu, przed nadejściem największych mrozów, to w lutym warto powtórzyć ten zabieg. Szczególnie jeśli zauważymy, że opady atmosferyczne usunęły większą część mieszaniny wapna i wody.

Bielenie ma na celu ochronę pni drzew owocowych przed mrozem. Biały kolor odbija promienie słońca, co hamuje proces kumulacji ciepła. W czasie przedwiośnia pień łatwo się nagrzewa, a tkanki pod korą zaczynają żyć. Natomiast w nocy temperatura spada poniżej 0°C i tkanki w korze drzewa obumierają.

Jak dbać o drzewa owocowe zimą: przycinanie

Wyróżniamy kilka rodzajów cięć drzew owocowych: techniczne, pielęgnacyjne, korygujące, formujące, sanitarne i prześwietlające. Dwa ostatnie należy wykonać w połowie lub pod koniec lutego, kiedy dni stają się coraz dłuższe i przyroda powoli wybudza się z zimowego snu.

Cięcia sanitarne polegają na usuwaniu pędów i gałęzi w koronach drzew. Likwidujemy te części korony, które są chore, martwe lub połamane.

Cięcia prześwietlające mają na celu rozrzedzenie zbyt gęstej korony drzew. Dzięki tego typu zabiegowi drzewo łatwiej skorzysta z wiosennych promieni słonecznych; nastąpi lepszy przepływ powietrza pomiędzy gałęziami drzewa.

jak-dbac-o-drzewa-owocowe-zima

Jak dbać o drzewa owocowe zimą: przycinanie drzew przed nadejściem wiosny jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym – pozwoli drzewom obficiej i zdrowo owocować.

Prześwietlanie drzew owocowych

Od drugiej połowy lutego możesz zacząć planowanie przycinania drzewek owocowych. Wybór odpowiedniego terminu prześwietlania koron drzew ma duży wpływ na ich owocowanie oraz właściwy wzrost i kształt. Jeśli zrobimy to za wcześnie lub zbyt późno owocowanie drzew będzie mniej obfite.

Na początku przytnij te drzewa owocowe, które są odporne na mrozy. Zacznij od jabłoni antonówki czy mrozoodpornych odmian gruszy i śliwy, agrestu oraz porzeczki. Pamiętajmy, że przycinanie należy ograniczyć do 15-20% gałęzi drzewa. Większe cięcie będzie dla drzewa niekorzystne – zacznie wypuszczać dzikie pędy, które nie wydają owoców.

Przycinamy jedynie cienkie gałązki drzew owocowych. Unikamy usuwania grubych gałęzi i konarów drzew, ponieważ może to doprowadzić do infekcji grzybowej.

Warto pamiętać, że druga połowa lutego to ostateczny moment na przycięcie aktinidii i winorośli. Dzięki temu krzewy będą obficiej owocować w lato. Późniejszy zabieg cięcia gałęzi spowoduje wyciek soków.

Czego nie robić przy prześwietlaniu drzewek – podstawowe zasady

1. Nie przycinaj gałęzi drzewa w miejscu przypadkowym, ale tam, gdzie powyżej znajduje się żywa gałąź, która zostanie i wyprodukuje asymilaty, czyli związki niezbędne do zabliźnienia rany po przycięciu.

2. Nieprawidłowo wykonane cięcie jest bardzo szkodliwe dla kondycji drzewa. Zwróć uwagę, żeby nie pozostawić tzw. stołka lub tylca.

3. Jeśli wykonujesz cięcia redukujące, które mają znacząco zmniejszyć koronę drzewa, pamiętaj o zachowaniu jej symetryczności, co zapewni drzewu odpowiednią stabilizację.

4. Twoje cięcia nie mogą pozostawić żadnych otarć, progów, wyłamań, zawiasów czy skaleczeń tzw. kulasa.

5. Unikaj wygładzania starych ran czy narośli.

Jak dbać o drzewa owocowe zimą: Odpowiednio przygotuj narzędzia

W lutym zaczną się prace w ogrodzie, do których niezbędny jest sekator. Zanim przytniesz swoje drzewa owocowe sprawdź, czy Twój sekator jest dobrze naostrzony i naoliwiony. Wtedy cięcia drzewek i krzewów będą bezpieczne dla drzewa i łatwe w wykonaniu. Unikniesz niepotrzebnych otarć, wyłamań czy ran, które są szkodliwe dla każdego drzewa.

Wiosenne nawożenie drzewek owocowych

Już na przełomie marca i kwietnia możemy zastosować wiosenne nawożenie drzewek owocowych. Do nawożenia poczekaj na niezbyt ciepły, najlepiej bezdeszczowy i pochmurny dzień.W tym czasie drzewa przygotowują się do rozkwitnięcia, dlatego potrzebują azotu, potasu i fosforu.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie naturalnego preparatu BioGarden, który zwiększa stężenie naturalnego fosforu w ziemi. Ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego roślin. Ponadto, BioGarden stymuluje aktywność biologiczną gleby, przyspiesza rozkład składników organicznych i zwiększa zawartość próchnicy.

biogarden-biopreparaty-uzyznianie-gleby

BioGarden – biopreparat do nawożenia drzewek owocowych

Sprawdź także:

Jak zimą dbać o ogród?
Sadzenie drzew owocowych na jesień
Błędy w nawożeniu – sprawdź czy ich nie robisz

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz