marzec-w-ogrodzie-blog-bactotech

Marzec w ogrodzie to wyczekiwany czas przez każdego ogrodnika. To właśnie teraz można ruszyć z kolejnymi wiosennymi zadaniami na działce. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Przeczytaj nasz artykuł, pomożemy Ci nie zapomnieć o niczym ważnym.

Od czego zacząć marcowe porządki na działce? Jaki powinien być plan działania ogrodnika. Podpowiadamy, o czym pamiętać na początku sezonu.

Marzec w ogrodzie: co zrobić na początku?

Pierwszym zadaniem, jakie trzeba wykonać, to zdjęcie z roślin zimowych okryć, które miały chronić je przed mrozem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Możesz zrobić to w momencie ustabilizowania się temperatury – po ustaniu przymrozków. Usuwamy również stroisze, czyli podpórki bylin, roślin cebulowych oraz wrzosów i wrzośców.

Ponadto, do pryzmy kompostowej dodajemy słomę, liście i igliwie, które wykorzystaliśmy w zimę w celu ochrony naszych roślin. Jeśli użyliśmy do tego zabiegu torfu lub kory nie musimy ich zdejmować. Wystarczy trochę rozgarnąć je grabiami – będą doskonałą ściółką.

marzec-w-ogordzie-narzedzia

Marzec w ogrodzie: zanim rozpoczniesz wiosenne prace, sprawdź, w jakim stanie  są Twoje narzędzia ogrodnicze.

Marzec w ogrodzie: wysiew roślin jednorocznych

Możesz wysiać zdecydowaną większość roślin jednorocznych oraz tych, które były uprawiane w rozsadzie, np. groszek pachnący, nagietki czy aksamitki. W marcu zwiększa się nasłonecznienie, co pozwoli roślinom właściwie się rozwijać.

Marzec w ogordzie: jakie siać warzywa?

Jeśli pod koniec marca temperatura na zewnątrz się ustabilizuje, a w nocy nie będzie już przymrozków, możemy zacząć siew do gruntu tych warzyw, które są odporne na niskie temperatury, takie jak: pietruszka, szpinak, wczesne odmiany marchwi, grochu, rzodkwi i rzodkiewki czy bobu. Co więcej, w marcu możesz nawozić warzywa wieloletnie, np.: szczypior, szczaw, rabarbar, cebulę siedmiolatkę.

Marzec w ogrodzie: przycinanie drzew owocowych

Przycinanie drzew w ogrodzie zaczynamy od cięć sanitarnych, które są niezbędne do wzrostu drzewa i wydania obfitych owoców. Polegają one na pozbyciu się połamanych, suchych pędów oraz chorych gałęzi.

Drugi rodzaj cięcia do wykonania to cięcie korygujące koronę drzewa. Jeśli widać, że stała się zbyt gęsta i do wnętrza drzewa nie dociera właściwa ilość światła, trzeba ją prześwietlić, czyli tak uformować koronę, by promienie słoneczne dotarły do jej wnętrza.

Więcej o przycinaniu drzew i krzewów dowiesz się TUTAJ.

Marzec w ogrodzie: przesadzanie drzew i krzewów

Możesz przyciąć te drzewa i krzewy ozdobne, które kwitną na przełomie wiosny i lata. Co więcej, koniec marca to dobry czas, żeby posadzić nowe odmiany drzewek ozdobnych oraz drzew i krzewów. Pamiętaj: roślinę po posadzeniu należy obficie podlać, wtedy łatwiej się przyjmie. To szczególnie ważne, jeśli ziemia jest sucha. Marzec to odpowiedni czas również na przycięcie żywopłotu.

Marzec w ogrodzie: cięcie róż na działce

W momencie stabilizacji temperatury w marcu możemy usunąć zimową ochronę z krzewów róż i przeprowadzić ich cięcie. Usuń słabe, chore i uschnięte pędy. Jeśli mróz uszkodził niektóre z nich, przytnij je aż do zdrowej części krzewu. Róże wielokwiatowe zazwyczaj ścina się nad 4-6 oczkiem. Jeśli masz odmianę róż pnących, ścinaj je w bardziej delikatny sposób – usuń stare i przemarznięte pędy.

marzec-w-ogrodzie-przycinanie-krzewow-roz

Marzec w ogrodzie: zanim zabierzesz się za przycinanie krzewów różanych, upewnij się, że temperatura na zewnątrz nie spadnie już poniżej 0°C.

Marzec w ogrodzie: sprawdzanie odczynu pH gleby

Zanim zabierzesz się za nawożenie gleby, koniecznie ustal jej odczyn. Ten zabieg jest niezbędny, żeby działania w ogrodzie były skuteczne i nie zaszkodziły Twoim roślinom. Marzec to doskonały czas, aby wykonać badanie odczynu ziemi. Jak w prosty sposób ustalić odczyn pH gleby?

Kup kwasomierz i pobierz z działki kilka próbek ziemi z jej głębszych warstw. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, co do odczynu pH Twojej gleby, warto oddać próbki ziemi do laboratorium, które przeprowadzi w 100 % wiarygodne badanie. Jest to szczególnie istotne, jeśli prowadzisz uprawę na szeroką skalę i chcesz sprzedawać swoje plony. Laboratorium BactoTech wykonuje takie analizy oraz szereg innych badań.

Przeczytaj więcej o naszych usługach B+R.

Marzec w ogrodzie: nawożenie

Regularne nawożenie pozwala roślinom prawidłowo wzrastać i rozbudować system korzeniowy. Początek marca to odpowiedni czas, aby zastosować pierwszą wiosenną dawkę nawozu. Możesz wybrać nawozy mineralne bądź naturalne. Dzięki organicznemu nawozowi nie tylko wzmocnisz rośliny, ale również wzbogacisz glebę w niezbędne składniki mineralne i humus.

Możesz użyć do tego własnej ziemi kompostowej lub biopreparatu BioGarden, który w naturalny sposób uzupełni niedoboru fosforu w ziemi i przyspieszy powstanie warstwy próchniczej. Po zastosowaniu BioGardenu przekop ziemię, a następnie ją wyrównaj. Poczekaj kilka dni aż gleba zdąży się uleżeć i już posadź w marcu rośliny skalne (takie jak: rojniki, rozchodniki, czy skalnice) oraz paprocie i złocienie.

BIOGARDEN

BioGarden to naturalny preparat, który wzmocni Twoje rośliny!

Marzec w ogrodzie: podsumowanie

Ogród w marcu wymaga od ogrodnika dość dużego zaangażowania, ale świadomość, że właśnie zbliża się wiosna daje prawdziwy zastrzyk energii. Zanim przystąpimy do wszystkich wymienionych wyżej prac, dobrze jest sprawdzić stan naszych narzędzi oraz hartować nasiona przed ich siewem do gruntu. Te zabiegi pomogą nam sprawnie wykonać to, co niezbędne w naszym ogrodzie.

Sprawdź też:

Czy Twój kompost jest gotowy?

Lubisz ekologiczne i sprawdzone rozwiązania? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Polecamy:

Terminy siewu warzyw: kiedy siać nasiona do gruntu i na rozsadę?
Siew i uprawa grochu w ogrodzie: kiedy, gdzie i jak?
błedy przy kompostowaniu; błędy w kompostowaniu; czego nie wrzucać do kompostu;
Najczęstsze błędy w kompostowaniu. Czego nie należy robić?

Dodaj komentarz