jak zrobić kompost

Codziennie masz do czynienia z odpadami organicznymi pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jak można je produktywnie wykorzystać? Odpowiedź jest jedna – zrób własny kompost! Jest to nie tylko dobre rozwiązanie na segregację bioodpadów, ale przede sposób na uzyskanie bardzo żyznego nawozu. Zobacz, jak zrobić kompost krok po kroku.

Poznaj zalety kompostu

Zrobienie własnego kompostu to nie tylko łatwe, ale również ekologiczne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy. Dobry kompost to idealny nawóz organiczny, który jest bezpieczny dla środowiska i bogaty w składniki pokarmowe, a do tego jego przygotowanie jest naprawdę proste. Jak zrobić kompost? W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać rozwiązanie tradycyjne (kompostownik w ogrodzie) lub minimalistyczne (domowy kompostownik).

Z czego zrobić dobry kompost?

jak zrobić kompost

Pamiętaj, że nie wszystko nadaje się do kompostowania. Główną zasadą jest korzystanie z odpadów organicznych. Najlepsze składniki do kompostu to:

• odpadki z kuchni (np. fusy, obierki, skorupki jaj)

• niezadrukowany papier,

• chusteczki,

• rozdrobnione gałęzie drzew,

• biomasa roślin (np. chwasty, liście, trawa).

Jaki kompostownik wybrać?

Skoro już wiesz, z czego powinien się składać odpowiedni kompost organiczny, pora na zastanowienie się nad Twoimi potrzebami oraz możliwościami kompostowania. Masz działkę warzywną, a może po prostu interesujesz się ogrodnictwem i chcesz wzmocnić domowe rośliny? W zależności od celu i możliwości wybierz odpowiedni rodzaj oraz rozmiar kompostownika.

>> Sprawdź, jak zrobić kompostownik.

Kompostownik w domu

Jeśli nie masz ogródka lub balkonu, także możesz być eko. Na rynku dostępne są specjalne kompostowniki w postaci urządzeń elektrycznych, dzięki którym pozbędziesz się odpadków różnego rodzaju. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie produkują dużo odpadków organicznych, a chcą zrobić własny kompost.

Kompostownik w ogrodzie

Aby uzyskać jak najlepszy kompost, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Najważniejszym elementem jest zadbanie o zacienione miejsce i wybranie odpowiedniego kompostownika, który przede wszystkim powinien być przewiewny. Efekt ten możesz uzyskać np. budując go z mniejszych palet. Nie martw się jednak, jeśli nie masz talentu majsterkowicza. Sklepy ogrodnicze oferują także kompostowniki o różnej pojemności, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jak zrobić kompost – wilgoć w kompostowniku

Następnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią wilgoć Twojego kompostu. Materię kompostową należy podlewać wodą ze studni, deszczówką lub wodą, którą pozostawiono wcześniej na noc. Woda bieżąca (tzw. kranówka) nie nadaje się, ponieważ zawiera chlor, który jest szkodliwy dla flory bakteryjnej wspomagającej procesy rozkładu. Na proces kompostowania korzystny wpływ mają także dżdżownice, dlatego też materia powinna mieć kontakt z glebą.

Jak zrobić kompost – odpowiednie ułożenie warstw

Zwróć uwagę na to, z czego składa się Twoja masa kompostowa, ponieważ dostęp do tlenu jest tutaj niezwykle istotny. Przewiewność zależy nie tylko od kompostownika, ale także tego, jak ułożysz kompost. Niektóre składniki (np. trawa) mają tendencję do tworzenia zbitych mas, co powoduje gnicie kompostu. Namnożone w ten sposób patogeny mogą wywoływać choroby u roślin.

Aby proces kompostowania przebiegał w sposób poprawny, wystarczy układać naprzemiennie różne warstwy (np. trawę przeplatać rozdrobnionymi gałęziami). W ten sposób nastąpi rozluźnienie struktury. Co jakiś czas należy również przemieszać masę kompostową  (np. grabiami lub widłami). Warstwa, która stanowi niedojrzały kompost, powinna zostać na dole.

Jak zrobić kompost – czas kompostowania

Jak długo trwa kompostowanie? Długość procesu zależy od składników masy kompostowej oraz jej ilości. Warunki pogodowe także mają znaczący wpływ na czas kompostowania. W miesiącach cieplejszych proces ten przebiega szybciej, jednak przeważnie przygotowanie kompostu może trwać ok 10-12 miesięcy.

Jak zrobić kompost – bakterie do kompostowania

Dla przyspieszenia kompostowania można stosować ekologiczne preparaty (np. Biokomposter). Dzięki temu proces kompostowania nie tylko zostaje skrócony, a rośliny staną się odporniejsze, ponieważ preparat eliminuje z kompostu patogeny. A dodatkowo, dzięki szybszemu rozkładowi resztek, preparat ogranicza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z kompostownika.

bakterie do kompostu, szybki kompost Biokomposter

Teraz już wiesz, jak zrobić kompost. Sprawdź też nasz inny poradnik o tym, jak zrobić naturalne nawozy do ogrodu.

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz